WATERMELON SMASH X - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 20, 2017 through May 21, 2017

**2017 BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, AL)

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!  This tournament fills up quick every year so, register early.  Pick up the BIG BARREL and smash some watermelons.  Every homerun hit over the fence receives a watermelon and a game day T-shirt.  This is a fun tournament for the players.    Register early to reserve your teams slot, limited slots available.

**RAIN DELAY**

 

8U / 9U / 10U -  Played at James Oates (Softball) Fields 1-6

11U / 12U - Played at James Oates (Baseball) Fields 1-6

13U - Played at Miracle Westgate Fields (Hardy / Brewton)


8U - Group A (Seeds 1-6) <<>> Group B (Seeds 7-12)

9U - Group A (Seeds 1-6) <<>> Group B (Seeds 7-11)

11U - Group A (Seeds 1-9) <<>> Group B (Seeds 10-18)

12U - Group A (Seeds 1-6) <<>> Group B (Seeds 7-12)

 

Host Hotels
LaQuinta Inns & Suites   

3593 Ross Clark Circle   

Dothan, Alabama 36303   

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com  

Rate:  $79.00 night w/ breakfast



COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  May 17,  2017 at 6 pm

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Tallahassee Heat Demarini 8 Tallahassee, FL
Regulator 8 dothan, AL
8U South GA Mariners, Inc. 8 Leesburg, GA
Marianna Diamondbacks 8 Marianna, FL
SW Hawks 8u 8 Santa Rosa Beach, FL
8 Cottonwood, AL
WFBA Hammerheads 8 Cantonment, FL
Enterprise Express 8 Enterprise, AL
Lynn Haven Raptors 8 Lynn Haven, FL
Dothan Super Sluggers 8 Dothan, AL
Crenshaw Patriots 8 LUVERNE, AL
Dothan Post12 7 Headland, AL

9U
Team Name Age City, State
Hooks 9u 9 Panama City, FL
Blacksox 9U 9 Destin, FL
Beach Bashers 9 Panama City Beach, FL
Dothan Post 12 9U 9 Newton, AL
Tallahassee Heat Demarini 9 Tallahassee, FL
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 9 Niceville, FL
Stix 9 Tallahassee, FL
Team High Voltage 9 Abbeville, AL
Chaos 9 Enterprise, AL
Avengers 10u 9 Tallahassee, AL
Tallahassee Tomahawks 9 Crawfordville, FL

10U
Team Name Age City, State
Avengers 10U 10 Enterprise, AL
Enterprise Express 10U 10 New Brockton, AL
DKSA ELITE 10U 10 Thomasville, GA
WFBA 10u Hammerheads 10 Cantonment, FL
Tallahassee Heat 10u Voodoo 10 Tallahassee, FL
Hitmen 10U 10 Enterprise, AL

11U
Team Name Age City, State
Bama Blue Jays 11 Enterprise, AL
Tallahassee Stix 11 Tallahassee, FL
Tallahassee Heat DeMarini 11u 11 Tallahassee, FL
Wiregrass Cardinals 11 Dothan, AL
Gulf Coast Heat Demarini 11 Santa Rosa beach, FL
TSA Baseball 11U 11 Big Bend, FL
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
Montgomery DirtbagS 11 Deatsville, AL
Dothan Dragons 12U 11 Dothan, AL
Triple Play 11U 11 Luverne, AL
Enterprise Wildcats 11U 11 Enterprise, AL
Game On South 11 Albany, GA
2017 11U Niceville Traveling Eagles 11 Niceville, FL
Slammers 11U 11 Ozark, AL
Lynn Haven Raptors 11 Lynn Haven, FL
Southern Brawlers 11 DONALSONVILLE, GA
Venom Baseball 11 New Brockton, AL
Copperheads 11 Phenix City, AL

12U
Team Name Age City, State
Powermill Baseball 12 Tallahassee, FL
Dothan Post 12 12 Dothan, AL
Hooks 12U 12 Big Bend, FL
Southern Closers 12 Dothan, AL
Enterprise Express 12 COFFEE SPGS, AL
Rampage Baseball 12 Leesburg, GA
Tri State Raptors 12 Marianna, FL
Florida Grind East 12 Lynn Haven, FL
Thunder Baseball 12 Eufaula, AL
Graceville Recballers 12 Graceville, FL
Hitmen 12U 12 Enterprise, AL
Wiregrass Cardinals 12 Dothan, AL

13U
Team Name Age City, State
Team Elite South Cooper 13 Albany, GA
WFBA 13u Blacktips 13 Cantonment, FL
Next Level Demarini 13U 13 Headland, AL
Enterprise Wildcats 13 Enterprise, AL
Chiefs 13 Blountstown, FL
Wolverines 13 Wicksburg, AL
NGS Sluggers 13 Chipley, FL
Dothan Post 12 13 dothan, AL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
20
2
Tallahassee Heat Demarini
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM FIELD 1 (SB)
18
1
Enterprise Express
Marianna Diamondbacks
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM FIELD 2 (SB)
16
5
Tallahassee Heat Demarini
Regulator
-vs- 05/20/2017 - 10:30 AM FIELD 1 (SB)
14
8
Enterprise Express
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 05/20/2017 - 10:30 AM FIELD 2 (SB)
6
17

Regulator
-vs- 05/20/2017 - 12:00 PM FIELD 1 (SB)
4
14
Marianna Diamondbacks
Crenshaw Patriots
-vs- 05/20/2017 - 12:00 PM FIELD 2 (SB)
4
16
Dothan Super Sluggers
8U South GA Mariners, Inc.
-vs- 05/20/2017 - 1:30 PM FIELD 1 (SB)
2
21
Lynn Haven Raptors
WFBA Hammerheads
-vs- 05/20/2017 - 1:30 PM FIELD 2 (SB)
10
2
SW Hawks 8u
Dothan Post12
-vs- 05/20/2017 - 3:00 PM FIELD 1 (SB)
21
0
WFBA Hammerheads
Crenshaw Patriots
-vs- 05/20/2017 - 3:00 PM FIELD 2 (SB)
11
4
SW Hawks 8u
Dothan Super Sluggers
-vs- 05/20/2017 - 4:30 PM FIELD 1 (SB)
14
0
Lynn Haven Raptors
Dothan Post12
-vs- 05/20/2017 - 4:30 PM FIELD 2 (SB)
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM1
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 1 (GROUP A) GM2
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 10:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM3
-
-
Seed 2
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 12:00 PM FIELD 1 (GROUP A) GM4
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 1:20 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
-
-
Seed 10
Seed 11
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
-
-
Seed 9
Seed 12
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 2 (GROUP B) GM2
-
-
Seed 7
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 10:40 AM FIELD 2 (GROUP B) GM3
-
-
Seed 8
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 12:00 PM FIELD 2 (GROUP B) GM4
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 1:20 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

9U
Score
Game Date / Time Location
4
10
Team High Voltage
Hooks 9u
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM FIELD 3 (SB)
0
15
Hooks 9u
Tallahassee Heat Demarini
-vs- 05/20/2017 - 10:50 AM FIELD 3 (SB)
14
9
Avengers 10u
Dothan Post 12 9U
-vs- 05/20/2017 - 10:50 AM FIELD 4 (SB)
4
8
Tallahassee Tomahawks
Chaos
-vs- 05/20/2017 - 12:40 PM FIELD 3 (SB)
11
10
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles
Dothan Post 12 9U
-vs- 05/20/2017 - 12:40 PM FIELD 4 (SB)
6
9
Beach Bashers
Team High Voltage
-vs- 05/20/2017 - 12:40 PM FIELD 5 (SB)
16
9
Chaos
Tallahassee Heat Demarini
-vs- 05/20/2017 - 2:30 PM FIELD 3 (SB)
9
9
Stix
Avengers 10u
-vs- 05/20/2017 - 2:30 PM FIELD 4 (SB)
7
8
Beach Bashers
Blacksox 9U
-vs- 05/20/2017 - 2:30 PM FIELD 5 (SB)
-
-
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles
Stix
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 4 (SB)
-
-
Blacksox 9U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 5 (SB)
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 6 (GROUP A) GM2
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 11:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
-
-
Seed 2
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 11:00 AM FIELD 6 (GROUP A) GM4
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 12:40 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
-
-
Seed 10
Seed 11
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 4 (GROUP B) GM1
-
-
Seed 8
Seed 9
-vs- 05/21/2017 - 11:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM2
-
-
Seed 7
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 12:40 AM FIELD 4 (GROUP B) GM3
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 05/21/2017 - 2:20 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
10
3
Hitmen 10U
Tallahassee Heat 10u Voodoo
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM FIELD 5 (SB)
10
3
DKSA ELITE 10U
Avengers 10U
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM FIELD 6 (SB)
3
4
Hitmen 10U
WFBA 10u Hammerheads
-vs- 05/20/2017 - 10:50 AM FIELD 5 (SB)
8
11
DKSA ELITE 10U
Enterprise Express 10U
-vs- 05/20/2017 - 10:50 AM FIELD 6 (SB)
18
5
Tallahassee Heat 10u Voodoo
Avengers 10U
-vs- 05/20/2017 - 12:40 PM FIELD 6 (SB)
8
11
WFBA 10u Hammerheads
Enterprise Express 10U
-vs- 05/20/2017 - 2:30 PM FIELD 6 (SB)
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 9:50 AM FIELD 5 (GM2)
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 11:40 AM FIELD 5 (GM3)
-
-
Seed 2
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 11:40 AM FIELD 6 (GM4)
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 1:30 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
10
5
Lynn Haven Raptors
Bama Blue Jays
-vs- 05/20/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (BB)
10
10
Wiregrass Cardinals
DKSA ELITE 11U
-vs- 05/20/2017 - 8:00 AM FIELD 3 (BB)
9
7
Dothan Dragons 12U
Venom Baseball
-vs- 05/20/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (BB)
3
7
Lynn Haven Raptors
Slammers 11U
-vs- 05/20/2017 - 9:40 AM FIELD 1 (BB)
2
13
Montgomery DirtbagS
DKSA ELITE 11U
-vs- 05/20/2017 - 9:40 AM FIELD 3 (BB)
11
13
Southern Brawlers
Venom Baseball
-vs- 05/20/2017 - 9:40 AM FIELD 4 (BB)
13
2
Tallahassee Heat DeMarini 11u
Bama Blue Jays
-vs- 05/20/2017 - 11:20 AM FIELD 1 (BB)
10
5
Wiregrass Cardinals
Tallahassee Stix
-vs- 05/20/2017 - 11:20 AM FIELD 3 (BB)
14
5
Copperheads
Dothan Dragons 12U
-vs- 05/20/2017 - 11:20 AM FIELD 4 (BB)
8
7
Game On South
Slammers 11U
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM FIELD 1 (BB)
4
8
2017 11U Niceville Traveling Eagles
Montgomery DirtbagS
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM FIELD 3 (BB)
3
15
Southern Brawlers
Gulf Coast Heat Demarini
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM FIELD 4 (BB)
5
6
Tallahassee Stix
Enterprise Wildcats 11U
-vs- 05/20/2017 - 2:40 PM FIELD 1 (BB)
2
13
TSA Baseball 11U
Tallahassee Heat DeMarini 11u
-vs- 05/20/2017 - 2:40 PM FIELD 3 (BB)
3
9
Triple Play 11U
Copperheads
-vs- 05/20/2017 - 2:40 PM FIELD 4 (BB)
-
-
Game On South
Enterprise Wildcats 11U
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 1 (BB)
-
-
TSA Baseball 11U
2017 11U Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 3 (BB)
-
-
Gulf Coast Heat Demarini
Triple Play 11U
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 4 (BB)
-
-
Seed 8
Seed 9
-vs- 05/21/2017 - 12:40 PM FIELD 3 (GROUP A) GM1
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 12:40 PM FIELD 5 (GROUP A) GM2
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 12:40 PM FIELD 4 (GROUP A) GM3
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 2:20 PM FIELD 3 (GROUP A) GM4
-
-
Seed 2
Seed 7
-vs- 05/21/2017 - 2:20 PM FIELD 4 (GROUP A) GM5
-
-
Winner Game 2
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 4:00 PM FIELD 3 (GROUP A) GM6
-
-
Winner Game 3
Winner Game 5
-vs- 05/21/2017 - 4:00 PM FIELD 4 (GROUP A) GM7
-
-
Winner Game 6
Winner Game 7
-vs- 05/21/2017 - 5:40 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
-
-
Seed 17
Seed 18
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
-
-
Seed 12
Seed 15
-vs- 05/21/2017 - 9:20 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
-
-
Seed 11
Seed 16
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM3
-
-
Seed 10
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM4
-
-
Seed 13
Seed 14
-vs- 05/21/2017 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM5
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 05/21/2017 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP B) GM6
-
-
Winner Game 4
Winner Game 5
-vs- 05/21/2017 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) GM7
-
-
Winner Game 6
Winner Game 7
-vs- 05/21/2017 - 2:40 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
10
9
Dothan Post 12
Southern Closers
-vs- 05/20/2017 - 8:00 AM FIELD 5 (BB)
21
0
Hitmen 12U
Wiregrass Cardinals
-vs- 05/20/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (BB)
8
10
Florida Grind East
Southern Closers
-vs- 05/20/2017 - 9:40 AM FIELD 5 (BB)
16
3
Hitmen 12U
Graceville Recballers
-vs- 05/20/2017 - 9:40 AM FIELD 6 (BB)
18
1
Hooks 12U
Thunder Baseball
-vs- 05/20/2017 - 11:20 AM FIELD 5 (BB)
8
7
Wiregrass Cardinals
Dothan Post 12
-vs- 05/20/2017 - 11:20 AM FIELD 6 (BB)
0
15
Florida Grind East
Powermill Baseball
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM FIELD 5 (BB)
5
4
Enterprise Express
Graceville Recballers
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM FIELD 6 (BB)
9
9
Tri State Raptors
Thunder Baseball
-vs- 05/20/2017 - 2:40 PM FIELD 5 (BB)
19
1
Hooks 12U
Rampage Baseball
-vs- 05/20/2017 - 2:40 PM FIELD 6 (BB)
-
-
Tri State Raptors
Powermill Baseball
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 5 (BB)
-
-
Rampage Baseball
Enterprise Express
-vs- 05/20/2017 - 4:20 PM FIELD 6 (BB)
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM1
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 9:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM2
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 11:20 AM FIELD 1 (GROUP A) GM3
-
-
Seed 2
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 1:00 PM FIELD 1 (GROUP A) GM4
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 2:40 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
-
-
Seed 10
Seed 11
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM FIELD 6 (GROUP B) GM1
-
-
Seed 9
Seed 12
-vs- 05/21/2017 - 9:40 AM FIELD 6 (GROUP B) GM2
-
-
Seed 7
Winner Game 1
-vs- 05/21/2017 - 11:20 AM FIELD 6 (GROUP B) GM3
-
-
Seed 8
Winner Game 2
-vs- 05/21/2017 - 1:00 PM FIELD 6 (GROUP B) GM4
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 2:40 PM FIELD 6 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
8
2
Chiefs
Wolverines
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM MIRACLE HARDY
3
7
NGS Sluggers
Dothan Post 12
-vs- 05/20/2017 - 9:00 AM MIRACLE BREWTON
3
6
Team Elite South Cooper
Chiefs
-vs- 05/20/2017 - 11:00 AM MIRACLE HARDY
6
1
WFBA 13u Blacktips
NGS Sluggers
-vs- 05/20/2017 - 11:00 AM MIRACLE BREWTON
6
0
Next Level Demarini 13U
Wolverines
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM MIRACLE HARDY
10
1
Enterprise Wildcats
Dothan Post 12
-vs- 05/20/2017 - 1:00 PM MIRACLE BREWTON
8
0
Next Level Demarini 13U
Team Elite South Cooper
-vs- 05/20/2017 - 3:00 PM MIRACLE HARDY
2
3
Enterprise Wildcats
WFBA 13u Blacktips
-vs- 05/20/2017 - 3:00 PM MIRACLE BREWTON
-
-
Seed 4
Seed 5
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM MIRACLE HARDY (GM1)
-
-
Seed 3
Seed 6
-vs- 05/21/2017 - 8:00 AM MIRACLE BREWTON (GM2)
-
-
Seed 1
Seed 8
-vs- 05/21/2017 - 10:00 AM MIRACLE HARDY (GM3)
-
-
Seed 2
Seed 7
-vs- 05/21/2017 - 10:00 AM MIRACLE BREWTON (GM4)
-
-
Winner Game 1
Winner Game 3
-vs- 05/21/2017 - 12:00 PM MIRACLE HARDY (GM5)
-
-
Winner Game 2
Winner Game 4
-vs- 05/21/2017 - 12:00 PM MIRACLE BREWTON (GM6)
-
-
Winner Game 5
Winner Game 6
-vs- 05/21/2017 - 2:00 PM MIRACLE HARDY (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
Regulator 1-1-0 0 7
8U South GA Mariners, Inc. 1-1-0 0 5
Marianna Diamondbacks 0-2-0 0 11
Enterprise Express 2-0-0 0 4
0-2-0 0 12
Crenshaw Patriots 1-1-0 0 8
Dothan Super Sluggers 0-2-0 0 10
Dothan Post12 0-2-0 0 9
0-0-0
SW Hawks 8u 2-0-0 0 2
WFBA Hammerheads 2-0-0 0 1
Lynn Haven Raptors 1-1-0 0 6
Tallahassee Heat Demarini 2-0-0 0 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Tallahassee Heat Demarini 20 2
5-20 Enterprise Express 18 Marianna Diamondbacks 1
5-20 Tallahassee Heat Demarini 16 Regulator 5
5-20 Enterprise Express 14 8U South GA Mariners, Inc. 8
5-20 6 Regulator 17
5-20 Marianna Diamondbacks 4 Crenshaw Patriots 14
5-20 Dothan Super Sluggers 4 8U South GA Mariners, Inc. 16
5-20 Lynn Haven Raptors 2 WFBA Hammerheads 21
5-20 SW Hawks 8u 10 Dothan Post12 2
5-20 WFBA Hammerheads 21 Crenshaw Patriots 0
5-20 SW Hawks 8u 11 Dothan Super Sluggers 4
5-20 Lynn Haven Raptors 14 Dothan Post12 0
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 2 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -
5-21 Seed 10 - Seed 11 -
5-21 Seed 9 - Seed 12 -
5-21 Seed 7 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 8 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -

9U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
Dothan Post 12 9U 0-2-0
Tallahassee Tomahawks 0-1-0
Avengers 10u 1-0-1
Tallahassee Heat Demarini 1-1-0
Hooks 9u 1-1-0
Chaos 2-0-0
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 1-0-0
0-0-0
Blacksox 9U 1-0-0
Stix 0-0-1
Beach Bashers 0-2-0
Team High Voltage 1-1-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Team High Voltage 4 Hooks 9u 10
5-20 Hooks 9u 0 Tallahassee Heat Demarini 15
5-20 Avengers 10u 14 Dothan Post 12 9U 9
5-20 Tallahassee Tomahawks 4 Chaos 8
5-20 2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 11 Dothan Post 12 9U 10
5-20 Beach Bashers 6 Team High Voltage 9
5-20 Chaos 16 Tallahassee Heat Demarini 9
5-20 Stix 9 Avengers 10u 9
5-20 Beach Bashers 7 Blacksox 9U 8
5-20 2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles - Stix -
5-20 Blacksox 9U - Tallahassee Tomahawks -
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 2 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -
5-21 Seed 10 - Seed 11 -
5-21 Seed 8 - Seed 9 -
5-21 Seed 7 - Winner Game 1 -
5-21 Winner Game 2 - Winner Game 3 -

10U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
DKSA ELITE 10U 1-1-0 0 3
Tallahassee Heat 10u Voodoo 1-1-0 0 5
Avengers 10U 0-2-0 0 6
WFBA 10u Hammerheads 1-1-0 0 4
0-0-0
Enterprise Express 10U 2-0-0 0 1
Hitmen 10U 1-1-0 0 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Hitmen 10U 10 Tallahassee Heat 10u Voodoo 3
5-20 DKSA ELITE 10U 10 Avengers 10U 3
5-20 Hitmen 10U 3 WFBA 10u Hammerheads 4
5-20 DKSA ELITE 10U 8 Enterprise Express 10U 11
5-20 Tallahassee Heat 10u Voodoo 18 Avengers 10U 5
5-20 WFBA 10u Hammerheads 8 Enterprise Express 10U 11
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 2 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -

11U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
Slammers 11U 1-1-0
Montgomery DirtbagS 1-1-0
Southern Brawlers 0-2-0
Tallahassee Heat DeMarini 11u 2-0-0
Venom Baseball 1-1-0
Dothan Dragons 12U 1-1-0
Bama Blue Jays 0-2-0
Wiregrass Cardinals 1-0-1
DKSA ELITE 11U 1-0-1
Tallahassee Stix 0-2-0
Copperheads 2-0-0
Triple Play 11U 0-1-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
TSA Baseball 11U 0-1-0
Enterprise Wildcats 11U 1-0-0
Game On South 1-0-0
2017 11U Niceville Traveling Eagles 0-1-0
Gulf Coast Heat Demarini 1-0-0
Lynn Haven Raptors 1-1-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Lynn Haven Raptors 10 Bama Blue Jays 5
5-20 Wiregrass Cardinals 10 DKSA ELITE 11U 10
5-20 Dothan Dragons 12U 9 Venom Baseball 7
5-20 Lynn Haven Raptors 3 Slammers 11U 7
5-20 Montgomery DirtbagS 2 DKSA ELITE 11U 13
5-20 Southern Brawlers 11 Venom Baseball 13
5-20 Tallahassee Heat DeMarini 11u 13 Bama Blue Jays 2
5-20 Wiregrass Cardinals 10 Tallahassee Stix 5
5-20 Copperheads 14 Dothan Dragons 12U 5
5-20 Game On South 8 Slammers 11U 7
5-20 2017 11U Niceville Traveling Eagles 4 Montgomery DirtbagS 8
5-20 Southern Brawlers 3 Gulf Coast Heat Demarini 15
5-20 Tallahassee Stix 5 Enterprise Wildcats 11U 6
5-20 TSA Baseball 11U 2 Tallahassee Heat DeMarini 11u 13
5-20 Triple Play 11U 3 Copperheads 9
5-20 Game On South - Enterprise Wildcats 11U -
5-20 TSA Baseball 11U - 2017 11U Niceville Traveling Eagles -
5-20 Gulf Coast Heat Demarini - Triple Play 11U -
5-21 Seed 8 - Seed 9 -
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 2 - Seed 7 -
5-21 Winner Game 2 - Winner Game 4 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 5 -
5-21 Winner Game 6 - Winner Game 7 -
5-21 Seed 17 - Seed 18 -
5-21 Seed 12 - Seed 15 -
5-21 Seed 11 - Seed 16 -
5-21 Seed 10 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 13 - Seed 14 -
5-21 Winner Game 2 - Winner Game 3 -
5-21 Winner Game 4 - Winner Game 5 -
5-21 Winner Game 6 - Winner Game 7 -

12U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
Florida Grind East 0-2-0
Graceville Recballers 0-2-0
Wiregrass Cardinals 1-1-0
Hitmen 12U 2-0-0
Southern Closers 1-1-0
Hooks 12U 2-0-0
Thunder Baseball 0-1-1
Rampage Baseball 0-1-0
0-0-0
Tri State Raptors 0-0-1
Enterprise Express 1-0-0
Powermill Baseball 1-0-0
Dothan Post 12 1-1-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Dothan Post 12 10 Southern Closers 9
5-20 Hitmen 12U 21 Wiregrass Cardinals 0
5-20 Florida Grind East 8 Southern Closers 10
5-20 Hitmen 12U 16 Graceville Recballers 3
5-20 Hooks 12U 18 Thunder Baseball 1
5-20 Wiregrass Cardinals 8 Dothan Post 12 7
5-20 Florida Grind East 0 Powermill Baseball 15
5-20 Enterprise Express 5 Graceville Recballers 4
5-20 Tri State Raptors 9 Thunder Baseball 9
5-20 Hooks 12U 19 Rampage Baseball 1
5-20 Tri State Raptors - Powermill Baseball -
5-20 Rampage Baseball - Enterprise Express -
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 2 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -
5-21 Seed 10 - Seed 11 -
5-21 Seed 9 - Seed 12 -
5-21 Seed 7 - Winner Game 1 -
5-21 Seed 8 - Winner Game 2 -
5-21 Winner Game 3 - Winner Game 4 -

13U

Team Standings Record Place Seed
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
0-0-0
Team Elite South Cooper 0-2-0 0 7
Dothan Post 12 1-1-0 0 5
NGS Sluggers 0-2-0 0 6
Wolverines 0-2-0 0 8
WFBA 13u Blacktips 2-0-0 0 2
Next Level Demarini 13U 2-0-0 0 1
0-0-0
0-0-0
Enterprise Wildcats 1-1-0 0 4
Chiefs 2-0-0 0 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-20 Chiefs 8 Wolverines 2
5-20 NGS Sluggers 3 Dothan Post 12 7
5-20 Team Elite South Cooper 3 Chiefs 6
5-20 WFBA 13u Blacktips 6 NGS Sluggers 1
5-20 Next Level Demarini 13U 6 Wolverines 0
5-20 Enterprise Wildcats 10 Dothan Post 12 1
5-20 Next Level Demarini 13U 8 Team Elite South Cooper 0
5-20 Enterprise Wildcats 2 WFBA 13u Blacktips 3
5-21 Seed 4 - Seed 5 -
5-21 Seed 3 - Seed 6 -
5-21 Seed 1 - Seed 8 -
5-21 Seed 2 - Seed 7 -
5-21 Winner Game 1 - Winner Game 3 -
5-21 Winner Game 2 - Winner Game 4 -
5-21 Winner Game 5 - Winner Game 6 -

Event Address: 371 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

Host Hotels
LaQuinta Inns & Suites  

3593 Ross Clark Circle  

Dothan, Alabama 36303  

Crystal Daniels / Sales Manager
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com 

Rate:  $79.00 night w/ breakfast