SPRINGTIME SPLASH - PANAMA CITY BEACH, FL

FRANK BROWN PARK / PANAMA CITY BEACH, FL
March 30, 2019 through March 31, 2019

**2019 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (PANAMA CITY BEACH, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


**GAME TIMES CST**

8U - SCHEDULE UPDATED TEAM HAD TO PULL

13U - NO STEEL CLEATS ON PORTABLE MOUND

 


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  March 27, 2019 at 6 pm

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Crenshaw Patriots 8 LUVERNE, AL
SW Hawks 7U 8 Santa Rosa Beach, FL
South Alabama Arrows 8 Andalusia, AL
Wiregrass Naturals 8 Hartford, AL
South Walton Hawks 8U 8 Santa Rosa Beach, FL
Traveling Eagles 8 Niceville, FL

9U
Team Name Age City, State
Sandlot Legends 9 Ashford, AL
Destin Silencers 9 Destin, FL
Traveling Eagles 9 Niceville, FL
NWF baseball 9 Southport, FL
Beach Sox 9 Shalimar, FL

10U
Team Name Age City, State
Camp-84 10U 10 Andalusia, AL
South Walton Hawks 10u 10 South Walton, FL
Beach Braves 10 Panama City Beach, FL
10-u Team Florida 10 PANAMA CITY, FL
Beach Sox 10U 10 Fort Walton Beach, FL
Walk-Off Warhawks 10 Wicksburg, AL
Sandlot 10 Apalachicola/Port St Joe, FL

11U
Team Name Age City, State
11u SRB Riptide 11 santa rosa beach, FL
Pirates Baseball 11 Sneads, FL
Traveling Eagles 11 Niceville, FL
North Florida Nationals 11 Niceville, FL
Tallahassee Renegades 11 Tallahassee, FL
Bay County Cubs 11U 11 Southport, FL
Klutch Brand 11 destin, FL
Beach Bashers 11 Panama City Beach, FL

12U
Team Name Age City, State
Panhandle Prospects 12 Destin, FL
12U Traveling Eagles 12 Niceville, FL
Lynn Haven Dolphins 12 Lynn Haven, FL, FL
850 Select 12 Panhandle, FL
Special OPS 12 Leesburg, GA
Tallahassee HEAT 12U 12 Tallahassee, FL
East Coast Sox 2019 Spring 12 Santa Rosa Beach, FL
Tallahassee Tomahawks 12 Tallahassee, FL

13U
Team Name Age City, State
Team Klutch 13 Panhandle, FL
Gulf Breeze Riptide 13 GULF BREEZE, FL
HR IMPACT 13U 13 Sant Rosa Beach, FL
Tallahassee Stix 13 Tallahassee, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
18
3
Traveling Eagles
Wiregrass Naturals
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 1
14
4
South Walton Hawks 8U
Wiregrass Naturals
-vs- 03/30/2019 - 10:10 AM FIELD 1
9
4
Traveling Eagles
Crenshaw Patriots
-vs- 03/30/2019 - 11:20 AM FIELD 1
9
17
South Walton Hawks 8U
South Alabama Arrows
-vs- 03/30/2019 - 12:30 PM FIELD 1
9
12
SW Hawks 7U
Crenshaw Patriots
-vs- 03/30/2019 - 1:40 PM FIELD 1
15
0
South Alabama Arrows
SW Hawks 7U
-vs- 03/30/2019 - 2:50 PM FIELD 1
16
10
South Walton Hawks 8U
SW Hawks 7U
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
14
6
Crenshaw Patriots
Wiregrass Naturals
-vs- 03/31/2019 - 9:20 AM FIELD 1 (GM2)
11
14
Traveling Eagles
South Walton Hawks 8U
-vs- 03/31/2019 - 10:40 AM FIELD 1 (GM3)
17
7
South Alabama Arrows
Crenshaw Patriots
-vs- 03/31/2019 - 12:00 PM FIELD 1 (GM4)
6
15
South Walton Hawks 8U
South Alabama Arrows
-vs- 03/31/2019 - 1:20 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
20
1
NWF baseball
Destin Silencers
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 2
15
0
Sandlot Legends
Destin Silencers
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 2
16
8
Beach Sox
Traveling Eagles
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 3
25
6
NWF baseball
Traveling Eagles
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 2
8
5
Sandlot Legends
Beach Sox
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 2
3
12
Destin Silencers
Traveling Eagles
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
6
13
NWF baseball
Beach Sox
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2)
15
1
Sandlot Legends
Traveling Eagles
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 2 (GM3)
2
8
Beach Sox
Sandlot Legends
-vs- 03/31/2019 - 1:00 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
9
7
Beach Braves
Sandlot
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 3
10
7
10-u Team Florida
Beach Sox 10U
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 4
4
6
10-u Team Florida
South Walton Hawks 10u
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 4
10
13
Camp-84 10U
Sandlot
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 3
3
21
Walk-Off Warhawks
Beach Sox 10U
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 4
12
4
Camp-84 10U
Beach Braves
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 3
1
15
Walk-Off Warhawks
South Walton Hawks 10u
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 4
10
6
10-u Team Florida
Beach Braves
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
18
3
Beach Sox 10U
Walk-Off Warhawks
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2)
11
1
Camp-84 10U
Sandlot
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 3 (GM3)
13
11
10-u Team Florida
Beach Sox 10U
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 4 (GM4)
10
0
South Walton Hawks 10u
Camp-84 10U
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 3 (GM5)
2
6
10-u Team Florida
South Walton Hawks 10u
-vs- 03/31/2019 - 1:00 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
5
4
Pirates Baseball
Beach Bashers
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 7
8
2
Bay County Cubs 11U
Klutch Brand
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 8
1
16
Beach Bashers
North Florida Nationals
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 7
16
2
Bay County Cubs 11U
11u SRB Riptide
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 8
15
6
Tallahassee Renegades
Klutch Brand
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 7
9
9
Traveling Eagles
Pirates Baseball
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 8
10
1
Tallahassee Renegades
North Florida Nationals
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 7
3
9
11u SRB Riptide
Traveling Eagles
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 8
2
9
Tallahassee Renegades
Traveling Eagles
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 7 (GM1) GROUP A
7
1
Bay County Cubs 11U
Pirates Baseball
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 7 (GM2) GROUP A
17
2
Bay County Cubs 11U
Traveling Eagles
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP) GROUP A
11
17
Beach Bashers
Klutch Brand
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 8 (GM1) GROUP B
11
2
North Florida Nationals
11u SRB Riptide
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 8 (GM2) GROUP B
4
9
Klutch Brand
North Florida Nationals
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 8 (CHAMPIONSHIP) GROUP B

12U
Score
Game Date / Time Location
4
10
Tallahassee HEAT 12U
East Coast Sox 2019 Spring
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 5
4
0
Lynn Haven Dolphins
850 Select
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 6
3
5
Tallahassee HEAT 12U
Panhandle Prospects
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 5
1
7
Lynn Haven Dolphins
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/30/2019 - 10:40 AM FIELD 6
3
10
Special OPS
12U Traveling Eagles
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 5
0
13
850 Select
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/30/2019 - 12:20 PM FIELD 6
1
5
Special OPS
Panhandle Prospects
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 5
10
2
12U Traveling Eagles
East Coast Sox 2019 Spring
-vs- 03/30/2019 - 2:00 PM FIELD 6
9
0
Panhandle Prospects
12U Traveling Eagles
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1) GROUP A
7
1
Tallahassee Tomahawks
Lynn Haven Dolphins
-vs- 03/31/2019 - 9:40 AM FIELD 5 (GM2) GROUP A
2
6
Panhandle Prospects
Tallahassee Tomahawks
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP) GROUP A
9
12
Tallahassee HEAT 12U
Special OPS
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1) GROUP B
5
4
East Coast Sox 2019 Spring
850 Select
-vs- 03/31/2019 - 9:40 PM FIELD 6 (GM2) GROUP B
13
3
Special OPS
East Coast Sox 2019 Spring
-vs- 03/31/2019 - 11:20 AM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP) GROUP B

13U
Score
Game Date / Time Location
3
4
Tallahassee Stix
HR IMPACT 13U
-vs- 03/30/2019 - 9:00 AM FIELD 9
15
5
Team Klutch
Tallahassee Stix
-vs- 03/30/2019 - 10:50 AM FIELD 9
1
9
HR IMPACT 13U
Gulf Breeze Riptide
-vs- 03/30/2019 - 12:40 PM FIELD 9
2
6
Gulf Breeze Riptide
Team Klutch
-vs- 03/30/2019 - 2:30 PM FIELD 9
8
7
Gulf Breeze Riptide
HR IMPACT 13U
-vs- 03/31/2019 - 8:00 AM FIELD 9 (GM1)
15
0
Team Klutch
Tallahassee Stix
-vs- 03/31/2019 - 9:50 AM FIELD 9 (GM2)
3
5
Gulf Breeze Riptide
Team Klutch
-vs- 03/31/2019 - 11:40 AM FIELD 9 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Alabama Arrows 4-0-0 5-5-0 1 2
South Walton Hawks 8U 3-2-0 5-16-0 2 4
Traveling Eagles 2-1-0 2-1-0 3 1
Crenshaw Patriots 2-2-0 3-4-0 4 3
SW Hawks 7U 0-3-0 0-3-0 5 5
Wiregrass Naturals 0-3-0 0-12-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 Traveling Eagles 18 Wiregrass Naturals 3
3-30 South Walton Hawks 8U 14 Wiregrass Naturals 4
3-30 Traveling Eagles 9 Crenshaw Patriots 4
3-30 South Walton Hawks 8U 9 South Alabama Arrows 17
3-30 SW Hawks 7U 9 Crenshaw Patriots 12
3-30 South Alabama Arrows 15 SW Hawks 7U 0
3-31 South Walton Hawks 8U 16 SW Hawks 7U 10
3-31 Crenshaw Patriots 14 Wiregrass Naturals 6
3-31 Traveling Eagles 11 South Walton Hawks 8U 14
3-31 South Alabama Arrows 17 Crenshaw Patriots 7
3-31 South Walton Hawks 8U 6 South Alabama Arrows 15

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Sandlot Legends 4-0-0 21-11-0 1 1
Beach Sox 2-2-0 4-2-0 2 3
NWF baseball 2-1-0 7-6-0 3 2
Traveling Eagles 1-3-0 1-9-0 4 5
Destin Silencers 0-3-0 0-3-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 NWF baseball 20 Destin Silencers 1
3-30 Sandlot Legends 15 Destin Silencers 0
3-30 Beach Sox 16 Traveling Eagles 8
3-30 NWF baseball 25 Traveling Eagles 6
3-30 Sandlot Legends 8 Beach Sox 5
3-31 Destin Silencers 3 Traveling Eagles 12
3-31 NWF baseball 6 Beach Sox 13
3-31 Sandlot Legends 15 Traveling Eagles 1
3-31 Beach Sox 2 Sandlot Legends 8

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 10u 4-0-0 22-4-0 1 1
10-u Team Florida 3-2-0 10-9-0 2 3
Beach Sox 10U 2-2-0 3-4-0 3 2
Camp-84 10U 2-2-0 7-8-0 4 4
Sandlot 1-2-0 3-7-0 5 5
Beach Braves 1-2-0 1-4-0 6 6
Walk-Off Warhawks 0-3-0 0-9-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 Beach Braves 9 Sandlot 7
3-30 10-u Team Florida 10 Beach Sox 10U 7
3-30 10-u Team Florida 4 South Walton Hawks 10u 6
3-30 Camp-84 10U 10 Sandlot 13
3-30 Walk-Off Warhawks 3 Beach Sox 10U 21
3-30 Camp-84 10U 12 Beach Braves 4
3-30 Walk-Off Warhawks 1 South Walton Hawks 10u 15
3-31 10-u Team Florida 10 Beach Braves 6
3-31 Beach Sox 10U 18 Walk-Off Warhawks 3
3-31 Camp-84 10U 11 Sandlot 1
3-31 10-u Team Florida 13 Beach Sox 10U 11
3-31 South Walton Hawks 10u 10 Camp-84 10U 0
3-31 10-u Team Florida 2 South Walton Hawks 10u 6

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Bay County Cubs 11U 4-0-0 8-3-1 1 1
Traveling Eagles 2-1-1 2-1-1 2 3
Tallahassee Renegades 2-1-0 5-4-1 3 2
Pirates Baseball 1-1-1 2-6-1 4 4
North Florida Nationals 3-1-0 5-3-0 5 5
Klutch Brand 1-3-0 3-4-0 6 7
Beach Bashers 0-3-0 0-3-0 7 6
11u SRB Riptide 0-3-0 0-3-0 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 Pirates Baseball 5 Beach Bashers 4
3-30 Bay County Cubs 11U 8 Klutch Brand 2
3-30 Beach Bashers 1 North Florida Nationals 16
3-30 Bay County Cubs 11U 16 11u SRB Riptide 2
3-30 Tallahassee Renegades 15 Klutch Brand 6
3-30 Traveling Eagles 9 Pirates Baseball 9
3-30 Tallahassee Renegades 10 North Florida Nationals 1
3-30 11u SRB Riptide 3 Traveling Eagles 9
3-31 Tallahassee Renegades 2 Traveling Eagles 9
3-31 Bay County Cubs 11U 7 Pirates Baseball 1
3-31 Bay County Cubs 11U 17 Traveling Eagles 2
3-31 Beach Bashers 11 Klutch Brand 17
3-31 North Florida Nationals 11 11u SRB Riptide 2
3-31 Klutch Brand 4 North Florida Nationals 9

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Tomahawks 4-0-0 17-3-1 1 1
Panhandle Prospects 3-1-0 12-4-0 2 2
12U Traveling Eagles 2-1-0 12-3-0 3 3
Lynn Haven Dolphins 1-2-0 8-8-0 4 4
Special OPS 2-2-0 2-5-0 5 7
East Coast Sox 2019 Spring 2-2-0 4-9-0 6 5
Tallahassee HEAT 12U 0-3-0 7-9-2 7 6
850 Select 0-3-0 3-10-1 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 Tallahassee HEAT 12U 4 East Coast Sox 2019 Spring 10
3-30 Lynn Haven Dolphins 4 850 Select 0
3-30 Tallahassee HEAT 12U 3 Panhandle Prospects 5
3-30 Lynn Haven Dolphins 1 Tallahassee Tomahawks 7
3-30 Special OPS 3 12U Traveling Eagles 10
3-30 850 Select 0 Tallahassee Tomahawks 13
3-30 Special OPS 1 Panhandle Prospects 5
3-30 12U Traveling Eagles 10 East Coast Sox 2019 Spring 2
3-31 Panhandle Prospects 9 12U Traveling Eagles 0
3-31 Tallahassee Tomahawks 7 Lynn Haven Dolphins 1
3-31 Panhandle Prospects 2 Tallahassee Tomahawks 6
3-31 Tallahassee HEAT 12U 9 Special OPS 12
3-31 East Coast Sox 2019 Spring 5 850 Select 4
3-31 Special OPS 13 East Coast Sox 2019 Spring 3

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Team Klutch 4-0-0 8-2-1 1 1
Gulf Breeze Riptide 2-2-0 4-2-0 2 2
HR IMPACT 13U 1-2-0 5-6-0 3 3
Tallahassee Stix 0-3-0 3-6-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-30 Tallahassee Stix 3 HR IMPACT 13U 4
3-30 Team Klutch 15 Tallahassee Stix 5
3-30 HR IMPACT 13U 1 Gulf Breeze Riptide 9
3-30 Gulf Breeze Riptide 2 Team Klutch 6
3-31 Gulf Breeze Riptide 8 HR IMPACT 13U 7
3-31 Team Klutch 15 Tallahassee Stix 0
3-31 Gulf Breeze Riptide 3 Team Klutch 5

Event Address: 16200 PANAMA CITY BEACH PARKWAY, PANAMA CITY BEACH, FL 32412

Map and Directions Map and Directions

Weather: