TBUSA WINTER CHAMPIONSHIP

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
October 21, 2017 through October 22, 2017

**2017 FALL BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, AL)

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-14U $350.  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!


**TEAMS LISTED ARE FINAL CONFIRMED TEAMS**

 

***GAME TIMES CST***

8U/10U -  James Oates - 300 Taylor Rd., Dothan, AL 36303 (Softball Complex)

9U/11U - Eastgate - 2049 Sanitary Dairy Rd., Ashford, AL 36312

12U - James Oates - 300 Taylor Rd., Dothan, AL 36303 (Baseball Complex)

13U - Eastgate - 2049 Sanitary Dairy Rd., Ashford, AL 36312

13U - Miracle Westgate Fields - 501 Recreation Rd. Dothan, AL 36303

14U - Pittman Field - 1605 Stadium Street, Dothan, AL 36301 (Next to Rip Hewes Stadium)

13U - No Steel Cleats on (Portable Mound) at Eastgate

 


    8U - Group A (Seeds 1-6) <<>> Group B (Seeds 7-11)

    9U - Group A (Seeds 1-5) <<>> Group B (Seeds 6-10)

  10U - Group A (Seeds 1-8) <<>> Group B (Seeds 9-13)

11U - Group A (Seeds 1-5) <<>> Group B (Seeds 6-9)

    12U - Group A (Seeds 1-9) <<>> Group B (Seeds 10-17)

  13U - Group A (Seeds 1-6) <<>> Group B (Seeds 7-12)



Host Hotels
LaQuinta Inns & Suites  

3593 Ross Clark Circle  

Dothan, Alabama 36303  

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com

Newly Renovated Pool 

Rate:  $79.00 night w/ breakfast

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.   

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.   

 

Tournament Entry Deadline:  OCTOBER 18, 2017 at 6 pm 

Pay online or make checks payable to TBUSA 

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Overdrive 8 Rehobeth, AL
Freeze Baseball 8 Ashford, AL
Georgia BATMEN 8 Lake Park, FL
Clutch Cyclones 8 Andalusia, AL
chaos 8u 8 Enterprise, AL
Southern Closers 8 Headland, AL
8U South GA Mariners, Inc. 8 Leesburg, GA
Tallahassee Heat 8U 8 Tallahassee, FL
Avengers 8U 8 Enterprise, AL
Columbus Dream 8 Columbus, GA
Wiregrass Cardinals 8 Dothan, AL

9U
Team Name Age City, State
MudCats 9 Paxton, FL
Regulators 9U 9 dothan, AL
Camp-84 9 Opp, AL
Wiregrass Sports Academy 9U 9 Dothan, AL
Tallahassee Heat Demarini 9 Tallahassee, FL
South GA Heat 9 Colquitt, GA
Enterprise Express 9U 9 Enterprise, AL
SW Hawks 9u 9 Santa Rosa Beach, FL
Crush Baseball 9 Cottonwood, AL
Lynn Haven Raptors 9 Lynn Haven, FL

10U
Team Name Age City, State
Powermill 10U 10 Tallahassee, FL
Hooks 10U 10 Panama City, FL
Wiregrass Sports Academy 10U 10 Dothan, AL
Chaos 10 Enterprise, AL
Alabama Avengers 10U 10 Pansey, AL
Tallahassee Tomahawks 10 Crawfordville, FL
SOUTH ALABAMA DASH 10 FLORALA, AL
Makos 10 Bonifay, FL
River Bandits 10 Blountstown, FL
Colt 45s 10 Phenix City, Al, GA
South Walton Hawks 10u 10 South Walton, FL
Batmen Elite 10U 10 Valdosta, GA
Wiregrass Cardinals 10 Newville, AL

11U
Team Name Age City, State
Hitmen 11U 11 Enterprise, AL
Wiregrass Sports Academy 11U 11 Dothan, AL
Enterprise Express 11u 11 Shorterville, AL
Ambush 11U 11 Bainbridge, GA
Avengers 11U 11 Enterprise, AL
CR Red 11 Phenix City, AL
Lynn Haven Dolphins 11 Lynn Haven, FL, FL
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
Dothan Dragons 11u 11 Dothan, AL

12U
Team Name Age City, State
Team Elite South - Land 12 Albany, GA
Team Elite South 12 Albany, GA
Wiregrass Sports Academy 12U 12 Dothan, AL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
Sandlot Baseball 12 Big Bend, FL
Southern Brawlers 12 DONALSONVILLE, GA
Panhandle Panthers 12U 12 Marianna, FL
Southern Rattlers 12 Marianna, FL
Bama Blue Jays 12U 12 Enterprise, AL
South GA Mafia 12 Leesburg, GA
Tallahassee Tomahawks 12U 12 Tallahassee, FL
Dothan Dragons 12u 12 Dothan, AL
Colt 45s 12 Phenix City, Al, GA
LA Express 12U 12 Opp, AL
Enterprise Wildcats 12U 12 Enterprise, AL
Wiregrass Cardinals 12U 12 Dothan, AL
The Rebels 12 Rehobeth, AL

13U
Team Name Age City, State
Colt 45s 13 Phenix City, Al, GA
Dothan Dragons White 13 Dothan, AL
EBG Dirtbags 13 Enterprise, AL
Stixx 13 Phenix City, AL
Yard Goats 13 Opp, AL
North Florida Elite Bombers 13 Tallahassee, FL
State Line Outlaws 13 Thomasville, GA
Impact Zone 13 Lake City, FL
Broadheads 13 Deatsville, AL
Team Elite South 13U 13 Albany, GA
Dothan Dragons Blue 13 Dothan, AL
DSE Baseball 13U 13 Panhandle, FL

14U
Team Name Age City, State
Arsenal Baseball 14 Panhandle, FL
South Walton Hawks Baseball 14 South Walton, FL
Colt 45s Parkerson 14 Phenix City, Al, GA
Colt 45s - Gray 14 PHENIX CITY, AL
Colt 45s Vael 14 Phenix City, Al, GA
DOTHAN DRAGONS 14 Dothan, AL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
21
20
Overdrive
Southern Closers
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
21
4
Freeze Baseball
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 2 (JAMES OATES SOFTBALL)
5
13
Overdrive
chaos 8u
-vs- 10/21/2017 - 9:30 AM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
6
25
Freeze Baseball
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 10/21/2017 - 9:30 AM FIELD 2 (JAMES OATES SOFTBALL)
14
6
Tallahassee Heat 8U
Southern Closers
-vs- 10/21/2017 - 11:00 AM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
13
8
Columbus Dream
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/21/2017 - 11:00 AM FIELD 2 (JAMES OATES SOFTBALL)
0
8
Avengers 8U
chaos 8u
-vs- 10/21/2017 - 12:30 PM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
12
16
Georgia BATMEN
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 10/21/2017 - 12:30 PM FIELD 2 (JAMES OATES SOFTBALL)
17
2
Tallahassee Heat 8U
Clutch Cyclones
-vs- 10/21/2017 - 2:00 PM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
14
22
Columbus Dream
Georgia BATMEN
-vs- 10/21/2017 - 2:00 PM FIELD 2 (JAMES OATES SOFTBALL)
10
9
Clutch Cyclones
Avengers 8U
-vs- 10/21/2017 - 3:30 PM FIELD 1 (JAMES OATES SOFTBALL)
7
22
Clutch Cyclones
Freeze Baseball
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
11
10
8U South GA Mariners, Inc.
Georgia BATMEN
-vs- 10/22/2017 - 9:30 AM FIELD 1 (GM2) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
19
15
chaos 8u
Freeze Baseball
-vs- 10/22/2017 - 11:00 AM FIELD 1 (GM3) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
3
11
Tallahassee Heat 8U
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 10/22/2017 - 12:30 PM FIELD 1 (GM4) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
7
5
chaos 8u
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 10/22/2017 - 2:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
16
6
Southern Closers
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
18
8
Overdrive
Avengers 8U
-vs- 10/22/2017 - 9:30 AM FIELD 2 (GM2) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
21
20
Columbus Dream
Southern Closers
-vs- 10/22/2017 - 11:00 AM FIELD 2 (GM3) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
22
14
Overdrive
Columbus Dream
-vs- 10/22/2017 - 12:30 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL

9U
Score
Game Date / Time Location
17
2
Crush Baseball
MudCats
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM FIELD 4 (EASTGATE)
13
3
Enterprise Express 9U
Regulators 9U
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM FIELD 5 (EASTGATE)
14
10
Camp-84
Crush Baseball
-vs- 10/21/2017 - 10:50 AM FIELD 4 (EASTGATE)
32
0
Enterprise Express 9U
Wiregrass Sports Academy 9U
-vs- 10/21/2017 - 10:50 AM FIELD 5 (EASTGATE)
5
19
South GA Heat
Regulators 9U
-vs- 10/21/2017 - 12:40 PM FIELD 4 (EASTGATE)
1
16
MudCats
SW Hawks 9u
-vs- 10/21/2017 - 12:40 PM FIELD 5 (EASTGATE)
15
5
Lynn Haven Raptors
Wiregrass Sports Academy 9U
-vs- 10/21/2017 - 2:30 PM FIELD 4 (EASTGATE)
16
7
Tallahassee Heat Demarini
Camp-84
-vs- 10/21/2017 - 2:30 PM FIELD 5 (EASTGATE)
1
6
Lynn Haven Raptors
SW Hawks 9u
-vs- 10/21/2017 - 4:20 PM FIELD 4 (EASTGATE)
16
0
Tallahassee Heat Demarini
South GA Heat
-vs- 10/21/2017 - 4:20 PM FIELD 5 (EASTGATE)
13
12
Lynn Haven Raptors
Crush Baseball
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1) GROUP A EASTGATE
8
9
SW Hawks 9u
Lynn Haven Raptors
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 4 (GM2) GROUP A EASTGATE
8
7
Enterprise Express 9U
Tallahassee Heat Demarini
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 4 (GM3) GROUP A EASTGATE
12
13
Lynn Haven Raptors
Enterprise Express 9U
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP) GROUP A EASTGATE
11
4
South GA Heat
Wiregrass Sports Academy 9U
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1) GROUP B EASTGATE
14
8
Regulators 9U
South GA Heat
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (GM2) GROUP B EASTGATE
10
2
Camp-84
MudCats
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (GM3) GROUP B EASTGATE
18
11
Camp-84
Regulators 9U
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP) GROUP B EASTGATE

10U
Score
Game Date / Time Location
1
19
Wiregrass Sports Academy 10U
SOUTH ALABAMA DASH
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (JAMES OATES SOFTBALL)
0
8
Wiregrass Sports Academy 10U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 6 (JAMES OATES SOFTBALL)
21
5
Alabama Avengers 10U
Makos
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (JAMES OATES SOFTBALL)
14
11
Wiregrass Cardinals
SOUTH ALABAMA DASH
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 4 (JAMES OATES SOFTBALL)
9
11
Tallahassee Tomahawks
Colt 45s
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 6 (JAMES OATES SOFTBALL)
0
16
Makos
Chaos
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (JAMES OATES SOFTBALL)
1
12
River Bandits
South Walton Hawks 10u
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 4 (JAMES OATES SOFTBALL)
12
15
Hooks 10U
Alabama Avengers 10U
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 6 (JAMES OATES SOFTBALL)
4
10
Powermill 10U
Chaos
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 5 (JAMES OATES SOFTBALL)
16
1
Batmen Elite 10U
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 4 (JAMES OATES SOFTBALL)
13
9
Hooks 10U
River Bandits
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 6 (JAMES OATES SOFTBALL)
2
9
Powermill 10U
South Walton Hawks 10u
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 5 (JAMES OATES SOFTBALL)
12
2
Batmen Elite 10U
Colt 45s
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 4 (JAMES OATES SOFTBALL)
2
11
Alabama Avengers 10U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
9
4
Chaos
SOUTH ALABAMA DASH
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
12
2
Batmen Elite 10U
Hooks 10U
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 6 (GM3) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
8
5
South Walton Hawks 10u
Colt 45s
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (GM4) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
0
11
Tallahassee Tomahawks
Batmen Elite 10U
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 6 (GM5) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
4
7
Chaos
South Walton Hawks 10u
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (GM6) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
5
4
Batmen Elite 10U
South Walton Hawks 10u
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP) GROUP A JAMES OATES SOFTBALL
3
7
Wiregrass Sports Academy 10U
Makos
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
14
11
Powermill 10U
River Bandits
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 4 (GM2) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
10
2
Wiregrass Cardinals
Makos
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 4 (GM3) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL
13
0
Powermill 10U
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP) GROUP B JAMES OATES SOFTBALL

11U
Score
Game Date / Time Location
10
6
Hitmen 11U
Enterprise Express 11u
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM FIELD 1 (EASTGATE)
8
4
Avengers 11U
Dothan Dragons 11u
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM FIELD 2 (EASTGATE)
0
13
Ambush 11U
Enterprise Express 11u
-vs- 10/21/2017 - 10:50 AM FIELD 1 (EASTGATE)
11
1
DKSA ELITE 11U
Avengers 11U
-vs- 10/21/2017 - 10:50 AM FIELD 2 (EASTGATE)
12
8
Hitmen 11U
CR Red
-vs- 10/21/2017 - 12:40 PM FIELD 1 (EASTGATE)
14
6
Lynn Haven Dolphins
Dothan Dragons 11u
-vs- 10/21/2017 - 12:40 PM FIELD 2 (EASTGATE)
8
7
Wiregrass Sports Academy 11U
Ambush 11U
-vs- 10/21/2017 - 2:30 PM FIELD 1 (EASTGATE)
1
12
Lynn Haven Dolphins
DKSA ELITE 11U
-vs- 10/21/2017 - 2:30 PM FIELD 2 (EASTGATE)
0
15
Wiregrass Sports Academy 11U
CR Red
-vs- 10/21/2017 - 4:20 PM FIELD 1 (EASTGATE)
8
0
CR Red
Avengers 11U
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1) GROUP A EASTGATE
4
9
DKSA ELITE 11U
CR Red
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 1 (GM2) GROUP A EASTGATE
15
0
Hitmen 11U
Enterprise Express 11u
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 1 (GM3) GROUP A EASTGATE
8
7
Hitmen 11U
CR Red
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP) GROUP A EASTGATE
11
0
Wiregrass Sports Academy 11U
Ambush 11U
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1) GROUP B EASTGATE
11
2
Lynn Haven Dolphins
Dothan Dragons 11u
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 2 (GM2) GROUP B EASTGATE
10
2
Lynn Haven Dolphins
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP) GROUP B EASTGATE

12U
Score
Game Date / Time Location
8
4
Wiregrass Cardinals 12U
LA Express 12U
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
13
3
Southern Brawlers
The Rebels
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (JAMES OATES BASEBALL)
2
10
Wiregrass Sports Academy 12U
Dothan Dragons 12u
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
6
9
South GA Mafia
Wiregrass Cardinals 12U
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
8
4
Southern Brawlers
Enterprise Wildcats 12U
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (JAMES OATES BASEBALL)
22
2
Southern Rattlers
Wiregrass Sports Academy 12U
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
13
0
South GA Mafia
The Rebels
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
3
14
Team Elite South
LA Express 12U
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (JAMES OATES BASEBALL)
8
5
Southern Rattlers
Dothan Dragons 12u
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
3
5
DKSA ELITE 12U
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
-
-
Enterprise Wildcats 12U
Panhandle Panthers 12U
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 5 (JAMES OATES BASEBALL)
3
13
Team Elite South - Land
Sandlot Baseball
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
0
5
Bama Blue Jays 12U
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
14
4
Team Elite South
Enterprise Wildcats 12U
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 5 (JAMES OATES BASEBALL)
9
1
Colt 45s
Sandlot Baseball
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
8
5
DKSA ELITE 12U
Bama Blue Jays 12U
-vs- 10/21/2017 - 5:10 PM FIELD 1 (JAMES OATES BASEBALL)
9
9
Team Elite South - Land
Colt 45s
-vs- 10/21/2017 - 5:10 PM FIELD 6 (JAMES OATES BASEBALL)
8
0
DKSA ELITE 12U
LA Express 12U
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
7
8
Southern Rattlers
South GA Mafia
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (GM2) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
0
10
Wiregrass Cardinals 12U
Colt 45s
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 1 (GM3) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
5
12
Southern Brawlers
Dothan Dragons 12u
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 6 (GM4) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
17
4
Tallahassee Tomahawks 12U
DKSA ELITE 12U
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 1 (GM5) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
11
10
South GA Mafia
Dothan Dragons 12u
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 6 (GM6) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
2
3
Colt 45s
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 1 (GM7) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
1
12
South GA Mafia
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 10/22/2017 - 3:20 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP) GROUP A JAMES OATES BASEBALL
7
9
Bama Blue Jays 12U
Enterprise Wildcats 12U
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1) GROUP B JAMES OATES BASEBALL
15
0
Team Elite South - Land
The Rebels
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2) GROUP B JAMES OATES BASEBALL
11
1
Sandlot Baseball
Enterprise Wildcats 12U
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 4 (GM3) GROUP B JAMES OATES BASEBALL
10
0
Team Elite South
Wiregrass Sports Academy 12U
-vs- 10/22/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (GM4) GROUP B JAMES OATES BASEBALL
8
7
Team Elite South - Land
Team Elite South
-vs- 10/22/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (GM5) GROUP B JAMES OATES BASEBALL
0
9
Sandlot Baseball
Team Elite South - Land
-vs- 10/22/2017 - 1:30 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP) GROUP B JAMES OATES BASEBALL

13U
Score
Game Date / Time Location
6
4
Yard Goats
Stixx
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM FIELD 3 (EASTGATE)
5
6
Dothan Dragons White
North Florida Elite Bombers
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM MIRACLE (HARDY)
7
6
EBG Dirtbags
Team Elite South 13U
-vs- 10/21/2017 - 9:00 AM MIRACLE (BREWTON)
12
8
State Line Outlaws
Yard Goats
-vs- 10/21/2017 - 11:00 AM FIELD 3 (EASTGATE)
7
7
Dothan Dragons White
Impact Zone
-vs- 10/21/2017 - 11:00 AM MIRACLE (HARDY)
13
7
EBG Dirtbags
Colt 45s
-vs- 10/21/2017 - 11:00 AM MIRACLE (BREWTON)
2
13
Stixx
Broadheads
-vs- 10/21/2017 - 1:00 PM FIELD 3 (EASTGATE)
3
2
Dothan Dragons Blue
North Florida Elite Bombers
-vs- 10/21/2017 - 1:00 PM MIRACLE (HARDY)
7
4
DSE Baseball 13U
Team Elite South 13U
-vs- 10/21/2017 - 1:00 PM MIRACLE (BREWTON)
6
12
State Line Outlaws
Broadheads
-vs- 10/21/2017 - 3:00 PM FIELD 3 (EASTGATE)
8
2
Dothan Dragons Blue
Impact Zone
-vs- 10/21/2017 - 3:00 PM MIRACLE (HARDY)
10
2
DSE Baseball 13U
Colt 45s
-vs- 10/21/2017 - 3:00 PM MIRACLE (BREWTON)
5
1
EBG Dirtbags
North Florida Elite Bombers
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM MIRACLE (GM1) GROUP A HARDY
10
2
Broadheads
Yard Goats
-vs- 10/22/2017 - 10:00 AM MIRACLE (GM2) GROUP A HARDY
4
3
Dothan Dragons Blue
EBG Dirtbags
-vs- 10/22/2017 - 12:00 PM MIRACLE (GM3) GROUP A HARDY
3
4
DSE Baseball 13U
Broadheads
-vs- 10/22/2017 - 2:00 PM MIRACLE (GM4) GROUP A HARDY
3
15
Dothan Dragons Blue
Broadheads
-vs- 10/22/2017 - 4:00 PM MIRACLE (CHAMPIONSHIP) GROUP A HARDY
3
2
Team Elite South 13U
Stixx
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM MIRACLE (GM1) GROUP B BREWTON
2
3
Impact Zone
Colt 45s
-vs- 10/22/2017 - 10:00 AM MIRACLE (GM2) GROUP B BREWTON
3
6
State Line Outlaws
Team Elite South 13U
-vs- 10/22/2017 - 12:00 PM MIRACLE (GM3) GROUP B BREWTON
8
6
Dothan Dragons White
Colt 45s
-vs- 10/22/2017 - 2:00 PM MIRACLE (GM4) GROUP B BREWTON
8
9
Team Elite South 13U
Dothan Dragons White
-vs- 10/22/2017 - 4:00 PM MIRACLE (CHAMPIONSHIP) GROUP B BREWTON

14U
Score
Game Date / Time Location
0
8
DOTHAN DRAGONS
Colt 45s Parkerson
-vs- 10/21/2017 - 8:00 AM PITTMAN FIELD
0
5
DOTHAN DRAGONS
Colt 45s - Gray
-vs- 10/21/2017 - 9:50 AM PITTMAN FIELD
4
0
Colt 45s Parkerson
South Walton Hawks Baseball
-vs- 10/21/2017 - 11:40 AM PITTMAN FIELD
2
8
Colt 45s - Gray
Arsenal Baseball
-vs- 10/21/2017 - 1:30 PM PITTMAN FIELD
7
0
Colt 45s Vael
South Walton Hawks Baseball
-vs- 10/21/2017 - 3:20 PM PITTMAN FIELD
0
5
Colt 45s Vael
Arsenal Baseball
-vs- 10/21/2017 - 5:10 PM PITTMAN FIELD
7
3
Colt 45s - Gray
South Walton Hawks Baseball
-vs- 10/22/2017 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
8
9
Colt 45s Vael
DOTHAN DRAGONS
-vs- 10/22/2017 - 10:00 AM PITTMAN (GM2)
6
4
Colt 45s Parkerson
Colt 45s - Gray
-vs- 10/22/2017 - 12:00 PM PITTMAN (GM3)
6
1
Arsenal Baseball
DOTHAN DRAGONS
-vs- 10/22/2017 - 2:00 PM PITTMAN (GM4)
8
0
Colt 45s Parkerson
Arsenal Baseball
-vs- 10/22/2017 - 4:00 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
chaos 8u 4-0-0 10-2-0 1 1
8U South GA Mariners, Inc. 4-1-0 4-1-0 2 3
Tallahassee Heat 8U 2-1-0 8-2-0 3 2
Freeze Baseball 2-2-0 10-11-0 4 5
Clutch Cyclones 1-2-0 1-5-0 5 4
Georgia BATMEN 1-2-0 12-3-0 6 6
Overdrive 3-1-0 11-8-0 7 8
Columbus Dream 2-2-0 2-2-0 8 7
Avengers 8U 0-3-0 0-9-0 9 9
Wiregrass Cardinals 0-3-0 3-13-0 10 10
Southern Closers 1-3-0 11-10-0 10 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Overdrive 21 Southern Closers 20
0-21 Freeze Baseball 21 Wiregrass Cardinals 4
0-21 Overdrive 5 chaos 8u 13
0-21 Freeze Baseball 6 8U South GA Mariners, Inc. 25
0-21 Tallahassee Heat 8U 14 Southern Closers 6
0-21 Columbus Dream 13 Wiregrass Cardinals 8
0-21 Avengers 8U 0 chaos 8u 8
0-21 Georgia BATMEN 12 8U South GA Mariners, Inc. 16
0-21 Tallahassee Heat 8U 17 Clutch Cyclones 2
0-21 Columbus Dream 14 Georgia BATMEN 22
0-21 Clutch Cyclones 10 Avengers 8U 9
0-22 Clutch Cyclones 7 Freeze Baseball 22
0-22 8U South GA Mariners, Inc. 11 Georgia BATMEN 10
0-22 chaos 8u 19 Freeze Baseball 15
0-22 Tallahassee Heat 8U 3 8U South GA Mariners, Inc. 11
0-22 chaos 8u 7 8U South GA Mariners, Inc. 5
0-22 Southern Closers 16 Wiregrass Cardinals 6
0-22 Overdrive 18 Avengers 8U 8
0-22 Columbus Dream 21 Southern Closers 20
0-22 Overdrive 22 Columbus Dream 14

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Enterprise Express 9U 4-0-0 8-0-0 1 2
Lynn Haven Raptors 3-2-0 6-5-0 2 4
SW Hawks 9u 2-1-0 12-3-0 3 1
Tallahassee Heat Demarini 2-1-0 5-1-0 4 3
Crush Baseball 1-2-0 4-11-0 5 5
Camp-84 3-1-0 8-4-0 6 7
Regulators 9U 2-2-0 5-8-0 7 6
MudCats 0-3-0 6-10-1 8 8
South GA Heat 1-3-0 1-6-0 9 9
Wiregrass Sports Academy 9U 0-3-0 0-9-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Crush Baseball 17 MudCats 2
0-21 Enterprise Express 9U 13 Regulators 9U 3
0-21 Camp-84 14 Crush Baseball 10
0-21 Enterprise Express 9U 32 Wiregrass Sports Academy 9U 0
0-21 South GA Heat 5 Regulators 9U 19
0-21 MudCats 1 SW Hawks 9u 16
0-21 Lynn Haven Raptors 15 Wiregrass Sports Academy 9U 5
0-21 Tallahassee Heat Demarini 16 Camp-84 7
0-21 Lynn Haven Raptors 1 SW Hawks 9u 6
0-21 Tallahassee Heat Demarini 16 South GA Heat 0
0-22 Lynn Haven Raptors 13 Crush Baseball 12
0-22 SW Hawks 9u 8 Lynn Haven Raptors 9
0-22 Enterprise Express 9U 8 Tallahassee Heat Demarini 7
0-22 Lynn Haven Raptors 12 Enterprise Express 9U 13
0-22 South GA Heat 11 Wiregrass Sports Academy 9U 4
0-22 Regulators 9U 14 South GA Heat 8
0-22 Camp-84 10 MudCats 2
0-22 Camp-84 18 Regulators 9U 11

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Batmen Elite 10U 5-0-0 16-1-0 1 1
South Walton Hawks 10u 4-1-0 7-2-0 2 2
Chaos 3-1-0 15-5-0 3 3
Tallahassee Tomahawks 2-2-0 7-8-0 4 5
Alabama Avengers 10U 2-1-0 8-14-0 5 4
SOUTH ALABAMA DASH 1-2-0 5-11-0 6 6
Colt 45s 1-2-0 1-2-0 7 7
Hooks 10U 1-2-0 2-4-0 8 8
Powermill 10U 2-2-0 14-6-0 9 10
Wiregrass Cardinals 2-2-0 2-5-0 10 9
River Bandits 0-3-0 9-11-0 11 11
Makos 1-3-0 1-6-0 12 13
Wiregrass Sports Academy 10U 0-3-0 2-11-0 13 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Wiregrass Sports Academy 10U 1 SOUTH ALABAMA DASH 19
0-21 Wiregrass Sports Academy 10U 0 Tallahassee Tomahawks 8
0-21 Alabama Avengers 10U 21 Makos 5
0-21 Wiregrass Cardinals 14 SOUTH ALABAMA DASH 11
0-21 Tallahassee Tomahawks 9 Colt 45s 11
0-21 Makos 0 Chaos 16
0-21 River Bandits 1 South Walton Hawks 10u 12
0-21 Hooks 10U 12 Alabama Avengers 10U 15
0-21 Powermill 10U 4 Chaos 10
0-21 Batmen Elite 10U 16 Wiregrass Cardinals 1
0-21 Hooks 10U 13 River Bandits 9
0-21 Powermill 10U 2 South Walton Hawks 10u 9
0-21 Batmen Elite 10U 12 Colt 45s 2
0-22 Alabama Avengers 10U 2 Tallahassee Tomahawks 11
0-22 Chaos 9 SOUTH ALABAMA DASH 4
0-22 Batmen Elite 10U 12 Hooks 10U 2
0-22 South Walton Hawks 10u 8 Colt 45s 5
0-22 Tallahassee Tomahawks 0 Batmen Elite 10U 11
0-22 Chaos 4 South Walton Hawks 10u 7
0-22 Batmen Elite 10U 5 South Walton Hawks 10u 4
0-22 Wiregrass Sports Academy 10U 3 Makos 7
0-22 Powermill 10U 14 River Bandits 11
0-22 Wiregrass Cardinals 10 Makos 2
0-22 Powermill 10U 13 Wiregrass Cardinals 0

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hitmen 11U 4-0-0 11-1-0 1 2
CR Red 3-2-0 3-2-0 2 4
DKSA ELITE 11U 2-1-0 5-2-0 3 1
Enterprise Express 11u 1-2-0 6-5-0 4 3
Avengers 11U 1-2-0 7-10-0 5 5
Lynn Haven Dolphins 3-1-0 3-3-0 6 6
Wiregrass Sports Academy 11U 2-2-0 3-8-0 7 7
Ambush 11U 0-3-0 0-3-0 8 8
Dothan Dragons 11u 0-3-0 5-8-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Hitmen 11U 10 Enterprise Express 11u 6
0-21 Avengers 11U 8 Dothan Dragons 11u 4
0-21 Ambush 11U 0 Enterprise Express 11u 13
0-21 DKSA ELITE 11U 11 Avengers 11U 1
0-21 Hitmen 11U 12 CR Red 8
0-21 Lynn Haven Dolphins 14 Dothan Dragons 11u 6
0-21 Wiregrass Sports Academy 11U 8 Ambush 11U 7
0-21 Lynn Haven Dolphins 1 DKSA ELITE 11U 12
0-21 Wiregrass Sports Academy 11U 0 CR Red 15
0-22 CR Red 8 Avengers 11U 0
0-22 DKSA ELITE 11U 4 CR Red 9
0-22 Hitmen 11U 15 Enterprise Express 11u 0
0-22 Hitmen 11U 8 CR Red 7
0-22 Wiregrass Sports Academy 11U 11 Ambush 11U 0
0-22 Lynn Haven Dolphins 11 Dothan Dragons 11u 2
0-22 Lynn Haven Dolphins 10 Wiregrass Sports Academy 11U 2

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Panhandle Panthers 12U 0-0-0 10-11-0
Tallahassee Tomahawks 12U 5-0-0 8-0-0 1 1
South GA Mafia 3-2-0 8-4-0 2 6
Colt 45s 2-1-1 7-1-1 3 5
Dothan Dragons 12u 2-2-0 8-6-0 4 7
Southern Brawlers 2-1-0 8-7-0 5 2
Southern Rattlers 2-1-0 10-4-1 6 3
Wiregrass Cardinals 12U 2-1-0 7-10-0 7 4
DKSA ELITE 12U 2-2-0 7-4-0 8 8
LA Express 12U 1-2-0 4-9-0 9 9
Team Elite South - Land 3-1-1 3-1-1 10 12
Sandlot Baseball 2-2-0 2-2-0 11 10
Team Elite South 2-2-0 2-5-0 12 11
Enterprise Wildcats 12U 1-3-0 7-11-0 13 14
Bama Blue Jays 12U 0-3-0 6-8-0 14 13
The Rebels 0-3-0 2-14-0 15 15
Wiregrass Sports Academy 12U 0-3-0 2-10-0 16 16

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Wiregrass Cardinals 12U 8 LA Express 12U 4
0-21 Southern Brawlers 13 The Rebels 3
0-21 Wiregrass Sports Academy 12U 2 Dothan Dragons 12u 10
0-21 South GA Mafia 6 Wiregrass Cardinals 12U 9
0-21 Southern Brawlers 8 Enterprise Wildcats 12U 4
0-21 Southern Rattlers 22 Wiregrass Sports Academy 12U 2
0-21 South GA Mafia 13 The Rebels 0
0-21 Team Elite South 3 LA Express 12U 14
0-21 Southern Rattlers 8 Dothan Dragons 12u 5
0-21 DKSA ELITE 12U 3 Tallahassee Tomahawks 12U 5
0-21 Enterprise Wildcats 12U - Panhandle Panthers 12U -
0-21 Team Elite South - Land 3 Sandlot Baseball 13
0-21 Bama Blue Jays 12U 0 Tallahassee Tomahawks 12U 5
0-21 Team Elite South 14 Enterprise Wildcats 12U 4
0-21 Colt 45s 9 Sandlot Baseball 1
0-21 DKSA ELITE 12U 8 Bama Blue Jays 12U 5
0-21 Team Elite South - Land 9 Colt 45s 9
0-22 DKSA ELITE 12U 8 LA Express 12U 0
0-22 Southern Rattlers 7 South GA Mafia 8
0-22 Wiregrass Cardinals 12U 0 Colt 45s 10
0-22 Southern Brawlers 5 Dothan Dragons 12u 12
0-22 Tallahassee Tomahawks 12U 17 DKSA ELITE 12U 4
0-22 South GA Mafia 11 Dothan Dragons 12u 10
0-22 Colt 45s 2 Tallahassee Tomahawks 12U 3
0-22 South GA Mafia 1 Tallahassee Tomahawks 12U 12
0-22 Bama Blue Jays 12U 7 Enterprise Wildcats 12U 9
0-22 Team Elite South - Land 15 The Rebels 0
0-22 Sandlot Baseball 11 Enterprise Wildcats 12U 1
0-22 Team Elite South 10 Wiregrass Sports Academy 12U 0
0-22 Team Elite South - Land 8 Team Elite South 7
0-22 Sandlot Baseball 0 Team Elite South - Land 9

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Broadheads 5-0-0 5-0-0 1 3
Dothan Dragons Blue 3-1-0 15-19-0 2 1
DSE Baseball 13U 2-1-0 8-2-1 3 2
EBG Dirtbags 3-1-0 14-6-0 4 4
Yard Goats 1-2-0 8-7-0 5 6
North Florida Elite Bombers 1-2-0 3-2-0 6 5
Dothan Dragons White 2-1-1 8-15-1 7 8
Team Elite South 13U 2-3-0 4-11-0 8 10
Colt 45s 1-3-0 1-3-0 9 12
State Line Outlaws 1-2-0 1-2-0 10 7
Impact Zone 0-2-1 0-2-1 11 9
Stixx 0-3-0 0-3-0 12 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 Yard Goats 6 Stixx 4
0-21 Dothan Dragons White 5 North Florida Elite Bombers 6
0-21 EBG Dirtbags 7 Team Elite South 13U 6
0-21 State Line Outlaws 12 Yard Goats 8
0-21 Dothan Dragons White 7 Impact Zone 7
0-21 EBG Dirtbags 13 Colt 45s 7
0-21 Stixx 2 Broadheads 13
0-21 Dothan Dragons Blue 3 North Florida Elite Bombers 2
0-21 DSE Baseball 13U 7 Team Elite South 13U 4
0-21 State Line Outlaws 6 Broadheads 12
0-21 Dothan Dragons Blue 8 Impact Zone 2
0-21 DSE Baseball 13U 10 Colt 45s 2
0-22 EBG Dirtbags 5 North Florida Elite Bombers 1
0-22 Broadheads 10 Yard Goats 2
0-22 Dothan Dragons Blue 4 EBG Dirtbags 3
0-22 DSE Baseball 13U 3 Broadheads 4
0-22 Dothan Dragons Blue 3 Broadheads 15
0-22 Team Elite South 13U 3 Stixx 2
0-22 Impact Zone 2 Colt 45s 3
0-22 State Line Outlaws 3 Team Elite South 13U 6
0-22 Dothan Dragons White 8 Colt 45s 6
0-22 Team Elite South 13U 8 Dothan Dragons White 9

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Colt 45s Parkerson 4-0-0 4-0-0 1 1
Arsenal Baseball 3-1-0 3-1-0 2 2
Colt 45s - Gray 2-2-0 2-2-0 3 4
DOTHAN DRAGONS 1-3-0 1-3-0 4 6
Colt 45s Vael 1-2-0 1-2-0 5 3
South Walton Hawks Baseball 0-3-0 0-3-0 6 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-21 DOTHAN DRAGONS 0 Colt 45s Parkerson 8
0-21 DOTHAN DRAGONS 0 Colt 45s - Gray 5
0-21 Colt 45s Parkerson 4 South Walton Hawks Baseball 0
0-21 Colt 45s - Gray 2 Arsenal Baseball 8
0-21 Colt 45s Vael 7 South Walton Hawks Baseball 0
0-21 Colt 45s Vael 0 Arsenal Baseball 5
0-22 Colt 45s - Gray 7 South Walton Hawks Baseball 3
0-22 Colt 45s Vael 8 DOTHAN DRAGONS 9
0-22 Colt 45s Parkerson 6 Colt 45s - Gray 4
0-22 Arsenal Baseball 6 DOTHAN DRAGONS 1
0-22 Colt 45s Parkerson 8 Arsenal Baseball 0

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

Host Hotels
LaQuinta Inns & Suites  

3593 Ross Clark Circle  

Dothan, Alabama 36303  

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com 

Rate:  $79.00 night w/ breakfast