WATERMELON SMASH IX **TBUSA QUALIFIER** WIN FREE ENTRY

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
May 21, 2016 through May 22, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (MARIANNA, FL)

ENTRY FEE: 7U-8U $250, 9U-13U $325.     ***GOLD GLOVE QUALIFIER*** EACH AGE DIVISION WINNER RECEIVES A FREE ENTRY TO THE GOLD GLOVE CHAMPIONSHIP TOURNAMENT.  This tournament fills up quick every year so, register early.  Pick up the BIG BARREL and smash some watermelons.  Every homerun hit over the fence receives a watermelon and a game day T-shirt.  This is a fun tournament for the players.    Register early to reserve your teams slot, limited slots available.






12U - PLEASE CHECK BRACKET TIMES - NGS SLUGGERS PULLED


10U - PLEASE CHECK BRACKETS -  POWERMILL STINGERS PULLED - WILL POST SOON




BRACKETS POSTED

8U/9U/11U/12U/13U - WILL BE ONE POOL PLAY THEN SEEDING

10U - WILL BE STRAIGHT TO SEEDING GAMES BASED ON POINT STANDINGS - ONLY ONE FIELD AVAILABLE IS THE REASON

8U - NATURALS / 9U CHAOS / 10U HAWKS / 13U XPRESS BLACK WILL PLAY A SECOND POOL PLAY GAME TO ALLOW THE ODD NUMBER TEAM TO GET A POOL PLAY GAME IN - THE FIRST GAME WILL DETERMINE SEEDING


THANK YOU FOR YOUR PATIENCE


Entry FEE Reduced

9U - 13U - $295

8U/10U - $199

THANK YOU FOR PLAYING




GAME TIMES CST


8U - GOLD (SEED 1-4) ** SILVER (SEED 5-7)

9U - GOLD (SEED 1-5) ** SILVER (SEED 6-9) 

10U - GOLD (SEED 1-4) ** SILVER (SEED 5-8)

11U - GOLD (SEED 1-5) ** SILVER (SEED 6-10) 

12U - GOLD (SEED 1-6) ** SILVER (SEED 7-11) 

**MHS SOFTBALL FIELD IS ACROSS FROM MERE COMPLEX** 


 


RV SPOTS AVAILABLE - CALL (850) 482-6228




COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  May 18, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
North Florida Ballhogz 8 Madison, FL
The Naturals 8 Ozark, AL
Tallahassee Stix 8 Tallahassee, FL
Chaos 8 Enterprise, AL
PCB Bashers 8u 8 Panama City Beach, FL
Bashers Red 8 Southport, FL
Tallahassee Heat 8U 8 Tallahassee, FL

9U
Team Name Age City, State
SBA 9U 9 Bainbridge, GA
Lynn Haven Dolphins 9 Lynn Haven, FL, FL
Tallahassee Tomahawks 9U 9 Tallahassee, FL
Southern Truth 9 Albany, GA
PCB Bashers 9 Panama City Beach, FL
Enterprise Express 10u 9 New Brockton, AL
Tallahassee Stix 9 Tallahassee, FL
Jackson County Bulldogs 9 Marianna, FL
Hitmen 9U 9 Enterprise, AL

10U
Team Name Age City, State
Panhandle Panthers 10 Marianna, FL
North Florida Baseball 10 Two Egg, FL
SEAL Baseball 10 Dothan, AL
PCB Bashers 10 Panama City Beach, FL
The Benders 10 Big Bend, FL
Tallahassee Heat DeMarini 11u 10 Tallahassee, FL
West Florida Makos 10 Pensacola, FL

11U
Team Name Age City, State
Enterprise Express 12-U 11 COFFEE SPGS, AL
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL
Team Phenom Navy 11 Destin, FL
Beach Bashers 11U 11 Panama City Beach, FL, FL
Seminole Slammers 11 Donalsonville, GA
Southern Closers 11 Dothan, AL
Lee Shockers 11U 11 Leesburg, GA
LowCo Bombers 11 Valdosta, GA
Hitmen 11U 11 Enterprise, AL

12U
Team Name Age City, State
Tallahassee Stix 12 Tallahassee, FL
Enterprise Wildcats 12 Enterprise, AL
Lynn Haven Dolphins 12 Lynn Haven, FL, FL
Jackson County Bulldogs 12 Marianna, FL
Rehobeth Athletics 12 Newton, AL
North Florida Makos 12 North Florida, FL
Southern Scrappers 12 Headland, AL
Brewton Tigers 12 Brewton, AL
Tri County Hustlers 12 Columbia, AL
BLACKSOX 12 Panhandle, FL

13U
Team Name Age City, State
Big League Xpress BLUE 13 Panhandle, FL
North Florida Riptide 13 Crawfordville, FL
Albany Athletics 13 Albany, GA
Big Bend 13 Apalachicola, FL
Big League Xpress BLACK 13 Panhandle, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
11
4
Tallahassee Stix
PCB Bashers 8u
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 7
12
9
Chaos
Bashers Red
-vs- 05/22/2016 - 9:00 AM FIELD 7
5
7
The Naturals
North Florida Ballhogz
-vs- 05/22/2016 - 10:00 AM FIELD 7
2
11
The Naturals
Tallahassee Heat 8U
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 7
5
8
PCB Bashers 8u
Bashers Red
-vs- 05/22/2016 - 12:00 PM FIELD 7 (SILVER)
13
8
The Naturals
Bashers Red
-vs- 05/22/2016 - 1:10 PM FIELD 7 (SILVER CHAMPIONSHIP)
20
2
Tallahassee Stix
North Florida Ballhogz
-vs- 05/22/2016 - 2:20 PM FIELD 7 (GOLD)
12
4
Tallahassee Heat 8U
Chaos
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 7 (GOLD)
17
4
Tallahassee Stix
Tallahassee Heat 8U
-vs- 05/22/2016 - 4:40 PM FIELD 7 (GOLD CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
5
3
Tallahassee Tomahawks 9U
SBA 9U
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 4
4
16
PCB Bashers
Enterprise Express 10u
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 8
2
10
Hitmen 9U
Southern Truth
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 4
12
1
Lynn Haven Dolphins
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 8
5
6
Enterprise Express 10u
Tallahassee Stix
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 4
14
2
Hitmen 9U
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 8 (SILVER)
4
3
SBA 9U
PCB Bashers
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 8 (SILVER)
18
0
Hitmen 9U
SBA 9U
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 8 (SILVER CHAMPIONSHIP)
7
9
Enterprise Express 10u
Tallahassee Stix
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 4 (GOLD)
9
5
Southern Truth
Tallahassee Tomahawks 9U
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 4 (GOLD)
11
7
Lynn Haven Dolphins
Tallahassee Stix
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 4 (GOLD)
7
2
Southern Truth
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM FIELD 4 (GOLD CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
5
8
The Benders
West Florida Makos
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM MHS (SILVER)
2
19
North Florida Baseball
West Florida Makos
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM MHS (SILVER)
12
0
The Benders
North Florida Baseball
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM MHS (SILVER)
1
4
West Florida Makos
The Benders
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM MHS (SILVER CHAMPIONSHIP)
0
3
Tallahassee Heat DeMarini 11u
PCB Bashers
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM MHS (GOLD)
2
8
Panhandle Panthers
SEAL Baseball
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM MHS (GOLD)
3
7
PCB Bashers
SEAL Baseball
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM MHS (GOLD CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
11
1
Henry County River Bandits
Lee Shockers 11U
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 5
15
4
Southern Closers
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 6
10
0
Enterprise Express 12-U
Team Phenom Navy
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 3
9
5
Hitmen 11U
LowCo Bombers
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 5
9
6
Seminole Slammers
Beach Bashers 11U
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 6
4
5
Lee Shockers 11U
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 3 (SILVER)
10
1
LowCo Bombers
Team Phenom Navy
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 3 (SILVER)
3
2
Beach Bashers 11U
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 3 (SILVER)
4
5
LowCo Bombers
Beach Bashers 11U
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM FIELD 3 (SILVER CHAMPIONSHIP)
24
0
Hitmen 11U
Seminole Slammers
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 5 (GOLD)
7
13
Henry County River Bandits
Southern Closers
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 5 (GOLD)
2
5
Enterprise Express 12-U
Hitmen 11U
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 5 (GOLD)
0
9
Southern Closers
Hitmen 11U
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM FIELD 5 (GOLD CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
4
5
Tallahassee Stix
North Florida Makos
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 1
6
1
BLACKSOX
Tri County Hustlers
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 3
9
2
Lynn Haven Dolphins
Enterprise Wildcats
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 5
6
7
Brewton Tigers
Rehobeth Athletics
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 1
9
1
Southern Scrappers
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 3
8
1
Brewton Tigers
Enterprise Wildcats
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 6 (SILVER)
0
8
Tri County Hustlers
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 6 (SILVER)
1
10
Brewton Tigers
Jackson County Bulldogs
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 6 (SILVER CHAMPIONSHIP)
8
5
North Florida Makos
Rehobeth Athletics
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 1 (GOLD)
5
6
Lynn Haven Dolphins
Tallahassee Stix
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 1 (GOLD)
10
11
Southern Scrappers
North Florida Makos
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 1 (GOLD)
6
2
BLACKSOX
Tallahassee Stix
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 1 (GOLD)
2
6
North Florida Makos
BLACKSOX
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM FIELD 1 (GOLD CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
7
3
Big League Xpress BLACK
Big Bend
-vs- 05/22/2016 - 8:00 AM FIELD 2
5
5
Big League Xpress BLACK
North Florida Riptide
-vs- 05/22/2016 - 9:30 AM FIELD 2
0
18
Big League Xpress BLUE
Albany Athletics
-vs- 05/22/2016 - 11:00 AM FIELD 2
4
5
Big Bend
Big League Xpress BLUE
-vs- 05/22/2016 - 12:30 PM FIELD 2
6
7
Big League Xpress BLACK
North Florida Riptide
-vs- 05/22/2016 - 2:00 PM FIELD 2
2
7
Albany Athletics
Big League Xpress BLUE
-vs- 05/22/2016 - 3:30 PM FIELD 2
4
3
North Florida Riptide
Big League Xpress BLUE
-vs- 05/22/2016 - 5:00 PM FIELD 2

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Stix 3-0-0 0-0-0 1 2
Tallahassee Heat 8U 2-1-0 0-0-0 2 1
North Florida Ballhogz 1-1-0 0-0-0 3 3
Chaos 1-1-0 0-0-0 4 4
The Naturals 1-2-0 0-0-0 5 5
Bashers Red 1-2-0 0-0-0 6 7
PCB Bashers 8u 0-2-0 0-0-0 7 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Tallahassee Stix 11 PCB Bashers 8u 4
5-22 Chaos 12 Bashers Red 9
5-22 The Naturals 5 North Florida Ballhogz 7
5-22 The Naturals 2 Tallahassee Heat 8U 11
5-22 PCB Bashers 8u 5 Bashers Red 8
5-22 The Naturals 13 Bashers Red 8
5-22 Tallahassee Stix 20 North Florida Ballhogz 2
5-22 Tallahassee Heat 8U 12 Chaos 4
5-22 Tallahassee Stix 17 Tallahassee Heat 8U 4

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Southern Truth 3-0-0 0-0-0 1 2
Lynn Haven Dolphins 2-1-0 0-0-0 2 1
Tallahassee Stix 2-1-0 0-0-0 3 5
Tallahassee Tomahawks 9U 1-1-0 0-0-0 4 3
Enterprise Express 10u 1-2-0 0-0-0 5 4
Hitmen 9U 2-1-0 0-0-0 6 7
SBA 9U 1-2-0 0-0-0 7 6
Jackson County Bulldogs 0-2-0 0-0-0 8 8
PCB Bashers 0-2-0 0-0-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Tallahassee Tomahawks 9U 5 SBA 9U 3
5-22 PCB Bashers 4 Enterprise Express 10u 16
5-22 Hitmen 9U 2 Southern Truth 10
5-22 Lynn Haven Dolphins 12 Jackson County Bulldogs 1
5-22 Enterprise Express 10u 5 Tallahassee Stix 6
5-22 Hitmen 9U 14 Jackson County Bulldogs 2
5-22 SBA 9U 4 PCB Bashers 3
5-22 Hitmen 9U 18 SBA 9U 0
5-22 Enterprise Express 10u 7 Tallahassee Stix 9
5-22 Southern Truth 9 Tallahassee Tomahawks 9U 5
5-22 Lynn Haven Dolphins 11 Tallahassee Stix 7
5-22 Southern Truth 7 Lynn Haven Dolphins 2

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
SEAL Baseball 2-0-0 0-0-0 1 0
PCB Bashers 1-1-0 0-0-0 2 0
Panhandle Panthers 0-1-0 0-0-0 3 0
Tallahassee Heat DeMarini 11u 0-1-0 0-0-0 4 0
The Benders 2-1-0 0-0-0 5 6
West Florida Makos 2-1-0 0-0-0 6 5
North Florida Baseball 0-2-0 0-0-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 The Benders 5 West Florida Makos 8
5-22 North Florida Baseball 2 West Florida Makos 19
5-22 The Benders 12 North Florida Baseball 0
5-22 West Florida Makos 1 The Benders 4
5-22 Tallahassee Heat DeMarini 11u 0 PCB Bashers 3
5-22 Panhandle Panthers 2 SEAL Baseball 8
5-22 PCB Bashers 3 SEAL Baseball 7

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hitmen 11U 4-0-0 0-0-0 1 4
Southern Closers 2-1-0 0-0-0 2 3
Enterprise Express 12-U 1-1-0 0-0-0 3 1
Henry County River Bandits 1-1-0 0-0-0 4 2
Seminole Slammers 1-1-0 0-0-0 5 5
Beach Bashers 11U 2-1-0 0-0-0 6 6
LowCo Bombers 1-2-0 0-0-0 7 7
Lynn Haven Dolphins 1-2-0 0-0-0 8 10
Team Phenom Navy 0-2-0 0-0-0 9 8
Lee Shockers 11U 0-2-0 0-0-0 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Henry County River Bandits 11 Lee Shockers 11U 1
5-22 Southern Closers 15 Lynn Haven Dolphins 4
5-22 Enterprise Express 12-U 10 Team Phenom Navy 0
5-22 Hitmen 11U 9 LowCo Bombers 5
5-22 Seminole Slammers 9 Beach Bashers 11U 6
5-22 Lee Shockers 11U 4 Lynn Haven Dolphins 5
5-22 LowCo Bombers 10 Team Phenom Navy 1
5-22 Beach Bashers 11U 3 Lynn Haven Dolphins 2
5-22 LowCo Bombers 4 Beach Bashers 11U 5
5-22 Hitmen 11U 24 Seminole Slammers 0
5-22 Henry County River Bandits 7 Southern Closers 13
5-22 Enterprise Express 12-U 2 Hitmen 11U 5
5-22 Southern Closers 0 Hitmen 11U 9

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
BLACKSOX 3-0-0 0-0-0 1 2
North Florida Makos 3-1-0 0-0-0 2 4
Tallahassee Stix 1-2-0 0-0-0 3 6
Southern Scrappers 1-1-0 0-0-0 4 1
Lynn Haven Dolphins 1-1-0 0-0-0 5 3
Rehobeth Athletics 1-1-0 0-0-0 6 5
Jackson County Bulldogs 2-1-0 0-0-0 7 10
Brewton Tigers 1-2-0 0-0-0 8 8
Tri County Hustlers 0-2-0 0-0-0 9 7
Enterprise Wildcats 0-2-0 0-0-0 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Tallahassee Stix 4 North Florida Makos 5
5-22 BLACKSOX 6 Tri County Hustlers 1
5-22 Lynn Haven Dolphins 9 Enterprise Wildcats 2
5-22 Brewton Tigers 6 Rehobeth Athletics 7
5-22 Southern Scrappers 9 Jackson County Bulldogs 1
5-22 Brewton Tigers 8 Enterprise Wildcats 1
5-22 Tri County Hustlers 0 Jackson County Bulldogs 8
5-22 Brewton Tigers 1 Jackson County Bulldogs 10
5-22 North Florida Makos 8 Rehobeth Athletics 5
5-22 Lynn Haven Dolphins 5 Tallahassee Stix 6
5-22 Southern Scrappers 10 North Florida Makos 11
5-22 BLACKSOX 6 Tallahassee Stix 2
5-22 North Florida Makos 2 BLACKSOX 6

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
North Florida Riptide 2-0-1 0-0-0 1 0
Big League Xpress BLUE 2-2-0 0-0-0 2 5
Albany Athletics 1-1-0 0-0-0 3 1
Big League Xpress BLACK 1-1-1 0-0-0 4 2
Big Bend 0-2-0 0-0-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Big League Xpress BLACK 7 Big Bend 3
5-22 Big League Xpress BLACK 5 North Florida Riptide 5
5-22 Big League Xpress BLUE 0 Albany Athletics 18
5-22 Big Bend 4 Big League Xpress BLUE 5
5-22 Big League Xpress BLACK 6 North Florida Riptide 7
5-22 Albany Athletics 2 Big League Xpress BLUE 7
5-22 North Florida Riptide 4 Big League Xpress BLUE 3

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: