FUTURE STARS IV **SATURDAY ONLY**

SEMINOLE COUNTY SPORTS COMPLEX / DONALSONVILLE, GA
April 9, 2016 through April 9, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (DONALSONVILLE, GA)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $295.  SATURDAY ONLY  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIOMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!


GAME TIMES EST


11U AND 12U PLEASE CHECK NEW GAME TIMES 

START TIME WILL STILL BE AT 10:00AM


10U - POOL PLAY GAMES 1:30 FINISH INNING

11U - POOL PLAY GAMES 1:20 FINISH INNING

12U - POOL PLAY GAMES 1:20 FINISH INNING



TEAM CONFIRMATIONS AS OF 4/6/2016


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  THANKS.

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  THANKS.

 

Tournament Entry Deadline:  April  6, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Saturdays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
DKSA Elite 8 Thomasville, GA
Tallahassee Stix 8 Tallahassee, FL
Team High Voltage 8 Abbeville, AL
South Georgia Bandits 8 Leesburg, GA
The Naturals 8 Ozark, AL

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Wiregrass Cardinals 10 Dothan, AL
Powermill Stingers 10 Tallahassee, FL
Rose City Royals 10 Thomasville, GA

11U
Team Name Age City, State
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Titans 11 Enterprise, AL
DKSA SELECT 11U 11 Thomasville, GA
The Sand Lot 11 Apalachicola, FL
Wiregrass Sports Academy 11U 11 Dothan, AL

12U
Team Name Age City, State
ASHFORD JACKETS 12 Pansey, AL
Crush 12 Port St Joe, FL
South Georgia Outlaws ORANGE 12 Moultrie, GA
NGS Sluggers 12 Chipley, FL
Tri County Hustlers 12 Columbia, AL

13U
No teams have registered for this age group.

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
7
22
Team High Voltage
DKSA Elite
-vs- 04/09/2016 - 11:00 AM FIELD 6
16
3
Tallahassee Stix
The Naturals
-vs- 04/09/2016 - 11:00 AM FIELD 7
26
16
Tallahassee Stix
DKSA Elite
-vs- 04/09/2016 - 12:30 PM FIELD 6
18
12
Team High Voltage
The Naturals
-vs- 04/09/2016 - 12:30 PM FIELD 7
17
0
Tallahassee Stix
The Naturals
-vs- 04/09/2016 - 2:00 PM FIELD 6
23
8
DKSA Elite
Team High Voltage
-vs- 04/09/2016 - 2:00 PM FIELD 7
19
4
DKSA Elite
Tallahassee Stix
-vs- 04/09/2016 - 3:30 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
9
10
Wiregrass Cardinals
Rose City Royals
-vs- 04/09/2016 - 10:00 AM FIELD 4
8
7
Powermill Stingers
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/09/2016 - 11:40 AM FIELD 4
7
8
Rose City Royals
Powermill Stingers
-vs- 04/09/2016 - 1:20 PM FIELD 4
15
12
Rose City Royals
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/09/2016 - 3:00 PM FIELD 4
14
4
Powermill Stingers
Rose City Royals
-vs- 04/09/2016 - 4:50 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
13
5
Henry County River Bandits
The Sand Lot
-vs- 04/09/2016 - 10:00 AM FIELD 1
8
15
Titans
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/09/2016 - 10:00 AM FIELD 2
11
11
Henry County River Bandits
DKSA SELECT 11U
-vs- 04/09/2016 - 11:30 AM FIELD 1
1
12
Wiregrass Sports Academy 11U
The Sand Lot
-vs- 04/09/2016 - 11:30 AM FIELD 2
1
11
Wiregrass Sports Academy 11U
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/09/2016 - 1:00 PM FIELD 1
4
4
Titans
DKSA SELECT 11U
-vs- 04/09/2016 - 1:00 PM FIELD 2
3
10
DKSA SELECT 11U
Titans
-vs- 04/09/2016 - 2:30 PM FIELD 1
9
2
The Sand Lot
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 04/09/2016 - 2:30 PM FIELD 2
3
6
Wiregrass Cardinals
Titans
-vs- 04/09/2016 - 4:10 PM FIELD 1
3
4
Henry County River Bandits
The Sand Lot
-vs- 04/09/2016 - 4:10 PM FIELD 2
20
6
Titans
The Sand Lot
-vs- 04/09/2016 - 5:50 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
1
14
ASHFORD JACKETS
NGS Sluggers
-vs- 04/09/2016 - 10:00 AM FIELD 3
6
14
Tri County Hustlers
Crush
-vs- 04/09/2016 - 10:00 AM FIELD 5
1
16
ASHFORD JACKETS
South Georgia Outlaws ORANGE
-vs- 04/09/2016 - 11:30 AM FIELD 3
6
5
NGS Sluggers
Tri County Hustlers
-vs- 04/09/2016 - 11:30 AM FIELD 5
10
0
South Georgia Outlaws ORANGE
Crush
-vs- 04/09/2016 - 1:00 PM FIELD 3
8
6
Tri County Hustlers
ASHFORD JACKETS
-vs- 04/09/2016 - 2:30 PM FIELD 5
6
5
NGS Sluggers
Crush
-vs- 04/09/2016 - 3:00 PM FIELD 3
6
2
South Georgia Outlaws ORANGE
Tri County Hustlers
-vs- 04/09/2016 - 4:10 PM FIELD 5
7
9
NGS Sluggers
South Georgia Outlaws ORANGE
-vs- 04/09/2016 - 5:50 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
DKSA Elite 3-1-0 0-0-0 1 2
Tallahassee Stix 3-1-0 0-0-0 2 1
Team High Voltage 1-2-0 0-0-0 3 3
The Naturals 0-3-0 0-0-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-09 Team High Voltage 7 DKSA Elite 22
4-09 Tallahassee Stix 16 The Naturals 3
4-09 Tallahassee Stix 26 DKSA Elite 16
4-09 Team High Voltage 18 The Naturals 12
4-09 Tallahassee Stix 17 The Naturals 0
4-09 DKSA Elite 23 Team High Voltage 8
4-09 DKSA Elite 19 Tallahassee Stix 4

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Powermill Stingers 3-0-0 0-0-0 1 1
Rose City Royals 2-2-0 0-0-0 2 2
Wiregrass Cardinals 0-3-0 0-0-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-09 Wiregrass Cardinals 9 Rose City Royals 10
4-09 Powermill Stingers 8 Wiregrass Cardinals 7
4-09 Rose City Royals 7 Powermill Stingers 8
4-09 Rose City Royals 15 Wiregrass Cardinals 12
4-09 Powermill Stingers 14 Rose City Royals 4

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Titans 3-1-1 0-0-0 1 4
The Sand Lot 3-2-0 0-0-0 2 3
Wiregrass Cardinals 2-1-0 0-0-0 3 1
Henry County River Bandits 1-1-1 0-0-0 4 2
DKSA SELECT 11U 0-1-2 0-0-0 5 0
Wiregrass Sports Academy 11U 0-3-0 3-8-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-09 Henry County River Bandits 13 The Sand Lot 5
4-09 Titans 8 Wiregrass Cardinals 15
4-09 Henry County River Bandits 11 DKSA SELECT 11U 11
4-09 Wiregrass Sports Academy 11U 1 The Sand Lot 12
4-09 Wiregrass Sports Academy 11U 1 Wiregrass Cardinals 11
4-09 Titans 4 DKSA SELECT 11U 4
4-09 DKSA SELECT 11U 3 Titans 10
4-09 The Sand Lot 9 Wiregrass Sports Academy 11U 2
4-09 Wiregrass Cardinals 3 Titans 6
4-09 Henry County River Bandits 3 The Sand Lot 4
4-09 Titans 20 The Sand Lot 6

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Georgia Outlaws ORANGE 4-0-0 0-0-0 1 1
NGS Sluggers 3-1-0 0-0-0 2 2
Tri County Hustlers 1-3-0 0-0-0 3 4
Crush 1-2-0 0-0-0 4 3
ASHFORD JACKETS 0-3-0 0-0-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-09 ASHFORD JACKETS 1 NGS Sluggers 14
4-09 Tri County Hustlers 6 Crush 14
4-09 ASHFORD JACKETS 1 South Georgia Outlaws ORANGE 16
4-09 NGS Sluggers 6 Tri County Hustlers 5
4-09 South Georgia Outlaws ORANGE 10 Crush 0
4-09 Tri County Hustlers 8 ASHFORD JACKETS 6
4-09 NGS Sluggers 6 Crush 5
4-09 South Georgia Outlaws ORANGE 6 Tri County Hustlers 2
4-09 NGS Sluggers 7 South Georgia Outlaws ORANGE 9

Event Address: 808 GIP AVENUE, DONALSONVILLE, GA 39845

Map and Directions Map and Directions

Weather: