LUMBER STICK SMASH IV - WOOD BAT

BILL REYNOLDS SPORTS COMPLEX / BAINBRIDGE, GA
April 23, 2016 through April 24, 2016

**2016 BASEBALL SCHEDULE** (BAINBRIDGE, GA)

ENTRY FEE: 7U-8U $199, 9U-13U $325 REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!


VIPER WOOD BATS PROVIDED OR SWING YOUR OWN LUMBER STICK

CHECKOUT VIPERBATS.COM


GAME TIMES EST


8U - WILL BE SATURDAY ONLY

10U - GOLD (SEEDS 1-4) AND SILVER (SEEDS 5-8)

11U - GOLD (SEEDS 1-5) AND SILVER (SEEDS 6-9)

 12U - GOLD (SEEDS 1-5) AND SILVER (SEEDS 6-9)


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  APRIL 20, 2016 at 6 pm

Pay online or make checks payable to USATT.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Impact Zone 9U 9 Lake City, FL
Tallahassee Stix 8 Tallahassee, FL
North Florida Ballhogz 8 Madison, FL
Baconton Bombers 8 Baconton, GA

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Powermill Stingers 10 Tallahassee, FL
Tallahassee Heat 10U 10 Tallahassee, FL
Tallahassee Tomahawks 10 Tallahassee, FL
Impact Zone 11U 11 Lake City, FL
Wiregrass Cardinals 10 Dothan, AL
South GA Mafia 10 Leesburg, GA
Copperheads 10 Phenix City, AL
SEAL Baseball 10 Dothan, AL

11U
Team Name Age City, State
Henry County River Bandits 11 Abbeville, AL
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 11 TALLAHASSEE, FL
Traveling Eagles 11u-Spring 2016 11 Niceville, FL
Southern Closers 11 Dothan, AL
Seminole Slammers 11 Donalsonville, GA
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
Powermill Baseball 11 Tallahassee, FL
DKSA SELECT 11U 11 Thomasville, GA
Lee Shockers 11U 11 Leesburg, GA

12U
Team Name Age City, State
Tri County Hustlers 12 Columbia, AL
North Florida Makos 12 North Florida, FL
Powermill Stingers 12 Tallahassee, FL
Rehobeth Athletics 12 Newton, AL
Niceville 12U (2016) 12 Niceville, FL
Tallahassee Heat 12U 12 Tallahassee, FL
Crush 12 Port St Joe, FL
Dixie Drifters 12 Geneva, AL
Strikers baseball 12 Skipperville, AL

13U
No teams have registered for this age group.

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
8
1
Tallahassee Stix
Baconton Bombers
-vs- 04/23/2016 - 11:00 AM FIELD 6
2
12
North Florida Ballhogz
Impact Zone 9U
-vs- 04/23/2016 - 11:00 AM FIELD 7
9
7
Tallahassee Stix
Impact Zone 9U
-vs- 04/23/2016 - 12:30 PM FIELD 6
14
6
Baconton Bombers
North Florida Ballhogz
-vs- 04/23/2016 - 12:30 PM FIELD 7
17
2
Tallahassee Stix
North Florida Ballhogz
-vs- 04/23/2016 - 2:00 PM FIELD 6

9U
Score
Game Date / Time Location
10
7
Impact Zone 9U
Baconton Bombers
-vs- 04/23/2016 - 2:00 PM FIELD 7
3
15
Impact Zone 9U
Tallahassee Stix
-vs- 04/23/2016 - 3:30 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
5
2
Copperheads
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/23/2016 - 10:00 AM FIELD 5
6
7
South GA Mafia
Powermill Stingers
-vs- 04/23/2016 - 10:00 AM FIELD 8
9
1
Copperheads
South GA Mafia
-vs- 04/23/2016 - 11:50 AM FIELD 5
3
1
Tallahassee Tomahawks
SEAL Baseball
-vs- 04/23/2016 - 11:50 AM FIELD 8
8
0
Tallahassee Heat 10U
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/23/2016 - 1:40 PM FIELD 8
0
1
Tallahassee Heat 10U
SEAL Baseball
-vs- 04/23/2016 - 3:30 PM FIELD 8
1
0
Copperheads
SEAL Baseball
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 5 (GOLD)
10
0
Powermill Stingers
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 8 (SILVER)
8
7
Tallahassee Tomahawks
South GA Mafia
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 8 (SILVER)
3
12
Powermill Stingers
Tallahassee Tomahawks
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 8 (SILVER CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
9
3
Impact Zone 11U
Powermill Stingers
-vs- 04/23/2016 - 1:40 PM FIELD 5
5
1
Impact Zone 11U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 04/23/2016 - 3:30 PM FIELD 5
3
13
Seminole Slammers
DKSA SELECT 11U
-vs- 04/23/2016 - 9:30 AM FIELD 1
7
1
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
DKSA SELECT 11U
-vs- 04/23/2016 - 11:20 AM FIELD 1
2
13
Lee Shockers 11U
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/23/2016 - 11:20 AM FIELD 2
4
8
Lee Shockers 11U
Southern Closers
-vs- 04/23/2016 - 1:10 PM FIELD 1
2
6
Seminole Slammers
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/23/2016 - 1:10 PM FIELD 2
8
0
Powermill Baseball
Traveling Eagles 11u-Spring 2016
-vs- 04/23/2016 - 3:00 PM FIELD 1
9
3
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
Henry County River Bandits
-vs- 04/23/2016 - 3:00 PM FIELD 2
6
3
Powermill Baseball
Southern Closers
-vs- 04/23/2016 - 4:50 PM FIELD 1
7
6
Henry County River Bandits
Traveling Eagles 11u-Spring 2016
-vs- 04/23/2016 - 4:50 PM FIELD 2
7
1
Impact Zone 11U
Tallahassee Heat 10U
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 5 (GOLD)
3
2
Impact Zone 11U
Copperheads
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 5 (GOLD CHAMPIONSHIP)
0
12
DKSA SELECT 11U
Southern Closers
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 1 (GOLD)
5
0
Powermill Baseball
Southern Closers
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 1 (GOLD)
8
3
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
Wiregrass Cardinals
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 1 (GOLD)
8
10
Powermill Baseball
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U
-vs- 04/24/2016 - 3:30 PM FIELD 1 (GOLD CHAMPIONSHIP)
5
1
Traveling Eagles 11u-Spring 2016
Seminole Slammers
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 2 (SILVER)
6
1
Henry County River Bandits
Lee Shockers 11U
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 2 (SILVER)
8
3
Traveling Eagles 11u-Spring 2016
Henry County River Bandits
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 2 (SILVER CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
1
10
North Florida Makos
Powermill Stingers
-vs- 04/23/2016 - 9:30 AM FIELD 4
0
10
Tri County Hustlers
Powermill Stingers
-vs- 04/23/2016 - 11:20 AM FIELD 4
9
1
Rehobeth Athletics
Crush
-vs- 04/23/2016 - 11:20 AM FIELD 3
13
1
Tallahassee Heat 12U
Dixie Drifters
-vs- 04/23/2016 - 1:10 PM FIELD 4
11
1
North Florida Makos
Crush
-vs- 04/23/2016 - 1:10 PM FIELD 3
5
5
Strikers baseball
Rehobeth Athletics
-vs- 04/23/2016 - 3:00 PM FIELD 4
1
16
Tri County Hustlers
Niceville 12U (2016)
-vs- 04/23/2016 - 3:00 PM FIELD 3
1
2
Strikers baseball
Dixie Drifters
-vs- 04/23/2016 - 4:50 PM FIELD 4
6
8
Niceville 12U (2016)
Tallahassee Heat 12U
-vs- 04/23/2016 - 4:50 PM FIELD 3
3
2
Niceville 12U (2016)
North Florida Makos
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 4 (GOLD)
7
3
Powermill Stingers
Niceville 12U (2016)
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 4 (GOLD)
10
2
Tallahassee Heat 12U
Rehobeth Athletics
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 4 (GOLD)
7
8
Tallahassee Heat 12U
Powermill Stingers
-vs- 04/24/2016 - 3:30 PM FIELD 4 (GOLD CHAMPIONSHIP)
5
1
Strikers baseball
Crush
-vs- 04/24/2016 - 10:00 AM FIELD 3 (SILVER)
3
4
Dixie Drifters
Tri County Hustlers
-vs- 04/24/2016 - 11:50 AM FIELD 3 (SILVER)
3
6
Strikers baseball
Tri County Hustlers
-vs- 04/24/2016 - 1:40 PM FIELD 3 (SILVER CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Stix 3-0-0 0-0-0 1 1
Impact Zone 9U 1-1-0 0-0-0 2 2
Baconton Bombers 1-1-0 0-0-0 3 3
North Florida Ballhogz 0-3-0 0-0-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-23 Tallahassee Stix 8 Baconton Bombers 1
4-23 North Florida Ballhogz 2 Impact Zone 9U 12
4-23 Tallahassee Stix 9 Impact Zone 9U 7
4-23 Baconton Bombers 14 North Florida Ballhogz 6
4-23 Tallahassee Stix 17 North Florida Ballhogz 2

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Stix 1-0-0 0-0-0 1 1
Impact Zone 9U 1-1-0 0-0-0 2 2
Baconton Bombers 0-1-0 0-0-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-23 Impact Zone 9U 10 Baconton Bombers 7
4-23 Impact Zone 9U 3 Tallahassee Stix 15

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Copperheads 3-0-0 0-0-0 2 1
Tallahassee Heat 10U 1-1-0 0-0-0 3 3
SEAL Baseball 1-2-0 0-0-0 4 4
Tallahassee Tomahawks 3-0-0 0-0-0 5 5
Powermill Stingers 2-1-0 0-0-0 6 6
Wiregrass Cardinals 0-3-0 0-0-0 7 7
South GA Mafia 0-3-0 0-0-0 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-23 Copperheads 5 Wiregrass Cardinals 2
4-23 South GA Mafia 6 Powermill Stingers 7
4-23 Copperheads 9 South GA Mafia 1
4-23 Tallahassee Tomahawks 3 SEAL Baseball 1
4-23 Tallahassee Heat 10U 8 Wiregrass Cardinals 0
4-23 Tallahassee Heat 10U 0 SEAL Baseball 1
4-24 Copperheads 1 SEAL Baseball 0
4-24 Powermill Stingers 10 Wiregrass Cardinals 0
4-24 Tallahassee Tomahawks 8 South GA Mafia 7
4-24 Powermill Stingers 3 Tallahassee Tomahawks 12

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 4-0-0 0-0-0 1 2
Impact Zone 11U 4-0-0 0-0-0 1 2
Copperheads 0-1-0 0-0-0 2 1
Powermill Baseball 3-1-0 0-0-0 2 1
Tallahassee Heat 10U 0-1-0 0-0-0 3 3
Wiregrass Cardinals 2-1-0 0-0-0 3 3
Southern Closers 2-2-0 0-0-0 4 5
DKSA SELECT 11U 1-2-0 0-0-0 5 4
Tallahassee Tomahawks 0-1-0 0-0-0 5 5
Traveling Eagles 11u-Spring 2016 2-2-0 0-0-0 6 7
Powermill Stingers 0-1-0 0-0-0 6 6
Henry County River Bandits 2-2-0 0-0-0 7 6
Seminole Slammers 0-3-0 0-0-0 8 8
Lee Shockers 11U 0-3-0 0-0-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-23 Impact Zone 11U 9 Powermill Stingers 3
4-23 Impact Zone 11U 5 Tallahassee Tomahawks 1
4-23 Seminole Slammers 3 DKSA SELECT 11U 13
4-23 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 7 DKSA SELECT 11U 1
4-23 Lee Shockers 11U 2 Wiregrass Cardinals 13
4-23 Lee Shockers 11U 4 Southern Closers 8
4-23 Seminole Slammers 2 Wiregrass Cardinals 6
4-23 Powermill Baseball 8 Traveling Eagles 11u-Spring 2016 0
4-23 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 9 Henry County River Bandits 3
4-23 Powermill Baseball 6 Southern Closers 3
4-23 Henry County River Bandits 7 Traveling Eagles 11u-Spring 2016 6
4-24 Impact Zone 11U 7 Tallahassee Heat 10U 1
4-24 Impact Zone 11U 3 Copperheads 2
4-24 DKSA SELECT 11U 0 Southern Closers 12
4-24 Powermill Baseball 5 Southern Closers 0
4-24 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 8 Wiregrass Cardinals 3
4-24 Powermill Baseball 8 Tallahassee Heat Demarini Nash 12-U 10
4-24 Traveling Eagles 11u-Spring 2016 5 Seminole Slammers 1
4-24 Henry County River Bandits 6 Lee Shockers 11U 1
4-24 Traveling Eagles 11u-Spring 2016 8 Henry County River Bandits 3

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Powermill Stingers 4-0-0 0-0-0 1 1
Tallahassee Heat 12U 3-1-0 0-0-0 2 2
Rehobeth Athletics 1-1-1 0-0-0 3 3
Niceville 12U (2016) 2-2-0 0-0-0 4 4
North Florida Makos 1-2-0 0-0-0 5 5
Tri County Hustlers 2-2-0 0-0-0 6 9
Strikers baseball 1-2-1 0-0-0 7 7
Dixie Drifters 1-2-0 0-0-0 8 6
Crush 0-3-0 0-0-0 9 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-23 North Florida Makos 1 Powermill Stingers 10
4-23 Tri County Hustlers 0 Powermill Stingers 10
4-23 Rehobeth Athletics 9 Crush 1
4-23 Tallahassee Heat 12U 13 Dixie Drifters 1
4-23 North Florida Makos 11 Crush 1
4-23 Strikers baseball 5 Rehobeth Athletics 5
4-23 Tri County Hustlers 1 Niceville 12U (2016) 16
4-23 Strikers baseball 1 Dixie Drifters 2
4-23 Niceville 12U (2016) 6 Tallahassee Heat 12U 8
4-24 Niceville 12U (2016) 3 North Florida Makos 2
4-24 Powermill Stingers 7 Niceville 12U (2016) 3
4-24 Tallahassee Heat 12U 10 Rehobeth Athletics 2
4-24 Tallahassee Heat 12U 7 Powermill Stingers 8
4-24 Strikers baseball 5 Crush 1
4-24 Dixie Drifters 3 Tri County Hustlers 4
4-24 Strikers baseball 3 Tri County Hustlers 6

Event Address: 1100 COX AVENUE, BAINBRIDGE, GA 39817

Map and Directions Map and Directions

Weather: