BASEBALL SHOOTOUT IV

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
June 4, 2016 through June 5, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (MARIANNA, FL)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $295 REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!

FIRST GAME STARTED AT 8:30AM

WE ARE PLAYING GAMES RIGHT NOW - ONLY 30 MINUTES BEHIND FROM ORIGINAL START TIME OF 8:00AM


GAME TIMES CST

 

10U - SATURDAY ONLY

11U - GOLD (SEED 1-6) <> SILVER (7-11)

12U - GOLD (SEED 1-6) <> SILVER (7-11)

ALL GAMES 1:40 FINISH THE INNING UNLESS HOME TEAM WINNING


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  June 1, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
No teams have registered for this age group.

9U
Team Name Age City, State
Traveling Eagles 9 Niceville, FL
Hitmen 9U 9 Enterprise, AL
BLACKSOX 9 Destin, FL
PCB Bashers 9 Panama City Beach, FL
SBA 9U 9 Bainbridge, GA
Stix 9 Tallahassee, FL

10U
Team Name Age City, State
Panhandle Panthers 10 Marianna, FL
DKSA ELITE 10U 10 Thomasville, GA
GAMECOCKS 10 New Brockton, AL
The Benders 10 Big Bend, FL

11U
Team Name Age City, State
Hooks 11 Big Bend, FL
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Seminole Slammers 11 Donalsonville, GA
SGSA Bandits 11 Valdosta, GA
Beach Bashers 11U 11 Panama City Beach, FL, FL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL
850 Inferno 11 DeFuniak Springs, FL
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
Hitmen 11U 11 Enterprise, AL
Powermill Baseball 11 Tallahassee, FL
Team Phenom Navy 11 Destin, FL

12U
Team Name Age City, State
12 Dothan, AL
Jackson County Bulldogs 12 Marianna, FL
Oneway 12 Cairo, GA
12 Crawfordville, FL
North Florida Makos 12 North Florida, FL
NGS Sluggers 12 Chipley, FL
South Georgia Trojans 12 Quitman, GA
BLACKSOX 12 Panhandle, FL
Tri County Hustlers 12 Columbia, AL
Tallahassee Stix 12 Tallahassee, FL
Rehobeth Athletics 12 Newton, AL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA

13U
Team Name Age City, State
386 SOX 13 Lake City, FL
Big Bend 13 Apalachicola, FL
SGA Storm 13 Sylvester, GA
Big League Xpress BLACK 13 Panhandle, FL
Big League Xpress BLUE 13 Panhandle, FL
Meridian Park 13U All Stars 13 Tallahassee, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

9U
Score
Game Date / Time Location
13
8
PCB Bashers
SBA 9U
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 4
13
0
Hitmen 9U
SBA 9U
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 4
17
0
Stix
PCB Bashers
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 4
25
4
Hitmen 9U
BLACKSOX
-vs- 06/04/2016 - 3:30 PM FIELD 4
5
9
Traveling Eagles
Stix
-vs- 06/04/2016 - 5:00 PM FIELD 4
4
9
BLACKSOX
Traveling Eagles
-vs- 06/04/2016 - 6:30 PM FIELD 4
11
13
PCB Bashers
SBA 9U
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 4
14
9
Traveling Eagles
BLACKSOX
-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 4
13
0
Hitmen 9U
SBA 9U
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 4
10
2
Stix
Traveling Eagles
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 4
6
5
Hitmen 9U
Stix
-vs- 06/05/2016 - 3:20 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
4
15
Panhandle Panthers
DKSA ELITE 10U
-vs- 06/04/2016 - 9:00 AM FIELD 7
3
11
The Benders
DKSA ELITE 10U
-vs- 06/04/2016 - 10:50 AM FIELD 7
3
4
Panhandle Panthers
The Benders
-vs- 06/04/2016 - 2:30 PM FIELD 7
5
3
The Benders
Panhandle Panthers
-vs- 06/04/2016 - 3:50 PM FIELD 7
9
7
DKSA ELITE 10U
The Benders
-vs- 06/04/2016 - 5:10 PM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
18
0
Powermill Baseball
Seminole Slammers
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 5
3
11
850 Inferno
Wiregrass Cardinals
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 6
13
0
Powermill Baseball
Beach Bashers 11U
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 5
1
9
850 Inferno
Hitmen 11U
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 6
7
0
Beach Bashers 11U
Seminole Slammers
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 5
2
13
Wiregrass Cardinals
SGSA Bandits
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 6
12
0
Hooks
Team Phenom Navy
-vs- 06/04/2016 - 3:30 PM FIELD 5
0
13
Lynn Haven Dolphins
Hitmen 11U
-vs- 06/04/2016 - 3:20 PM FIELD 6
2
16
Henry County River Bandits
Hooks
-vs- 06/04/2016 - 5:00 PM FIELD 5
0
21
Lynn Haven Dolphins
SGSA Bandits
-vs- 06/04/2016 - 4:40 PM FIELD 6
14
3
Henry County River Bandits
Team Phenom Navy
-vs- 06/04/2016 - 6:30 PM FIELD 5
10
0
SGSA Bandits
Beach Bashers 11U
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 5 (GOLD)
7
0
Hooks
Wiregrass Cardinals
-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 5 (GOLD)
7
2
Powermill Baseball
SGSA Bandits
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 5 (GOLD)
8
5
Hitmen 11U
Hooks
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 5 (GOLD)
8
7
Powermill Baseball
Hitmen 11U
-vs- 06/05/2016 - 3:20 PM FIELD 5 (GOLD CHAMPIONSHIP)
13
3
Team Phenom Navy
Lynn Haven Dolphins
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 6 (SILVER)
1
9
850 Inferno
Seminole Slammers
-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 6 (SILVER)
13
3
Henry County River Bandits
Team Phenom Navy
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 6 (SILVER)
12
2
Henry County River Bandits
Seminole Slammers
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 6 (SILVER CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
15
3
BLACKSOX
Oneway
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 1
18
3
NGS Sluggers
North Florida Makos
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 3
9
1
BLACKSOX
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 1
10
2
NGS Sluggers
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 3
5
25
Oneway
North Florida Makos
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 1
9
3
Tallahassee Stix
South Georgia Trojans
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 3
11
0
Rehobeth Athletics
-vs- 06/04/2016 - 3:30 PM FIELD 1
1
11

DKSA ELITE 12U
-vs- 06/04/2016 - 3:30 PM FIELD 3
18
4
Jackson County Bulldogs
South Georgia Trojans
-vs- 06/04/2016 - 5:00 PM FIELD 1
2
6
Tallahassee Stix
DKSA ELITE 12U
-vs- 06/04/2016 - 5:00 PM FIELD 3
11
9
Rehobeth Athletics
Jackson County Bulldogs
-vs- 06/04/2016 - 6:30 PM FIELD 1
6
4
Rehobeth Athletics
Tallahassee Stix
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 1 (GOLD)
9
11
NGS Sluggers
Jackson County Bulldogs
-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 1 (GOLD)
1
7
DKSA ELITE 12U
Rehobeth Athletics
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 1 (GOLD)
8
2
BLACKSOX
Jackson County Bulldogs
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 1 (GOLD)
10
2
Rehobeth Athletics
BLACKSOX
-vs- 06/05/2016 - 3:20 PM FIELD 1 (GOLD CHAMPIONSHIP)
13
1
South Georgia Trojans
Oneway
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 3 (SILVER)
1
0

-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 3 (SILVER)
10
0
North Florida Makos
South Georgia Trojans
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 3 (SILVER)
2
8

North Florida Makos
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 3 (SILVER CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
1
12
Meridian Park 13U All Stars
Big League Xpress BLACK
-vs- 06/04/2016 - 8:00 AM FIELD 2
2
3
Big Bend
Meridian Park 13U All Stars
-vs- 06/04/2016 - 9:50 AM FIELD 2
5
4
Big League Xpress BLACK
386 SOX
-vs- 06/04/2016 - 2:00 PM FIELD 2
0
5
SGA Storm
Big Bend
-vs- 06/04/2016 - 3:30 PM FIELD 2
0
8
Big League Xpress BLUE
386 SOX
-vs- 06/04/2016 - 5:00 PM FIELD 2
4
3
Big League Xpress BLUE
SGA Storm
-vs- 06/04/2016 - 6:30 PM FIELD 2
1
8
Big League Xpress BLUE
Meridian Park 13U All Stars
-vs- 06/05/2016 - 8:00 AM FIELD 2
11
9
386 SOX
SGA Storm
-vs- 06/05/2016 - 9:50 AM FIELD 2
7
1
Big League Xpress BLACK
Meridian Park 13U All Stars
-vs- 06/05/2016 - 11:40 AM FIELD 2
5
6
Big Bend
386 SOX
-vs- 06/05/2016 - 1:30 PM FIELD 2
1
6
Big League Xpress BLACK
386 SOX
-vs- 06/05/2016 - 3:20 PM FEILD 2 (CHAMPIONSHIP)

9U

Team Standings Record Place Seed
Hitmen 9U 4-0-0 1 1
Stix 3-1-0 2 2
Traveling Eagles 2-2-0 3 3
SBA 9U 1-3-0 4 5
PCB Bashers 1-2-0 5 4
BLACKSOX 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-04 PCB Bashers 13 SBA 9U 8
6-04 Hitmen 9U 13 SBA 9U 0
6-04 Stix 17 PCB Bashers 0
6-04 Hitmen 9U 25 BLACKSOX 4
6-04 Traveling Eagles 5 Stix 9
6-04 BLACKSOX 4 Traveling Eagles 9
6-05 PCB Bashers 11 SBA 9U 13
6-05 Traveling Eagles 14 BLACKSOX 9
6-05 Hitmen 9U 13 SBA 9U 0
6-05 Stix 10 Traveling Eagles 2
6-05 Hitmen 9U 6 Stix 5

10U

Team Standings Record Place Seed
DKSA ELITE 10U 3-0-0 1 1
The Benders 2-2-0 2 2
Panhandle Panthers 0-3-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-04 Panhandle Panthers 4 DKSA ELITE 10U 15
6-04 The Benders 3 DKSA ELITE 10U 11
6-04 Panhandle Panthers 3 The Benders 4
6-04 The Benders 5 Panhandle Panthers 3
6-04 DKSA ELITE 10U 9 The Benders 7

11U

Team Standings Record Place Seed
Powermill Baseball 4-0-0 1 1
Hitmen 11U 3-1-0 2 2
Hooks 3-1-0 3 3
SGSA Bandits 3-1-0 4 4
Beach Bashers 11U 1-2-0 5 5
Wiregrass Cardinals 1-2-0 6 6
Henry County River Bandits 3-1-0 7 7
Seminole Slammers 1-3-0 8 9
Team Phenom Navy 1-3-0 9 10
850 Inferno 0-3-0 10 8
Lynn Haven Dolphins 0-3-0 11 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-04 Powermill Baseball 18 Seminole Slammers 0
6-04 850 Inferno 3 Wiregrass Cardinals 11
6-04 Powermill Baseball 13 Beach Bashers 11U 0
6-04 850 Inferno 1 Hitmen 11U 9
6-04 Beach Bashers 11U 7 Seminole Slammers 0
6-04 Wiregrass Cardinals 2 SGSA Bandits 13
6-04 Hooks 12 Team Phenom Navy 0
6-04 Lynn Haven Dolphins 0 Hitmen 11U 13
6-04 Henry County River Bandits 2 Hooks 16
6-04 Lynn Haven Dolphins 0 SGSA Bandits 21
6-04 Henry County River Bandits 14 Team Phenom Navy 3
6-05 SGSA Bandits 10 Beach Bashers 11U 0
6-05 Hooks 7 Wiregrass Cardinals 0
6-05 Powermill Baseball 7 SGSA Bandits 2
6-05 Hitmen 11U 8 Hooks 5
6-05 Powermill Baseball 8 Hitmen 11U 7
6-05 Team Phenom Navy 13 Lynn Haven Dolphins 3
6-05 850 Inferno 1 Seminole Slammers 9
6-05 Henry County River Bandits 13 Team Phenom Navy 3
6-05 Henry County River Bandits 12 Seminole Slammers 2

12U

Team Standings Record Place Seed
Rehobeth Athletics 5-0-0 1 4
BLACKSOX 3-1-0 2 2
Jackson County Bulldogs 2-2-0 3 6
DKSA ELITE 12U 2-1-0 4 1
NGS Sluggers 2-1-0 5 3
Tallahassee Stix 1-2-0 6 5
North Florida Makos 3-1-0 7 7
1-3-0 8 8
South Georgia Trojans 1-3-0 9 10
0-3-0 10 9
Oneway 0-3-0 11 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-04 BLACKSOX 15 Oneway 3
6-04 NGS Sluggers 18 North Florida Makos 3
6-04 BLACKSOX 9 1
6-04 NGS Sluggers 10 2
6-04 Oneway 5 North Florida Makos 25
6-04 Tallahassee Stix 9 South Georgia Trojans 3
6-04 Rehobeth Athletics 11 0
6-04 1 DKSA ELITE 12U 11
6-04 Jackson County Bulldogs 18 South Georgia Trojans 4
6-04 Tallahassee Stix 2 DKSA ELITE 12U 6
6-04 Rehobeth Athletics 11 Jackson County Bulldogs 9
6-05 Rehobeth Athletics 6 Tallahassee Stix 4
6-05 NGS Sluggers 9 Jackson County Bulldogs 11
6-05 DKSA ELITE 12U 1 Rehobeth Athletics 7
6-05 BLACKSOX 8 Jackson County Bulldogs 2
6-05 Rehobeth Athletics 10 BLACKSOX 2
6-05 South Georgia Trojans 13 Oneway 1
6-05 1 0
6-05 North Florida Makos 10 South Georgia Trojans 0
6-05 2 North Florida Makos 8

13U

Team Standings Record Place Seed
386 SOX 4-1-0 1 3
Big League Xpress BLACK 3-1-0 2 1
Big Bend 1-2-0 3 2
Meridian Park 13U All Stars 2-2-0 4 5
SGA Storm 0-3-0 5 6
Big League Xpress BLUE 1-2-0 6 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-04 Meridian Park 13U All Stars 1 Big League Xpress BLACK 12
6-04 Big Bend 2 Meridian Park 13U All Stars 3
6-04 Big League Xpress BLACK 5 386 SOX 4
6-04 SGA Storm 0 Big Bend 5
6-04 Big League Xpress BLUE 0 386 SOX 8
6-04 Big League Xpress BLUE 4 SGA Storm 3
6-05 Big League Xpress BLUE 1 Meridian Park 13U All Stars 8
6-05 386 SOX 11 SGA Storm 9
6-05 Big League Xpress BLACK 7 Meridian Park 13U All Stars 1
6-05 Big Bend 5 386 SOX 6
6-05 Big League Xpress BLACK 1 386 SOX 6

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: