DUGOUT CLASSIC VIII

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
September 24, 2016 through September 24, 2016

**2016 FALL BASEBALL SCHEDULE** (MARIANNA, FL)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $295**SATURDAY ONLY**  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!

 

 

GAME TIMES ARE CST

 

 

Fields 1-5 Upper Park    

Fields 6-9 Lower Park

MHS across the street at High School  

 

8U -   GOLD (SEED 1-4)

9U -   GOLD (SEED 1-4) ** SILVER (SEED 5-8) ** BRONZE (SEED 9-12)

10U - GOLD (SEED 1-5)  

11U - GOLD (SEED 1-4) ** SILVER (SEED 5-8) ** BRONZE (SEED 9-12) 

12U - GOLD (SEED 1-5) ** SILVER (SEED 6-10) 

13U - GOLD (SEED 1-4) 

 

9U/10U/11U/12U - ONE POOL PLAY GAME THEN SEEDING FOR CHAMPIONSHIP PLAY.  THIS IS DUE TO TRYING TO FIT EVERYONE IN THE TOURNAMENT (47 TEAMS). 

TEAMS THAT ONLY PLAY TWO GAMES RECEIVE A $50.00 CREDIT TOWARDS NEXT TBUSA TOURANMENT.

 

**ALL GAMES FINISH THE INNING UNLESS HOME TEAM WINNING AS TIME EXPIRES** 

8U   - GAMES 1:15 **  

9U   - GAMES 1:40 ** 

10U - GAMES 1:20 **  

11U - GAMES 1:20 **  

12U - GAMES 1:20 **  

13U - GAMES 1:20 **

ALL CHAMPIONSHIP GAME TIMES WILL BE INCREASED


RV SPOTS AVAILABLE AT PARK - CALL (850) 482-6228

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.    

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.    

Tournament Entry Deadline:  (WEDNESDAY) September 21, 2016 at 6 pm 

BRACKETS POSTED WEDNESDAY EVENING  

Pay online or make checks payable to TBUSA 

 

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Saturdays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division. 

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Enterprise Express 8 Enterprise, AL
Clutch Cyclones 8 Andalusia, AL
Lynn Haven Lightning 7 Lynn Haven, FL
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 8 Albany, GA

9U
Team Name Age City, State
Avengers 10u 9 Tallahassee, AL
Tallahassee Tomahawks 9 Crawfordville, FL
Bay Vikings 9 Panama City, FL
Stix 9 Tallahassee, FL
Chaos 9 Enterprise, AL
River Bandits 9 Blountstown, FL
North Florida Ballhogz 9 Madison, FL
South Walton Hawks 9u 9 South Walton, FL
Circle City Crusaders 9 Dothan, AL
Lynn Haven Hooks 9 Panama City, FL
Jackson County Bulldogs 9 Marianna, FL
Tallahassee Heat Demarini 9 Tallahassee, FL

10U
Team Name Age City, State
DKSA ELITE 10U 10 Thomasville, GA
LA Iron 10 Enterprise, AL
Enterprise Express 10U 10 New Brockton, AL
South Walton Hawks 10u 10 South Walton, FL
South Georgia Bombers 10 Leesburg, GA

11U
Team Name Age City, State
Lynn Haven Raptors 11 Lynn Haven, FL
The Rebels 11 Rehobeth, AL
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
Panhandle Panthers 11 Marianna, FL
Clutch Cyclones 11 Andalusia, AL
LA Express 11 Opp, AL
Panhandle Patriots 11 Graceville, FL
Southern Brawlers 11 DONALSONVILLE, GA
Amber Jax 11 Shalimar, FL
Enterprise Wildcats 11U 11 Enterprise, AL
Sandlot 11 Midland City, AL
Panhandle Predators 11 Defuniak springs, FL

12U
Team Name Age City, State
Thunder Baseball 12 Eufaula, AL
Henry County River Bandits 12 Abbeville, AL
Enterprise Express 12 COFFEE SPGS, AL
TITANS 12U 12 Enterprise, AL
Wiregrass Cardinals 12 Dothan, AL
Southern Closers 12 Dothan, AL
Tri State Raptors 12 Marianna, FL
Powermill Stingers - 12U 12 Tallahassee, FL
Hooks 12U 12 Big Bend, FL
Game On Southern Sluggers 12 Albany, GA

13U
Team Name Age City, State
Tri County Hustlers 13 Columbia, AL
Big League Xpress 13 Panhandle, FL
Enterprise Wildcats 13 Enterprise, AL
Beach Bashers 13 Panama City, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
4
24
Clutch Cyclones
Lynn Haven Lightning
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
19
1
Enterprise Express
Lynn Haven Lightning
-vs- 09/24/2016 - 9:25 AM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
5
20
Clutch Cyclones
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy
-vs- 09/24/2016 - 10:50 AM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
16
1
Enterprise Express
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy
-vs- 09/24/2016 - 12:15 PM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
17
9
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy
Lynn Haven Lightning
-vs- 09/24/2016 - 1:40 PM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
22
0
Enterprise Express
Clutch Cyclones
-vs- 09/24/2016 - 3:05 PM FIELD 9 (LOWER FIELDS)
5
6
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy
Enterprise Express
-vs- 09/24/2016 - 4:30 PM FIELD 9 (LOWER FIELDS)

9U
Score
Game Date / Time Location
8
15
River Bandits
Lynn Haven Hooks
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 4
3
4
Jackson County Bulldogs
Circle City Crusaders
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 7 (LOWER FIELDS)
0
20
Tallahassee Tomahawks
Chaos
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 8 (LOWER FIELDS)
7
7
South Walton Hawks 9u
Tallahassee Heat Demarini
-vs- 09/24/2016 - 9:50 AM FIELD 4
26
8
North Florida Ballhogz
Bay Vikings
-vs- 09/24/2016 - 9:50 AM FIELD 7 (LOWER FIELDS)
5
6
Stix
Avengers 10u
-vs- 09/24/2016 - 9:50 AM FIELD 8 (LOWER FIELDS)
5
13
Circle City Crusaders
Avengers 10u
-vs- 09/24/2016 - 11:40 AM FIELD 4 (GOLD) GM 1
4
15
Chaos
North Florida Ballhogz
-vs- 09/24/2016 - 1:30 PM FIELD 4 (GOLD) GM 2
2
8
Avengers 10u
North Florida Ballhogz
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 4 (GOLD) CHAMPIONSHIP
12
14
Tallahassee Heat Demarini
South Walton Hawks 9u
-vs- 09/24/2016 - 11:40 AM FIELD 7 (SILVER) GM 1
9
11
Lynn Haven Hooks
Jackson County Bulldogs
-vs- 09/24/2016 - 1:30 PM FIELD 7 (SILVER) GM 2
7
8
South Walton Hawks 9u
Jackson County Bulldogs
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 7 (SILVER) CHAMPIONSHIP
10
6
River Bandits
Tallahassee Tomahawks
-vs- 09/24/2016 - 11:40 AM FIELD 8 (BRONZE) GM 1
9
2
Stix
Bay Vikings
-vs- 09/24/2016 - 1:30 PM FIELD 8 (BRONZE) GM 2
9
8
River Bandits
Stix
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 8 (BRONZE) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
4
7
LA Iron
Enterprise Express 10U
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM MHS
0
10
DKSA ELITE 10U
Enterprise Express 10U
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM MHS
3
7
South Walton Hawks 10u
South Georgia Bombers
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM MHS
8
7
South Walton Hawks 10u
DKSA ELITE 10U
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM MHS (GM 1)
5
9
South Georgia Bombers
South Walton Hawks 10u
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM MHS (GM 2)
5
0
Enterprise Express 10U
LA Iron
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM MHS (GM 3)
9
5
South Walton Hawks 10u
Enterprise Express 10U
-vs- 09/24/2016 - 5:00 PM MHS (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
16
1
Southern Brawlers
Panhandle Patriots
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM FIELD 3
10
2
Lynn Haven Raptors
Wiregrass Cardinals
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM FIELD 1
16
1
Enterprise Wildcats 11U
Panhandle Panthers
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM FIELD 5
11
2
Amber Jax
Sandlot
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM FIELD 3
6
2
LA Express
Clutch Cyclones
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM FIELD 1
9
1
The Rebels
Panhandle Predators
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM FIELD 5
5
1
Southern Brawlers
The Rebels
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM FIELD 3 (GOLD) GM 1
1
9
Enterprise Wildcats 11U
Lynn Haven Raptors
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 3 (GOLD) GM 2
7
18
Southern Brawlers
Lynn Haven Raptors
-vs- 09/24/2016 - 5:00 PM FIELD 3 (GOLD) CHAMPIONSHIP
10
1
LA Express
Clutch Cyclones
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM FIELD 1 (SILVER) GM 1
22
0
Amber Jax
Panhandle Predators
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 1 (SILVER) GM 2
7
5
LA Express
Amber Jax
-vs- 09/24/2016 - 5:00 PM FIELD 1 (SILVER) CHAMPIONSHIP
12
13
Sandlot
Panhandle Patriots
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM FIELD 5 (BRONZE) GM 1
5
15
Wiregrass Cardinals
Panhandle Panthers
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 5 (BRONZE) GM 2
8
11
Panhandle Patriots
Panhandle Panthers
-vs- 09/24/2016 - 5:00 PM FIELD 5 (BRONZE) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
14
4
Game On Southern Sluggers
Powermill Stingers - 12U
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 3
1
11
Southern Closers
Hooks 12U
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 1
3
6
Tri State Raptors
Wiregrass Cardinals
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 5
1
16
Thunder Baseball
Enterprise Express
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 6 (LOWER FIELDS)
3
6
Henry County River Bandits
TITANS 12U
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM FIELD 6 (LOWER FIELDS)
8
5
Wiregrass Cardinals
Game On Southern Sluggers
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM FIELD 6 (GOLD) GM 1
4
5
Enterprise Express
Game On Southern Sluggers
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM FIELD 6 (GOLD) GM 2
9
4
Hooks 12U
TITANS 12U
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM FIELD 3 (GOLD) GM 3
5
9
Game On Southern Sluggers
Hooks 12U
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 6 (GOLD) CHAMPIONSHIP
7
4
Powermill Stingers - 12U
Thunder Baseball
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM FIELD 1 (SILVER) GM 1
4
2
Henry County River Bandits
Southern Closers
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM FIELD 5 (SILVER) GM 2
5
3
Tri State Raptors
Powermill Stingers - 12U
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM FIELD 6 (SILVER) GM 3
2
6
Henry County River Bandits
Tri State Raptors
-vs- 09/24/2016 - 5:20 PM FIELD 6 (SILVER) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
3
2
Beach Bashers
Tri County Hustlers
-vs- 09/24/2016 - 8:00 AM FIELD 2
12
0
Big League Xpress
Tri County Hustlers
-vs- 09/24/2016 - 9:30 AM FIELD 2
11
4
Enterprise Wildcats
Beach Bashers
-vs- 09/24/2016 - 11:00 AM FIELD 2
4
3
Enterprise Wildcats
Big League Xpress
-vs- 09/24/2016 - 12:30 PM FIELD 2
6
2
Big League Xpress
Beach Bashers
-vs- 09/24/2016 - 2:00 PM FIELD 2
10
2
Enterprise Wildcats
Tri County Hustlers
-vs- 09/24/2016 - 3:30 PM FIELD 2
3
7
Enterprise Wildcats
Big League Xpress
-vs- 09/24/2016 - 5:00 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Enterprise Express 4-0-0 0-0-0 1 1
South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 2-2-0 0-0-0 2 2
Lynn Haven Lightning 1-2-0 0-0-0 3 3
Clutch Cyclones 0-3-0 1-5-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 Clutch Cyclones 4 Lynn Haven Lightning 24
9-24 Enterprise Express 19 Lynn Haven Lightning 1
9-24 Clutch Cyclones 5 South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 20
9-24 Enterprise Express 16 South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 1
9-24 South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 17 Lynn Haven Lightning 9
9-24 Enterprise Express 22 Clutch Cyclones 0
9-24 South Ga Mariners of Synergy Sports Academy 5 Enterprise Express 6

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
North Florida Ballhogz 3-0-0 0-0-0 1 4
Avengers 10u 2-1-0 0-0-0 2 3
Chaos 1-1-0 0-0-0 3 1
Circle City Crusaders 1-1-0 0-0-0 4 2
Jackson County Bulldogs 2-1-0 0-0-0 5 8
South Walton Hawks 9u 1-1-1 1-2-0 6 7
Lynn Haven Hooks 1-1-0 0-0-0 7 5
Tallahassee Heat Demarini 0-1-1 0-0-0 8 6
River Bandits 2-1-0 0-0-0 9 10
Stix 1-2-0 0-0-0 10 9
Tallahassee Tomahawks 0-2-0 0-0-0 11 11
Bay Vikings 0-2-0 0-0-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 River Bandits 8 Lynn Haven Hooks 15
9-24 Jackson County Bulldogs 3 Circle City Crusaders 4
9-24 Tallahassee Tomahawks 0 Chaos 20
9-24 South Walton Hawks 9u 7 Tallahassee Heat Demarini 7
9-24 North Florida Ballhogz 26 Bay Vikings 8
9-24 Stix 5 Avengers 10u 6
9-24 Circle City Crusaders 5 Avengers 10u 13
9-24 Chaos 4 North Florida Ballhogz 15
9-24 Avengers 10u 2 North Florida Ballhogz 8
9-24 Tallahassee Heat Demarini 12 South Walton Hawks 9u 14
9-24 Lynn Haven Hooks 9 Jackson County Bulldogs 11
9-24 South Walton Hawks 9u 7 Jackson County Bulldogs 8
9-24 River Bandits 10 Tallahassee Tomahawks 6
9-24 Stix 9 Bay Vikings 2
9-24 River Bandits 9 Stix 8

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 10u 3-1-0 7-2-0 1 4
Enterprise Express 10U 3-1-0 0-0-0 2 2
LA Iron 0-2-0 0-0-0 3 3
South Georgia Bombers 1-1-0 0-0-0 4 1
DKSA ELITE 10U 0-2-0 0-0-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 LA Iron 4 Enterprise Express 10U 7
9-24 DKSA ELITE 10U 0 Enterprise Express 10U 10
9-24 South Walton Hawks 10u 3 South Georgia Bombers 7
9-24 South Walton Hawks 10u 8 DKSA ELITE 10U 7
9-24 South Georgia Bombers 5 South Walton Hawks 10u 9
9-24 Enterprise Express 10U 5 LA Iron 0
9-24 South Walton Hawks 10u 9 Enterprise Express 10U 5

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Lynn Haven Raptors 3-0-0 0-0-0 1 4
Southern Brawlers 2-1-0 0-0-0 2 2
Enterprise Wildcats 11U 1-1-0 0-0-0 3 1
The Rebels 1-1-0 0-0-0 4 3
LA Express 3-0-0 0-0-0 5 6
Amber Jax 2-1-0 0-0-0 6 5
Clutch Cyclones 0-2-0 0-0-0 7 7
Panhandle Predators 0-2-0 0-0-0 8 8
Panhandle Panthers 2-1-0 0-0-0 9 12
Panhandle Patriots 1-2-0 0-0-0 10 11
Wiregrass Cardinals 0-2-0 0-0-0 11 9
Sandlot 0-2-0 0-0-0 12 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 Southern Brawlers 16 Panhandle Patriots 1
9-24 Lynn Haven Raptors 10 Wiregrass Cardinals 2
9-24 Enterprise Wildcats 11U 16 Panhandle Panthers 1
9-24 Amber Jax 11 Sandlot 2
9-24 LA Express 6 Clutch Cyclones 2
9-24 The Rebels 9 Panhandle Predators 1
9-24 Southern Brawlers 5 The Rebels 1
9-24 Enterprise Wildcats 11U 1 Lynn Haven Raptors 9
9-24 Southern Brawlers 7 Lynn Haven Raptors 18
9-24 LA Express 10 Clutch Cyclones 1
9-24 Amber Jax 22 Panhandle Predators 0
9-24 LA Express 7 Amber Jax 5
9-24 Sandlot 12 Panhandle Patriots 13
9-24 Wiregrass Cardinals 5 Panhandle Panthers 15
9-24 Panhandle Patriots 8 Panhandle Panthers 11

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hooks 12U 3-0-0 0-0-0 1 2
Game On Southern Sluggers 2-2-0 0-0-0 2 5
TITANS 12U 1-1-0 0-0-0 3 3
Enterprise Express 1-1-0 0-0-0 4 1
Wiregrass Cardinals 2-0-0 0-0-0 5 4
Tri State Raptors 2-1-0 0-0-0 6 6
Henry County River Bandits 1-2-0 0-0-0 7 7
Powermill Stingers - 12U 1-2-0 0-0-0 8 9
Southern Closers 0-2-0 0-0-0 9 8
Thunder Baseball 0-2-0 0-0-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 Game On Southern Sluggers 14 Powermill Stingers - 12U 4
9-24 Southern Closers 1 Hooks 12U 11
9-24 Tri State Raptors 3 Wiregrass Cardinals 6
9-24 Thunder Baseball 1 Enterprise Express 16
9-24 Henry County River Bandits 3 TITANS 12U 6
9-24 Wiregrass Cardinals 8 Game On Southern Sluggers 5
9-24 Enterprise Express 4 Game On Southern Sluggers 5
9-24 Hooks 12U 9 TITANS 12U 4
9-24 Game On Southern Sluggers 5 Hooks 12U 9
9-24 Powermill Stingers - 12U 7 Thunder Baseball 4
9-24 Henry County River Bandits 4 Southern Closers 2
9-24 Tri State Raptors 5 Powermill Stingers - 12U 3
9-24 Henry County River Bandits 2 Tri State Raptors 6

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Big League Xpress 3-1-0 0-0-0 1 2
Enterprise Wildcats 3-1-0 0-0-0 2 1
Beach Bashers 1-2-0 0-0-0 3 3
Tri County Hustlers 0-3-0 0-0-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-24 Beach Bashers 3 Tri County Hustlers 2
9-24 Big League Xpress 12 Tri County Hustlers 0
9-24 Enterprise Wildcats 11 Beach Bashers 4
9-24 Enterprise Wildcats 4 Big League Xpress 3
9-24 Big League Xpress 6 Beach Bashers 2
9-24 Enterprise Wildcats 10 Tri County Hustlers 2
9-24 Enterprise Wildcats 3 Big League Xpress 7

Event Address: , MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: