SPRINGTIME SMASH

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
March 19, 2016 through March 20, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (MARIANNA, FL)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $295 REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!

 

Games Ontime


ANY WEATHER DELAYS / GAME TIME CHANGES WILL BE POSTED HERE 


8U - POOL PLAY GAMES 50MINUTES - ELIMINATION GAMES 1HR 10MINUTES

 

11U - Seed game 3 vs 6 is @ 9:00am cst



COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  THANKS.

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  THANKS.

 

Tournament Entry Deadline:  March 16, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Chaos 8 Enterprise, AL
DKSA DiamondKings 8U 8 Thomasville, GA
Team High Voltage 8 Abbeville, AL
PCB Bashers 8u 8 Panama City Beach, FL
Tallahassee Stix 8 Tallahassee, FL
Batmen Elite 8 Valdosta, GA

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Panhandle Panthers 10 Marianna, FL
Slammers 10 Ozark, AL
Wiregrass Sports Academy 10U 10 Dothan, AL
Impact Zone 11U 11 Lake City, FL
Tallahassee Heat DeMarini 11u 10 Tallahassee, FL

11U
Team Name Age City, State
11 Marianna, FL
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL
Beach Bashers 11U 11 Panama City Beach, FL, FL
Tallahassee Tomahawks 11 Tallahassee, FL
850 Inferno 11 DeFuniak Springs, FL
Wiregrass Sports Academy 11U 11 Dothan, AL

12U
Team Name Age City, State
Dixie Drifters 12 Geneva, AL
Jackson County Bulldogs 12 Marianna, FL
Synergy Naturals 12 Albany, GA
Hitmen 12U 12 Enterprise, AL
BLACKSOX 12 Panhandle, FL
Hooks 11U 12 Big Bend, FL

13U
No teams have registered for this age group.

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
4
12
Tallahassee Stix
Batmen Elite
-vs- 03/20/2016 - 10:00 AM FIELD 6
14
3
Team High Voltage
PCB Bashers 8u
-vs- 03/20/2016 - 11:00 AM FIELD 5
12
4
Tallahassee Stix
DKSA DiamondKings 8U
-vs- 03/20/2016 - 11:00 AM FIELD 6
0
17
PCB Bashers 8u
Batmen Elite
-vs- 03/20/2016 - 12:00 PM FIELD 5
2
15
Team High Voltage
DKSA DiamondKings 8U
-vs- 03/20/2016 - 12:00 PM FIELD 6
15
23
Team High Voltage
PCB Bashers 8u
-vs- 03/20/2016 - 1:00 PM FIELD 5
11
16
DKSA DiamondKings 8U
Tallahassee Stix
-vs- 03/20/2016 - 1:00 PM FIELD 6
23
1
Batmen Elite
PCB Bashers 8u
-vs- 03/20/2016 - 2:20 PM FIELD 5
8
10
Tallahassee Stix
Batmen Elite
-vs- 03/20/2016 - 3:40 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
7
8
Panhandle Panthers
Slammers
-vs- 03/19/2016 - 10:00 AM FIELD 4
15
0
Panhandle Panthers
Wiregrass Sports Academy 10U
-vs- 03/19/2016 - 1:40 PM FIELD 4
0
20
Wiregrass Sports Academy 10U
Impact Zone 11U
-vs- 03/19/2016 - 3:30 PM FIELD 4
0
9
Panhandle Panthers
Impact Zone 11U
-vs- 03/20/2016 - 10:00 AM FIELD 4
15
0
Slammers
Wiregrass Sports Academy 10U
-vs- 03/20/2016 - 11:50 AM FIELD 4

11U
Score
Game Date / Time Location
5
7
Impact Zone 11U
Slammers
-vs- 03/19/2016 - 11:50 AM FIELD 4
9
5
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/19/2016 - 10:00 AM FIELD 1
1
8
Beach Bashers 11U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/19/2016 - 11:50 AM FIELD 1
1
16
Lynn Haven Dolphins
Henry County River Bandits
-vs- 03/19/2016 - 11:50 AM FIELD 5
29
2

Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 03/19/2016 - 1:40 PM FIELD 1
14
7
Lynn Haven Dolphins
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 03/19/2016 - 3:30 PM FIELD 1
4
11
Beach Bashers 11U
Henry County River Bandits
-vs- 03/19/2016 - 3:30 PM FIELD 3
14
0
Impact Zone 11U
Slammers
-vs- 03/20/2016 - 1:40 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)
3
24
Lynn Haven Dolphins
Beach Bashers 11U
-vs- 03/20/2016 - 10:00 AM FIELD 1
17
2

Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 03/20/2016 - 9:00 AM FIELD 5
8
2
Henry County River Bandits
Beach Bashers 11U
-vs- 03/20/2016 - 11:50 AM FIELD 1
12
2
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/20/2016 - 1:40 PM FIELD 1
2
11
Henry County River Bandits
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/20/2016 - 3:30 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
15
9
Hooks 11U
BLACKSOX
-vs- 03/19/2016 - 10:00 AM FIELD 3
8
5
Hitmen 12U
Synergy Naturals
-vs- 03/19/2016 - 11:50 AM FIELD 3
8
4
BLACKSOX
Synergy Naturals
-vs- 03/19/2016 - 1:40 PM FIELD 3
8
3
Hooks 11U
Dixie Drifters
-vs- 03/19/2016 - 1:40 PM FIELD 5
10
0
Hitmen 12U
Dixie Drifters
-vs- 03/19/2016 - 3:30 PM FIELD 5
6
7
Synergy Naturals
Dixie Drifters
-vs- 03/20/2016 - 10:00 AM FIELD 3
13
3
Hitmen 12U
Dixie Drifters
-vs- 03/20/2016 - 11:50 AM FIELD 3
6
4
Hooks 11U
BLACKSOX
-vs- 03/20/2016 - 1:40 PM FIELD 3
13
3
Hitmen 12U
Hooks 11U
-vs- 03/20/2016 - 3:30 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Record Place Seed
Batmen Elite 4-0-0 1 1
Tallahassee Stix 2-2-0 2 3
DKSA DiamondKings 8U 1-2-0 3 2
PCB Bashers 8u 1-3-0 4 5
Team High Voltage 1-2-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-20 Tallahassee Stix 4 Batmen Elite 12
3-20 Team High Voltage 14 PCB Bashers 8u 3
3-20 Tallahassee Stix 12 DKSA DiamondKings 8U 4
3-20 PCB Bashers 8u 0 Batmen Elite 17
3-20 Team High Voltage 2 DKSA DiamondKings 8U 15
3-20 Team High Voltage 15 PCB Bashers 8u 23
3-20 DKSA DiamondKings 8U 11 Tallahassee Stix 16
3-20 Batmen Elite 23 PCB Bashers 8u 1
3-20 Tallahassee Stix 8 Batmen Elite 10

10U

Team Standings Record Place Seed
Impact Zone 11U 2-0-0 1 2
Slammers 2-0-0 2 1
Panhandle Panthers 1-2-0 3 3
Wiregrass Sports Academy 10U 0-3-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-19 Panhandle Panthers 7 Slammers 8
3-19 Panhandle Panthers 15 Wiregrass Sports Academy 10U 0
3-19 Wiregrass Sports Academy 10U 0 Impact Zone 11U 20
3-20 Panhandle Panthers 0 Impact Zone 11U 9
3-20 Slammers 15 Wiregrass Sports Academy 10U 0

11U

Team Standings Record Place Seed
Impact Zone 11U 1-1-0 1 2
Tallahassee Tomahawks 4-0-0 1 2
Slammers 1-1-0 2 1
Henry County River Bandits 3-1-0 2 1
2-2-0 3 3
Beach Bashers 11U 1-3-0 4 5
Lynn Haven Dolphins 1-2-0 5 4
Wiregrass Sports Academy 11U 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-19 Impact Zone 11U 5 Slammers 7
3-19 Tallahassee Tomahawks 9 5
3-19 Beach Bashers 11U 1 Tallahassee Tomahawks 8
3-19 Lynn Haven Dolphins 1 Henry County River Bandits 16
3-19 29 Wiregrass Sports Academy 11U 2
3-19 Lynn Haven Dolphins 14 Wiregrass Sports Academy 11U 7
3-19 Beach Bashers 11U 4 Henry County River Bandits 11
3-20 Impact Zone 11U 14 Slammers 0
3-20 Lynn Haven Dolphins 3 Beach Bashers 11U 24
3-20 17 Wiregrass Sports Academy 11U 2
3-20 Henry County River Bandits 8 Beach Bashers 11U 2
3-20 Tallahassee Tomahawks 12 2
3-20 Henry County River Bandits 2 Tallahassee Tomahawks 11

12U

Team Standings Record Place Seed
Hitmen 12U 4-0-0 1 1
Hooks 11U 3-1-0 2 2
BLACKSOX 1-2-0 3 3
Dixie Drifters 1-3-0 4 5
Synergy Naturals 0-3-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-19 Hooks 11U 15 BLACKSOX 9
3-19 Hitmen 12U 8 Synergy Naturals 5
3-19 BLACKSOX 8 Synergy Naturals 4
3-19 Hooks 11U 8 Dixie Drifters 3
3-19 Hitmen 12U 10 Dixie Drifters 0
3-20 Synergy Naturals 6 Dixie Drifters 7
3-20 Hitmen 12U 13 Dixie Drifters 3
3-20 Hooks 11U 6 BLACKSOX 4
3-20 Hitmen 12U 13 Hooks 11U 3

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: