2016 GOLD GLOVE CHAMPIONSHIP

WESTGATE SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
July 30, 2016 through July 31, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (DOTHAN, AL)

ENTRY FEE: 7U-8U $250, 9U-13U $350 REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!


 BRACKETS POSTED


**GAME TIMES CST**

10U TEAM ADDED PLEASE LOOK AT UPDATED SCHEDULE

10U - EASTGATE SPORTS COMPLEX - 2049 SANITARY DAIRY RD., ASHFORD, AL 36312

8U / 11U / 12U - WESTGATE SOFTBALL COMPLEX - 201 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

13U - WESTGATE MIRACLE FIELD COMPLEX - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303


 

HOMERUN DERBY WILL BE SATURDAY 12:00 NOON @ WESTGATE SOFTBALL COMPLEX - WE WILL PLAY FIRST TWO GAMES IN THE MORNING THEN HAVE THE HOMERUN DERBY - TOURNAMENT WILL RESUME

COACHES PLEASE EMAIL (3) PARTICIPANTS FROM EACH TEAM TO JUSTPLAY@USATRAVELTOURNAMENTS.COM

HOMERUN DERBY RULES - COACH FROM EACH TEAM WILL THROW 10 PITCHES TO EACH PLAYER.  COACH GETS 1 WARM UP PITCH PLAYER  MAY SWING AT WARM UP PITCH


 

Host Hotels 


LaQuinta Inns & Suites

3593 Ross Clark Circle  

Dothan, Alabama 36303  

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com 

Rate:  $79.00 night w/ breakfast

 

THANK YOU FOR PLAYING



(1) GOLD GLOVE TROPHY IN EACH AGE DIVISION PER SEASON - SIGN UP TO PLAY FOR THIS SIGNATURE TROPHY


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline: JULY 27, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Jackson County Bulldogs 8 Marianna, FL
Lynn Haven Lightning 7 Lynn Haven, FL
Tallahasse Stix 8U 8 Tallahassee, FL

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Panhandle Panthers 10 Marianna, FL
Panhandle Predators 10 Defuniak springs, FL
Amber Jax 10 Shalimar, FL
South Georgia GIANTS 10 Bainbridge, GA
RTG Broadheads 10 Grady, AL
GAMECOCKS 10 New Brockton, AL
Saints 10U 10 PORT ST JOE, FL
DKSA ELITE 10U 10 Thomasville, GA

11U
Team Name Age City, State
Enterprise Express 12-U 11 COFFEE SPGS, AL
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL
Southern Sluggers 11 Albany, GA
Diamond Dawgs 11 Crestview, FL
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
LowCo Bombers 11 Valdosta, GA
Lee County Elite 11 Leesburg, GA
Lee Shockers 11U 11 Leesburg, GA
Titans 11 Enterprise, AL
Gulf Coast Heat Demarini 11 Santa Rosa beach, FL

12U
Team Name Age City, State
Lynn Haven Dolphins 12 Lynn Haven, FL, FL
NGS Sluggers 12 Chipley, FL
Rehobeth Athletics 12 Newton, AL
Raptors 12 Panama City, FL
South Georgia Outlaws ORANGE 12 Moultrie, GA
Panhandle All Stars 12 Panhandle, FL
Chiefs 12 Blountstown, FL
Amberjax 12 Lynn Haven, FL
Strikers baseball 12 Skipperville, AL

13U
Team Name Age City, State
Big League Xpress BLACK 13 Panhandle, FL
North Florida Riptide 13 Crawfordville, FL
Dothan Nationals 13 Dothan, AL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
21
1
Tallahasse Stix 8U
Lynn Haven Lightning
-vs- 07/30/2016 - 9:00 AM FIELD 3 (WESTGATE)
15
2
Tallahasse Stix 8U
Lynn Haven Lightning
-vs- 07/30/2016 - 10:30 AM FIELD 3 (WESTGATE)

10U
Score
Game Date / Time Location
11
2
DKSA ELITE 10U
GAMECOCKS
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 4 (EASTGATE)
14
0
Panhandle Panthers
Panhandle Predators
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 5 (EASTGATE)
6
3
South Georgia GIANTS
Amber Jax
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 4 (EASTGATE)
4
7
Saints 10U
Panhandle Predators
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 5 (EASTGATE)
7
18
Saints 10U
GAMECOCKS
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 4 (EASTGATE)
21
2
RTG Broadheads
Panhandle Panthers
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 5 (EASTGATE)
10
0
RTG Broadheads
South Georgia GIANTS
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 5 (EASTGATE)
10
7
DKSA ELITE 10U
Amber Jax
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 4 (EASTGATE)
11
4
GAMECOCKS
Panhandle Predators
-vs- 07/31/2016 - 9:00 AM FIELD 5 (EASTGATE) GAME 1
10
4
South Georgia GIANTS
Panhandle Panthers
-vs- 07/31/2016 - 9:00 AM FIELD 4 (EASTGATE) GAME 2
20
0
RTG Broadheads
Saints 10U
-vs- 07/31/2016 - 10:50 AM FIELD 5 (EASTGATE) GAME 3
12
0
DKSA ELITE 10U
Amber Jax
-vs- 07/31/2016 - 10:50 AM FIELD 4 (EASTGATE) GAME 4
1
14
GAMECOCKS
RTG Broadheads
-vs- 07/31/2016 - 12:40 PM FIELD 5 (EASTGATE) GAME 5
2
5
South Georgia GIANTS
DKSA ELITE 10U
-vs- 07/31/2016 - 12:40 PM FIELD 4 (EASTGATE) GAME 6
-
-
RTG Broadheads
DKSA ELITE 10U
-vs- 07/31/2016 - 2:30 PM FIELD 5 (EASTGATE) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
9
14
Southern Sluggers
Wiregrass Cardinals
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 1 (WESTGATE)
6
7
LowCo Bombers
Titans
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 2 (WESTGATE)
6
7
Southern Sluggers
LowCo Bombers
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 1 (WESTGATE)
10
0
Diamond Dawgs
Lee County Elite
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 2 (WESTGATE)
13
2
Enterprise Express 12-U
Lee County Elite
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 1 (WESTGATE)
8
5
Diamond Dawgs
Titans
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 2 (WESTGATE)
4
9
Lynn Haven Dolphins
Lee Shockers 11U
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 5 (WESTGATE)
4
5
Henry County River Bandits
Gulf Coast Heat Demarini
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 1 (WESTGATE)
0
21
Lynn Haven Dolphins
Wiregrass Cardinals
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 2 (WESTGATE)
15
2
Henry County River Bandits
Lee Shockers 11U
-vs- 07/30/2016 - 5:20 PM FIELD 1 (WESTGATE)
8
6
Enterprise Express 12-U
Gulf Coast Heat Demarini
-vs- 07/30/2016 - 5:20 PM FIELD 2 (WESTGATE)
5
19
Lee Shockers 11U
Southern Sluggers
-vs- 07/31/2016 - 8:00 AM FIELD 1 (WESTGATE) GAME 1
5
13
Titans
Lee County Elite
-vs- 07/31/2016 - 8:00 AM FIELD 2 (WESTGATE) GAME 2
18
1
LowCo Bombers
Lynn Haven Dolphins
-vs- 07/31/2016 - 8:00 AM FIELD 4 (WESTGATE) GAME 3
3
4
Henry County River Bandits
Gulf Coast Heat Demarini
-vs- 07/31/2016 - 9:50 AM FIELD 1 (WESTGATE) GAME 4
9
8
Wiregrass Cardinals
LowCo Bombers
-vs- 07/31/2016 - 9:50 AM FIELD 2 (WESTGATE) GAME 5
8
10
Diamond Dawgs
Southern Sluggers
-vs- 07/31/2016 - 11:40 AM FIELD 1 (WESTGATE) GAME 6
10
0
Enterprise Express 12-U
Lee County Elite
-vs- 07/31/2016 - 11:40 AM FIELD 2 (WESTGATE) GAME 7
6
5
Gulf Coast Heat Demarini
Southern Sluggers
-vs- 07/31/2016 - 1:30 PM FIELD 1 (WESTGATE) GAME 8
1
8
Wiregrass Cardinals
Enterprise Express 12-U
-vs- 07/31/2016 - 1:30 PM FIELD 2 (WESTGATE) GAME 9
-
-
Gulf Coast Heat Demarini
Enterprise Express 12-U
-vs- 07/31/2016 - 3:20 PM FIELD 1 (WESTGATE) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
11
6
Strikers baseball
Chiefs
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 4 (WESTGATE)
7
4
NGS Sluggers
Panhandle All Stars
-vs- 07/30/2016 - 8:00 AM FIELD 5 (WESTGATE)
4
6
Strikers baseball
Lynn Haven Dolphins
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 4 (WESTGATE)
4
7
NGS Sluggers
Chiefs
-vs- 07/30/2016 - 9:50 AM FIELD 5 (WESTGATE)
2
12
Raptors
Panhandle All Stars
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM FIELD 4 (WESTGATE)
3
13
South Georgia Outlaws ORANGE
Lynn Haven Dolphins
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 4 (WESTGATE)
6
1
Amberjax
Rehobeth Athletics
-vs- 07/30/2016 - 3:30 PM FIELD 5 (WESTGATE)
6
7
South Georgia Outlaws ORANGE
Amberjax
-vs- 07/30/2016 - 5:20 PM FIELD 4 (WESTGATE)
9
19
Raptors
Rehobeth Athletics
-vs- 07/30/2016 - 5:20 PM FIELD 5 (WESTGATE)
11
0
South Georgia Outlaws ORANGE
Raptors
-vs- 07/31/2016 - 8:00 AM FIELD 5 (WESTGATE) GAME 1
5
9
NGS Sluggers
Strikers baseball
-vs- 07/31/2016 - 9:50 AM FIELD 5 (WESTGATE) GAME 2
9
3
Panhandle All Stars
Rehobeth Athletics
-vs- 07/31/2016 - 9:50 AM FIELD 4 (WESTGATE) GAME 3
16
4
Amberjax
Chiefs
-vs- 07/31/2016 - 11:40 AM FIELD 4 (WESTGATE) GAME 4
7
9
Lynn Haven Dolphins
South Georgia Outlaws ORANGE
-vs- 07/31/2016 - 11:40 AM FIELD 5 (WESTGATE) GAME 5
2
9
Strikers baseball
South Georgia Outlaws ORANGE
-vs- 07/31/2016 - 1:30 PM FIELD 5 (WESTGATE) GAME 6
11
3
Panhandle All Stars
Amberjax
-vs- 07/31/2016 - 1:30 PM FIELD 4 (WESTGATE) GAME 7
-
-
Panhandle All Stars
South Georgia Outlaws ORANGE
-vs- 07/31/2016 - 3:20 PM FIELD 5 (WESTGATE) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
3
2
Big League Xpress BLACK
North Florida Riptide
-vs- 07/30/2016 - 9:30 AM MIRACLE FIELD (WESTGATE)
1
11
North Florida Riptide
Dothan Nationals
-vs- 07/30/2016 - 1:40 PM MIRACLE FIELD (WESTGATE)
10
10
Dothan Nationals
Big League Xpress BLACK
-vs- 07/30/2016 - 3:40 PM MIRACLE FIELD (WESTGATE)
12
4
Big League Xpress BLACK
North Florida Riptide
-vs- 07/31/2016 - 10:00 AM MIRACLE FIELD (WESTGATE) GAME 1
6
14
Dothan Nationals
Big League Xpress BLACK
-vs- 07/31/2016 - 12:30 PM MIRACLE FIELD (WESTGATE) CHAMPIONSHIP

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahasse Stix 8U 2-0-0 0-0-0 1 1
Lynn Haven Lightning 0-2-0 0-0-0 2 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-30 Tallahasse Stix 8U 21 Lynn Haven Lightning 1
7-30 Tallahasse Stix 8U 15 Lynn Haven Lightning 2

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Amber Jax 0-3-0 0-0-0 0 7
Saints 10U 0-3-0 0-0-0 0 8
South Georgia GIANTS 2-2-0 0-0-0 0 3
Panhandle Predators 1-2-0 0-0-0 0 5
GAMECOCKS 2-2-0 0-0-0 0 4
Panhandle Panthers 1-2-0 0-0-0 0 6
RTG Broadheads 4-0-0 0-0-0 1 1
DKSA ELITE 10U 4-0-0 0-0-0 2 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-30 DKSA ELITE 10U 11 GAMECOCKS 2
7-30 Panhandle Panthers 14 Panhandle Predators 0
7-30 South Georgia GIANTS 6 Amber Jax 3
7-30 Saints 10U 4 Panhandle Predators 7
7-30 Saints 10U 7 GAMECOCKS 18
7-30 RTG Broadheads 21 Panhandle Panthers 2
7-30 RTG Broadheads 10 South Georgia GIANTS 0
7-30 DKSA ELITE 10U 10 Amber Jax 7
7-31 GAMECOCKS 11 Panhandle Predators 4
7-31 South Georgia GIANTS 10 Panhandle Panthers 4
7-31 RTG Broadheads 20 Saints 10U 0
7-31 DKSA ELITE 10U 12 Amber Jax 0
7-31 GAMECOCKS 1 RTG Broadheads 14
7-31 South Georgia GIANTS 2 DKSA ELITE 10U 5
7-31 RTG Broadheads - DKSA ELITE 10U -

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Lynn Haven Dolphins 0-3-0 0-0-0 0 11
Lee Shockers 11U 1-2-0 0-0-0 0 8
Henry County River Bandits 1-2-0 0-0-0 0 4
Southern Sluggers 2-3-0 0-0-0 0 9
Lee County Elite 1-3-0 0-0-0 0 10
Wiregrass Cardinals 3-1-0 0-0-0 0 3
LowCo Bombers 2-2-0 0-0-0 0 6
Titans 1-2-0 0-0-0 0 7
Diamond Dawgs 2-1-0 0-0-0 0 1
Enterprise Express 12-U 4-0-0 0-0-0 1 2
Gulf Coast Heat Demarini 3-1-0 0-0-0 2 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-30 Southern Sluggers 9 Wiregrass Cardinals 14
7-30 LowCo Bombers 6 Titans 7
7-30 Southern Sluggers 6 LowCo Bombers 7
7-30 Diamond Dawgs 10 Lee County Elite 0
7-30 Enterprise Express 12-U 13 Lee County Elite 2
7-30 Diamond Dawgs 8 Titans 5
7-30 Lynn Haven Dolphins 4 Lee Shockers 11U 9
7-30 Henry County River Bandits 4 Gulf Coast Heat Demarini 5
7-30 Lynn Haven Dolphins 0 Wiregrass Cardinals 21
7-30 Henry County River Bandits 15 Lee Shockers 11U 2
7-30 Enterprise Express 12-U 8 Gulf Coast Heat Demarini 6
7-31 Lee Shockers 11U 5 Southern Sluggers 19
7-31 Titans 5 Lee County Elite 13
7-31 LowCo Bombers 18 Lynn Haven Dolphins 1
7-31 Henry County River Bandits 3 Gulf Coast Heat Demarini 4
7-31 Wiregrass Cardinals 9 LowCo Bombers 8
7-31 Diamond Dawgs 8 Southern Sluggers 10
7-31 Enterprise Express 12-U 10 Lee County Elite 0
7-31 Gulf Coast Heat Demarini 6 Southern Sluggers 5
7-31 Wiregrass Cardinals 1 Enterprise Express 12-U 8
7-31 Gulf Coast Heat Demarini - Enterprise Express 12-U -

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Raptors 0-3-0 0-0-0 0 9
Amberjax 3-1-0 0-0-0 0 2
Rehobeth Athletics 1-2-0 0-0-0 0 6
Strikers baseball 2-2-0 0-0-0 0 5
Lynn Haven Dolphins 2-1-0 0-0-0 0 1
Chiefs 1-2-0 0-0-0 0 7
NGS Sluggers 1-2-0 0-0-0 0 4
Panhandle All Stars 3-1-0 0-0-0 1 3
South Georgia Outlaws ORANGE 3-2-0 0-0-0 2 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-30 Strikers baseball 11 Chiefs 6
7-30 NGS Sluggers 7 Panhandle All Stars 4
7-30 Strikers baseball 4 Lynn Haven Dolphins 6
7-30 NGS Sluggers 4 Chiefs 7
7-30 Raptors 2 Panhandle All Stars 12
7-30 South Georgia Outlaws ORANGE 3 Lynn Haven Dolphins 13
7-30 Amberjax 6 Rehobeth Athletics 1
7-30 South Georgia Outlaws ORANGE 6 Amberjax 7
7-30 Raptors 9 Rehobeth Athletics 19
7-31 South Georgia Outlaws ORANGE 11 Raptors 0
7-31 NGS Sluggers 5 Strikers baseball 9
7-31 Panhandle All Stars 9 Rehobeth Athletics 3
7-31 Amberjax 16 Chiefs 4
7-31 Lynn Haven Dolphins 7 South Georgia Outlaws ORANGE 9
7-31 Strikers baseball 2 South Georgia Outlaws ORANGE 9
7-31 Panhandle All Stars 11 Amberjax 3
7-31 Panhandle All Stars - South Georgia Outlaws ORANGE -

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
North Florida Riptide 0-3-0 0-0-0 0 3
Big League Xpress BLACK 3-0-1 0-0-0 1 2
Dothan Nationals 1-1-1 0-0-0 2 1

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-30 Big League Xpress BLACK 3 North Florida Riptide 2
7-30 North Florida Riptide 1 Dothan Nationals 11
7-30 Dothan Nationals 10 Big League Xpress BLACK 10
7-31 Big League Xpress BLACK 12 North Florida Riptide 4
7-31 Dothan Nationals 6 Big League Xpress BLACK 14

Event Address: 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

Host Hotels


LaQuinta Inns & Suites

3593 Ross Clark Circle 

Dothan, Alabama 36303 

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com

Rate:  $79.00 night w/ breakfast