BIG STICK SMASH VII

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
April 30, 2016 through May 1, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (MARIANNA, FL)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $295 REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!




GAME TIMES CST


TEAMS LISTED CONFIRMED AS OF 4/26/2016

BRACKETS WILL BE POSTED LATE WEDNESDAY NITE


9U - GOLD (SEED 1-5) AND SILVER (SEED 6-9)



COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  APRIL 27, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Tallahassee Heat 8U 8 Tallahassee, FL
The Naturals 8 Ozark, AL

9U
Team Name Age City, State
Stix 9 Tallahassee, FL
DKSA Elite 9U 9 Thomasville, GA
Lynn Haven Dolphins 9 Lynn Haven, FL, FL
Hawks Baseball 9 South Walton, FL
Tallahassee Tomahawks 9U 9 Tallahassee, FL
SBA 9U 9 Bainbridge, GA
PCB Bashers 9 Panama City Beach, FL
Enterprise Express 10u 9 New Brockton, AL
Jackson County Bulldogs 9 Marianna, FL

10U
Team Name Age City, State
Panhandle Panthers 10 Marianna, FL
Powermill Stingers 10 Tallahassee, FL
Enterprise Wildcats 10 Enterprise, AL
Wiregrass Cardinals 10 Dothan, AL
Lynn Haven Raptors 10 Lynn Haven, FL

11U
Team Name Age City, State
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 11 TALLAHASSEE, FL
11 Marianna, FL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL
Beach Bashers 11U 11 Panama City Beach, FL, FL
Enterprise ELITE 11 Enterprise, AL
850 Inferno 11 DeFuniak Springs, FL

12U
Team Name Age City, State
Tri County Hustlers 12 Columbia, AL
Dixie Drifters 12 Geneva, AL
North Florida Makos 12 North Florida, FL
Wolverines 12 Wicksburg, AL
Enterprise Express 11U 12 COFFEE SPGS, AL
Synergy Naturals 12 Albany, GA
NGS Sluggers 12 Chipley, FL
Hooks 11U 12 Big Bend, FL

13U
Team Name Age City, State
Big League Xpress BLUE 13 Panhandle, FL
Big Bend 13 Apalachicola, FL
Big League Xpress BLACK 13 Panhandle, FL
Team Phenom 13 Destin, FL
Phenom Baseball FL 13 Niceville, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
15
0
Tallahassee Heat 8U
The Naturals
-vs- 04/30/2016 - 11:00 AM FIELD 8
11
3
Tallahassee Heat 8U
The Naturals
-vs- 04/30/2016 - 12:30 PM FIELD 8
16
13
Tallahassee Heat 8U
The Naturals
-vs- 04/30/2016 - 2:00 PM FIELD 8

9U
Score
Game Date / Time Location
5
10
Jackson County Bulldogs
Stix
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 5
0
15
SBA 9U
Tallahassee Tomahawks 9U
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 7
18
13
Jackson County Bulldogs
Lynn Haven Dolphins
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 5
10
14
SBA 9U
Enterprise Express 10u
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 7
9
7
Tallahassee Tomahawks 9U
DKSA Elite 9U
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 5
0
7
Stix
Hawks Baseball
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 7
0
8
PCB Bashers
DKSA Elite 9U
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 5
1
21
Lynn Haven Dolphins
Enterprise Express 10u
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 7
12
2
Hawks Baseball
PCB Bashers
-vs- 04/30/2016 - 4:20 PM FIELD 5
16
2
DKSA Elite 9U
Stix
-vs- 05/01/2016 - 9:00 AM FIELD 5 (GOLD)
7
3
Tallahassee Tomahawks 9U
Enterprise Express 10u
-vs- 05/01/2016 - 10:50 AM FIELD 5 (GOLD)
6
4
DKSA Elite 9U
Hawks Baseball
-vs- 05/01/2016 - 12:40 PM FIELD 5 (GOLD)
14
7
Tallahassee Tomahawks 9U
DKSA Elite 9U
-vs- 05/01/2016 - 2:30 PM FIELD 5 (GOLD CHAMPIONSHIP)
11
10
PCB Bashers
SBA 9U
-vs- 05/01/2016 - 10:00 AM FIELD 7 (SILVER)
11
4
Jackson County Bulldogs
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/01/2016 - 11:50 AM FIELD 7 (SILVER)
9
17
PCB Bashers
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/01/2016 - 1:40 PM FIELD 7 (SILVER CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
10
7
Wiregrass Cardinals
Panhandle Panthers
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 4
4
16
Wiregrass Cardinals
Powermill Stingers
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 4
4
3
Panhandle Panthers
Enterprise Wildcats
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 4
13
9
Lynn Haven Raptors
Powermill Stingers
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 4
9
5
Lynn Haven Raptors
Enterprise Wildcats
-vs- 04/30/2016 - 4:20 PM FIELD 4
7
3
Wiregrass Cardinals
Enterprise Wildcats
-vs- 05/01/2016 - 9:00 AM FIELD 4
0
12
Panhandle Panthers
Powermill Stingers
-vs- 05/01/2016 - 10:50 AM FIELD 4
3
1
Lynn Haven Raptors
Wiregrass Cardinals
-vs- 05/01/2016 - 12:40 PM FIELD 4
7
6
Powermill Stingers
Lynn Haven Raptors
-vs- 05/01/2016 - 2:30 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
7
5
Lynn Haven Dolphins
850 Inferno
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 1
6
4
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
Enterprise ELITE
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 3
2
15
Lynn Haven Dolphins
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 1
7
7
Enterprise ELITE
Beach Bashers 11U
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 3
16
1
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
850 Inferno
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 1
11
1
Henry County River Bandits
Beach Bashers 11U
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 1
14
5
Henry County River Bandits
-vs- 04/30/2016 - 4:20 PM FIELD 1
0
15
Lynn Haven Dolphins
Enterprise ELITE
-vs- 05/01/2016 - 10:50 AM FIELD 6
1
2
Beach Bashers 11U
-vs- 05/01/2016 - 10:50 AM FIELD 1
9
2
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
Enterprise ELITE
-vs- 05/01/2016 - 12:40 PM FIELD 6
13
3
Henry County River Bandits
850 Inferno
-vs- 05/01/2016 - 12:40 PM FIELD 1
5
9

Henry County River Bandits
-vs- 05/01/2016 - 2:30 PM FIELD 1
11
1
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
Henry County River Bandits
-vs- 05/01/2016 - 4:20 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
5
10
NGS Sluggers
North Florida Makos
-vs- 04/30/2016 - 9:00 AM FIELD 6
3
12
Wolverines
Hooks 11U
-vs- 04/30/2016 - 10:50 AM FIELD 6
6
18
NGS Sluggers
Dixie Drifters
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 6
8
10
Synergy Naturals
North Florida Makos
-vs- 04/30/2016 - 12:40 PM FIELD 3
8
3
Wolverines
Enterprise Express 11U
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 6
8
0
Hooks 11U
Tri County Hustlers
-vs- 04/30/2016 - 2:30 PM FIELD 3
11
5
Enterprise Express 11U
Dixie Drifters
-vs- 04/30/2016 - 4:20 PM FIELD 6
17
11
Synergy Naturals
Tri County Hustlers
-vs- 04/30/2016 - 4:20 PM FIELD 3
16
0
Wolverines
Dixie Drifters
-vs- 05/01/2016 - 9:00 AM FIELD 6
7
15
Enterprise Express 11U
Synergy Naturals
-vs- 05/01/2016 - 9:00 AM FIELD 1
8
0
North Florida Makos
Tri County Hustlers
-vs- 05/01/2016 - 9:00 AM FIELD 3
6
3
Hooks 11U
NGS Sluggers
-vs- 05/01/2016 - 10:50 AM FIELD 3
6
3
North Florida Makos
Synergy Naturals
-vs- 05/01/2016 - 12:40 PM FIELD 3
6
3
Wolverines
Hooks 11U
-vs- 05/01/2016 - 2:30 PM FIELD 3
9
5
Wolverines
North Florida Makos
-vs- 05/01/2016 - 4:20 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
5
1
Big Bend
Big League Xpress BLUE
-vs- 04/30/2016 - 10:00 AM FIELD 2
3
5
Big Bend
Big League Xpress BLACK
-vs- 04/30/2016 - 12:00 PM FEILD 2
8
3
Team Phenom
Big League Xpress BLUE
-vs- 04/30/2016 - 2:00 PM FIELD 2
4
2
Team Phenom
Big League Xpress BLACK
-vs- 04/30/2016 - 4:00 PM FIELD 2
5
9
Big Bend
Big League Xpress BLACK
-vs- 05/01/2016 - 10:00 AM FIELD 2
5
6
Team Phenom
Big League Xpress BLUE
-vs- 05/01/2016 - 12:00 PM FIELD 2
11
3
Big League Xpress BLACK
Big League Xpress BLUE
-vs- 05/01/2016 - 2:00 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Record Place Seed
Tallahassee Heat 8U 3-0-0 1 1
The Naturals 0-3-0 2 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 Tallahassee Heat 8U 15 The Naturals 0
4-30 Tallahassee Heat 8U 11 The Naturals 3
4-30 Tallahassee Heat 8U 16 The Naturals 13

9U

Team Standings Record Place Seed
Tallahassee Tomahawks 9U 4-0-0 1 2
DKSA Elite 9U 3-2-0 2 4
Hawks Baseball 2-1-0 3 1
Enterprise Express 10u 2-1-0 4 3
Stix 1-2-0 5 5
Jackson County Bulldogs 3-1-0 6 6
PCB Bashers 1-3-0 7 7
SBA 9U 0-3-0 8 8
Lynn Haven Dolphins 0-3-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 Jackson County Bulldogs 5 Stix 10
4-30 SBA 9U 0 Tallahassee Tomahawks 9U 15
4-30 Jackson County Bulldogs 18 Lynn Haven Dolphins 13
4-30 SBA 9U 10 Enterprise Express 10u 14
4-30 Tallahassee Tomahawks 9U 9 DKSA Elite 9U 7
4-30 Stix 0 Hawks Baseball 7
4-30 PCB Bashers 0 DKSA Elite 9U 8
4-30 Lynn Haven Dolphins 1 Enterprise Express 10u 21
4-30 Hawks Baseball 12 PCB Bashers 2
5-01 DKSA Elite 9U 16 Stix 2
5-01 Tallahassee Tomahawks 9U 7 Enterprise Express 10u 3
5-01 DKSA Elite 9U 6 Hawks Baseball 4
5-01 Tallahassee Tomahawks 9U 14 DKSA Elite 9U 7
5-01 PCB Bashers 11 SBA 9U 10
5-01 Jackson County Bulldogs 11 Lynn Haven Dolphins 4
5-01 PCB Bashers 9 Jackson County Bulldogs 17

10U

Team Standings Record Place Seed
Powermill Stingers 3-1-0 1 3
Lynn Haven Raptors 3-1-0 2 1
Wiregrass Cardinals 2-2-0 3 4
Panhandle Panthers 1-2-0 4 2
Enterprise Wildcats 0-3-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 Wiregrass Cardinals 10 Panhandle Panthers 7
4-30 Wiregrass Cardinals 4 Powermill Stingers 16
4-30 Panhandle Panthers 4 Enterprise Wildcats 3
4-30 Lynn Haven Raptors 13 Powermill Stingers 9
4-30 Lynn Haven Raptors 9 Enterprise Wildcats 5
5-01 Wiregrass Cardinals 7 Enterprise Wildcats 3
5-01 Panhandle Panthers 0 Powermill Stingers 12
5-01 Lynn Haven Raptors 3 Wiregrass Cardinals 1
5-01 Powermill Stingers 7 Lynn Haven Raptors 6

11U

Team Standings Record Place Seed
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 4-0-0 1 1
Henry County River Bandits 4-1-0 2 2
2-2-0 3 3
Enterprise ELITE 1-2-1 4 5
Lynn Haven Dolphins 1-2-0 5 4
Beach Bashers 11U 0-2-1 6 6
850 Inferno 0-3-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 Lynn Haven Dolphins 7 850 Inferno 5
4-30 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 6 Enterprise ELITE 4
4-30 Lynn Haven Dolphins 2 15
4-30 Enterprise ELITE 7 Beach Bashers 11U 7
4-30 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 16 850 Inferno 1
4-30 Henry County River Bandits 11 Beach Bashers 11U 1
4-30 Henry County River Bandits 14 5
5-01 Lynn Haven Dolphins 0 Enterprise ELITE 15
5-01 Beach Bashers 11U 1 2
5-01 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 9 Enterprise ELITE 2
5-01 Henry County River Bandits 13 850 Inferno 3
5-01 5 Henry County River Bandits 9
5-01 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 11 Henry County River Bandits 1

12U

Team Standings Record Place Seed
Wolverines 4-1-0 1 4
North Florida Makos 4-1-0 2 2
Hooks 11U 3-1-0 3 1
Synergy Naturals 2-2-0 4 6
Enterprise Express 11U 1-2-0 5 3
Dixie Drifters 1-2-0 6 5
Tri County Hustlers 0-3-0 7 7
NGS Sluggers 0-3-0 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 NGS Sluggers 5 North Florida Makos 10
4-30 Wolverines 3 Hooks 11U 12
4-30 NGS Sluggers 6 Dixie Drifters 18
4-30 Synergy Naturals 8 North Florida Makos 10
4-30 Wolverines 8 Enterprise Express 11U 3
4-30 Hooks 11U 8 Tri County Hustlers 0
4-30 Enterprise Express 11U 11 Dixie Drifters 5
4-30 Synergy Naturals 17 Tri County Hustlers 11
5-01 Wolverines 16 Dixie Drifters 0
5-01 Enterprise Express 11U 7 Synergy Naturals 15
5-01 North Florida Makos 8 Tri County Hustlers 0
5-01 Hooks 11U 6 NGS Sluggers 3
5-01 North Florida Makos 6 Synergy Naturals 3
5-01 Wolverines 6 Hooks 11U 3
5-01 Wolverines 9 North Florida Makos 5

13U

Team Standings Record Place Seed
Big League Xpress BLACK 3-1-0 1 3
Big League Xpress BLUE 1-3-0 2 4
Team Phenom 2-1-0 3 1
Big Bend 1-2-0 4 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-30 Big Bend 5 Big League Xpress BLUE 1
4-30 Big Bend 3 Big League Xpress BLACK 5
4-30 Team Phenom 8 Big League Xpress BLUE 3
4-30 Team Phenom 4 Big League Xpress BLACK 2
5-01 Big Bend 5 Big League Xpress BLACK 9
5-01 Team Phenom 5 Big League Xpress BLUE 6
5-01 Big League Xpress BLACK 11 Big League Xpress BLUE 3

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: