PC MOTHERS DAY SPLASH III - PANAMA CITY, FL

FRANK BROWN PARK / PANAMA CITY BEACH, FL
May 13, 2017 through May 14, 2017

**2017 BASEBALL SCHEDULE**  (PANAMA CITY BEACH, FL) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!


 


**GAME TIMES CST**

 


10U - GOLD (SEEDS 1-5) <<>> SILVER (SEEDS 6-9)

12U - GOLD (SEEDS 1-4) <<>> SILVER (SEEDS 5-8)



TBUSA "BLING" RINGS 

1ST CHAMPION AND 2ND FINALIST 

 


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  May 10, 2017 at 6 pm

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Regulator 8 dothan, AL
SW Hawks 8u 8 Santa Rosa Beach, FL
PCB - Patriots 8 Panama City, FL

9U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks 9u 9 South Walton, FL
North Florida Ballhogz 9 Madison, FL
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 9 Niceville, FL
Chaos 9 Enterprise, AL
Wiregrass Sports Academy 9U 9 Dothan, AL
Avengers 10u 9 Tallahassee, AL
Tallahassee Tomahawks 9 Crawfordville, FL

10U
Team Name Age City, State
BlackSox 10 Destin, FL
Alabama Avengers 11U 10 Enterprise, AL
Enterprise Express 10U 10 New Brockton, AL
PCB Bashers 10 Panama City, FL
Lynn Haven Dolphins 10 Lynn Haven, FL, FL
Wiregrass Sports Academy 10U 10 Dothan, AL
Holmes County 10 Westville, FL
South Walton Hawks 10u 10 South Walton, FL
2017 10U Niceville Traveling Eagles 10 Niceville, FL

11U
Team Name Age City, State
2017 11U Niceville Traveling Eagles 11 Niceville, FL
Panhandle Athletics 11 11 Pensacola, FL
Bama Blue Jays 11 Enterprise, AL
NF Seahawks 11 Bristol, FL
Wiregrass Sports Academy 11U 11 Dothan, AL
South Walton Hawks 11U 11 Santa Rosa Beach, FL
PCB Bashers 11 Panama City Beach, FL

12U
Team Name Age City, State
TITANS 12U 12 Enterprise, AL
Game On Southern Sluggers 12 Albany, GA
Florida Grind East 12 Lynn Haven, FL
The Sand Lot 12U 12 Apalachicola, FL
Wiregrass Cardinals 12 Dothan, AL
Lynn Haven Dolphins 12 Lynn Haven, FL
Powermill Stingers - 12U 12 Tallahassee, FL
Diamond Dawgs 12 Crestview, FL

13U
No teams have registered for this age group.

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
17
8
Regulator
PCB - Patriots
-vs- 05/13/2017 - 1:00 PM FIELD 7
3
12
PCB - Patriots
SW Hawks 8u
-vs- 05/13/2017 - 2:00 PM FIELD 7
17
4
Regulator
SW Hawks 8u
-vs- 05/13/2017 - 3:00 PM FIELD 7
14
6
SW Hawks 8u
PCB - Patriots
-vs- 05/13/2017 - 4:00 PM FIELD 7 (GM1)
9
8
Regulator
SW Hawks 8u
-vs- 05/13/2017 - 5:10 PM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
11
3
North Florida Ballhogz
Chaos
-vs- 05/13/2017 - 8:00 AM FIELD 1
14
5
North Florida Ballhogz
Avengers 10u
-vs- 05/13/2017 - 9:50 AM FIELD 1
1
2
Chaos
South Walton Hawks 9u
-vs- 05/13/2017 - 9:50 AM FIELD 3
19
4
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles
Avengers 10u
-vs- 05/13/2017 - 11:40 AM FIELD 1
1
20
Tallahassee Tomahawks
South Walton Hawks 9u
-vs- 05/13/2017 - 1:30 PM FIELD 1
10
4
Wiregrass Sports Academy 9U
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/13/2017 - 3:20 PM FIELD 1
3
6
Tallahassee Tomahawks
Wiregrass Sports Academy 9U
-vs- 05/13/2017 - 5:10 PM FIELD 1
6
7
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles
Chaos
-vs- 05/14/2017 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
10
15
North Florida Ballhogz
Tallahassee Tomahawks
-vs- 05/14/2017 - 8:00 AM FIELD 3 (GM2)
2
10
Wiregrass Sports Academy 9U
Avengers 10u
-vs- 05/14/2017 - 8:00 AM FIELD 4 (GM3)
20
0
South Walton Hawks 9u
Chaos
-vs- 05/14/2017 - 9:50 AM FIELD 1 (GM4)
8
7
Tallahassee Tomahawks
Avengers 10u
-vs- 05/14/2017 - 11:40 AM FIELD 1 (GM5)
7
2
South Walton Hawks 9u
Tallahassee Tomahawks
-vs- 05/14/2017 - 1:30 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
3
4
Holmes County
PCB Bashers
-vs- 05/13/2017 - 9:50 AM FIELD 4
2
3
South Walton Hawks 10u
Alabama Avengers 11U
-vs- 05/13/2017 - 11:40 AM FIELD 3
0
17
Holmes County
BlackSox
-vs- 05/13/2017 - 11:40 AM FIELD 4
6
0
Enterprise Express 10U
South Walton Hawks 10u
-vs- 05/13/2017 - 1:30 PM FIELD 3
5
15
Wiregrass Sports Academy 10U
PCB Bashers
-vs- 05/13/2017 - 1:30 PM FIELD 4
10
10
Lynn Haven Dolphins
BlackSox
-vs- 05/13/2017 - 3:20 PM FIELD 3
7
8
2017 10U Niceville Traveling Eagles
Alabama Avengers 11U
-vs- 05/13/2017 - 3:20 PM FIELD 4
3
11
Lynn Haven Dolphins
Enterprise Express 10U
-vs- 05/13/2017 - 5:10 PM FIELD 3
1
16
Wiregrass Sports Academy 10U
2017 10U Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/13/2017 - 5:10 PM FIELD 4
2
12
BlackSox
2017 10U Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/14/2017 - 9:50 AM FIELD 4 (GM1) GOLD
2
6
PCB Bashers
Alabama Avengers 11U
-vs- 05/14/2017 - 11:40 AM FIELD 4 (GM2) GOLD
12
9
Enterprise Express 10U
2017 10U Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/14/2017 - 1:30 PM FIELD 4 (GM3) GOLD
6
4
Alabama Avengers 11U
Enterprise Express 10U
-vs- 05/14/2017 - 3:20 PM FIELD 4 (GOLD) CHAMPIONSHIP
7
1
South Walton Hawks 10u
Holmes County
-vs- 05/14/2017 - 9:50 AM FIELD 3 (GM1) SILVER
4
8
Lynn Haven Dolphins
Wiregrass Sports Academy 10U
-vs- 05/14/2017 - 11:40 AM FIELD 3 (GM2) SILVER
14
0
South Walton Hawks 10u
Wiregrass Sports Academy 10U
-vs- 05/14/2017 - 1:30 PM FIELD 3 (SILVER) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
6
7
PCB Bashers
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 05/13/2017 - 9:00 AM FIELD 8
5
3
Bama Blue Jays
South Walton Hawks 11U
-vs- 05/13/2017 - 10:50 AM FIELD 6
15
0
Panhandle Athletics 11
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 05/13/2017 - 10:50 AM FIELD 8
18
5
2017 11U Niceville Traveling Eagles
NF Seahawks
-vs- 05/13/2017 - 12:40 PM FIELD 6
10
0
Panhandle Athletics 11
PCB Bashers
-vs- 05/13/2017 - 12:40 PM FIELD 8
12
0
2017 11U Niceville Traveling Eagles
Bama Blue Jays
-vs- 05/13/2017 - 2:30 PM FIELD 6
17
2
South Walton Hawks 11U
NF Seahawks
-vs- 05/13/2017 - 2:30 PM FIELD 8
14
2
Bama Blue Jays
Wiregrass Sports Academy 11U
-vs- 05/14/2017 - 9:00 AM FIELD 5 (GM1)
8
3
South Walton Hawks 11U
PCB Bashers
-vs- 05/14/2017 - 9:00 AM FIELD 6 (GM2)
9
1
Panhandle Athletics 11
Bama Blue Jays
-vs- 05/14/2017 - 10:50 AM FIELD 5 (GM3)
10
0
2017 11U Niceville Traveling Eagles
NF Seahawks
-vs- 05/14/2017 - 10:50 AM FIELD 6 (GM4)
9
8
South Walton Hawks 11U
2017 11U Niceville Traveling Eagles
-vs- 05/14/2017 - 12:40 PM FIELD 6 (GM5)
15
0
Panhandle Athletics 11
South Walton Hawks 11U
-vs- 05/14/2017 - 2:30 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
13
3
Powermill Stingers - 12U
Florida Grind East
-vs- 05/13/2017 - 9:00 AM FIELD 5
7
6
The Sand Lot 12U
Wiregrass Cardinals
-vs- 05/13/2017 - 9:00 AM FIELD 9
6
8
Powermill Stingers - 12U
Wiregrass Cardinals
-vs- 05/13/2017 - 10:50 AM FIELD 5
2
16
Lynn Haven Dolphins
TITANS 12U
-vs- 05/13/2017 - 10:50 AM FIELD 9
18
0
Game On Southern Sluggers
Florida Grind East
-vs- 05/13/2017 - 12:40 PM FIELD 5
2
2
The Sand Lot 12U
Diamond Dawgs
-vs- 05/13/2017 - 12:40 PM FIELD 9
10
11
Game On Southern Sluggers
TITANS 12U
-vs- 05/13/2017 - 2:30 PM FIELD 5
14
4
Diamond Dawgs
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/13/2017 - 2:30 PM FIELD 9
9
2
Diamond Dawgs
The Sand Lot 12U
-vs- 05/14/2017 - 9:00 AM FIELD 9 (GM1) GOLD
10
25
TITANS 12U
Game On Southern Sluggers
-vs- 05/14/2017 - 10:50 AM FIELD 9 (GM2) GOLD
6
5
Diamond Dawgs
Game On Southern Sluggers
-vs- 05/14/2017 - 12:40 PM FIELD 9 (GOLD) CHAMPIONSHIP
12
2
Wiregrass Cardinals
Lynn Haven Dolphins
-vs- 05/14/2017 - 9:00 AM FIELD 8 (GM1) SILVER
12
3
Powermill Stingers - 12U
Florida Grind East
-vs- 05/14/2017 - 10:50 AM FIELD 8 (GM2) SILVER
8
11
Wiregrass Cardinals
Powermill Stingers - 12U
-vs- 05/14/2017 - 12:40 PM FIELD 8 (SILVER) CHAMPIONSHIP

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Regulator 3-0-0 0-0-0 1 1
SW Hawks 8u 2-2-0 0-0-0 2 2
PCB - Patriots 0-3-0 0-0-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-13 Regulator 17 PCB - Patriots 8
5-13 PCB - Patriots 3 SW Hawks 8u 12
5-13 Regulator 17 SW Hawks 8u 4
5-13 SW Hawks 8u 14 PCB - Patriots 6
5-13 Regulator 9 SW Hawks 8u 8

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 9u 4-0-0 1-2-0 1 1
Tallahassee Tomahawks 2-3-0 0-0-0 2 6
Chaos 1-3-0 0-0-0 3 5
Avengers 10u 1-3-0 0-0-0 4 7
Wiregrass Sports Academy 9U 2-1-0 0-9-0 5 2
North Florida Ballhogz 2-1-0 0-0-0 6 3
2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 1-2-0 0-0-0 7 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-13 North Florida Ballhogz 11 Chaos 3
5-13 North Florida Ballhogz 14 Avengers 10u 5
5-13 Chaos 1 South Walton Hawks 9u 2
5-13 2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 19 Avengers 10u 4
5-13 Tallahassee Tomahawks 1 South Walton Hawks 9u 20
5-13 Wiregrass Sports Academy 9U 10 2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 4
5-13 Tallahassee Tomahawks 3 Wiregrass Sports Academy 9U 6
5-14 2017 9U Maroon Niceville Traveling Eagles 6 Chaos 7
5-14 North Florida Ballhogz 10 Tallahassee Tomahawks 15
5-14 Wiregrass Sports Academy 9U 2 Avengers 10u 10
5-14 South Walton Hawks 9u 20 Chaos 0
5-14 Tallahassee Tomahawks 8 Avengers 10u 7
5-14 South Walton Hawks 9u 7 Tallahassee Tomahawks 2

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Alabama Avengers 11U 4-0-0 0-0-0 1 3
Enterprise Express 10U 3-1-0 0-0-0 2 1
PCB Bashers 2-1-0 0-0-0 3 2
2017 10U Niceville Traveling Eagles 2-2-0 0-0-0 4 5
BlackSox 1-1-1 0-0-0 5 4
South Walton Hawks 10u 2-2-0 7-2-0 6 7
Wiregrass Sports Academy 10U 1-3-0 2-11-0 7 9
Lynn Haven Dolphins 0-2-1 0-0-0 8 6
Holmes County 0-3-0 0-0-0 9 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-13 Holmes County 3 PCB Bashers 4
5-13 South Walton Hawks 10u 2 Alabama Avengers 11U 3
5-13 Holmes County 0 BlackSox 17
5-13 Enterprise Express 10U 6 South Walton Hawks 10u 0
5-13 Wiregrass Sports Academy 10U 5 PCB Bashers 15
5-13 Lynn Haven Dolphins 10 BlackSox 10
5-13 2017 10U Niceville Traveling Eagles 7 Alabama Avengers 11U 8
5-13 Lynn Haven Dolphins 3 Enterprise Express 10U 11
5-13 Wiregrass Sports Academy 10U 1 2017 10U Niceville Traveling Eagles 16
5-14 BlackSox 2 2017 10U Niceville Traveling Eagles 12
5-14 PCB Bashers 2 Alabama Avengers 11U 6
5-14 Enterprise Express 10U 12 2017 10U Niceville Traveling Eagles 9
5-14 Alabama Avengers 11U 6 Enterprise Express 10U 4
5-14 South Walton Hawks 10u 7 Holmes County 1
5-14 Lynn Haven Dolphins 4 Wiregrass Sports Academy 10U 8
5-14 South Walton Hawks 10u 14 Wiregrass Sports Academy 10U 0

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Panhandle Athletics 11 4-0-0 0-0-0 1 1
South Walton Hawks 11U 3-2-0 0-0-0 2 3
2017 11U Niceville Traveling Eagles 3-1-0 0-0-0 3 2
Bama Blue Jays 2-2-0 0-0-0 4 4
Wiregrass Sports Academy 11U 1-2-0 3-8-0 5 5
PCB Bashers 0-3-0 0-0-0 6 6
NF Seahawks 0-3-0 0-0-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-13 PCB Bashers 6 Wiregrass Sports Academy 11U 7
5-13 Bama Blue Jays 5 South Walton Hawks 11U 3
5-13 Panhandle Athletics 11 15 Wiregrass Sports Academy 11U 0
5-13 2017 11U Niceville Traveling Eagles 18 NF Seahawks 5
5-13 Panhandle Athletics 11 10 PCB Bashers 0
5-13 2017 11U Niceville Traveling Eagles 12 Bama Blue Jays 0
5-13 South Walton Hawks 11U 17 NF Seahawks 2
5-14 Bama Blue Jays 14 Wiregrass Sports Academy 11U 2
5-14 South Walton Hawks 11U 8 PCB Bashers 3
5-14 Panhandle Athletics 11 9 Bama Blue Jays 1
5-14 2017 11U Niceville Traveling Eagles 10 NF Seahawks 0
5-14 South Walton Hawks 11U 9 2017 11U Niceville Traveling Eagles 8
5-14 Panhandle Athletics 11 15 South Walton Hawks 11U 0

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Dawgs 3-0-1 0-0-0 1 2
Game On Southern Sluggers 2-2-0 0-0-0 2 4
TITANS 12U 2-1-0 0-0-0 3 1
The Sand Lot 12U 1-1-1 0-0-0 4 3
Powermill Stingers - 12U 3-1-0 0-0-0 5 5
Wiregrass Cardinals 2-2-0 0-0-0 6 6
Lynn Haven Dolphins 0-3-0 0-0-0 7 7
Florida Grind East 0-3-0 0-0-0 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-13 Powermill Stingers - 12U 13 Florida Grind East 3
5-13 The Sand Lot 12U 7 Wiregrass Cardinals 6
5-13 Powermill Stingers - 12U 6 Wiregrass Cardinals 8
5-13 Lynn Haven Dolphins 2 TITANS 12U 16
5-13 Game On Southern Sluggers 18 Florida Grind East 0
5-13 The Sand Lot 12U 2 Diamond Dawgs 2
5-13 Game On Southern Sluggers 10 TITANS 12U 11
5-13 Diamond Dawgs 14 Lynn Haven Dolphins 4
5-14 Diamond Dawgs 9 The Sand Lot 12U 2
5-14 TITANS 12U 10 Game On Southern Sluggers 25
5-14 Diamond Dawgs 6 Game On Southern Sluggers 5
5-14 Wiregrass Cardinals 12 Lynn Haven Dolphins 2
5-14 Powermill Stingers - 12U 12 Florida Grind East 3
5-14 Wiregrass Cardinals 8 Powermill Stingers - 12U 11

Event Address: 16200 PANAMA CITY BEACH PARKWAY, PANAMA CITY BEACH, FL 32413

Map and Directions Map and Directions

Weather: