TBUSA WINTER WORLD SERIES - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
October 26, 2019 through October 27, 2019

**2019 FALL BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA)   

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $375.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.

NEW 2019-2020 SEASON - TEAMS MOVE UP IN AGE STARTING AUGUST 1, 2019



**PLEASE READ CAREFULLY**

9U - NEW GAME TIMES WILL BE POSTED - GAMES WILL FOLLOW THE UNFINISHED 10U GAMES BEING PLAYED AT 8:00AM

11U/12U - ALL SATURDAY GAMES PLAYED - SEED GAMES WILL START AT 9:00AM

8U/10U/13U - DID NOT FINISH LAST GAME OF THE DAY - GAMES WILL RESUME AT 8:00 AM.  ALL REMAINING SATURDAY GAMES HAVE APPROX. 50 MIN IN THE THEM - SEEDING WILL IMMEDIATELY FOLLOW THE 8:00 AM GAME - SEEDING GAME WILL START AT 9:30**

14U - SEEDING GAMES WILL START AT 8:00AM

NEW SCHEDULE WILL BE POSTED LATER TONIGHT FOR SEED GAME TIMES

PLEASE HAVE TEAMS AT BALL PARK WHEN SEEDING IS ANNOUNCED SO SEEDING GAMES CAN START ON TIME

THANK YOU


GAME TIMES CST   

LOCATIONS  

 

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303   

MIRACLE FIELD COMPLEX - 501 RECREATION RD, DOTHAN, AL 36303 

WESTGATE SOFTBALL COMPLEX - 201 RECREATION RD, DOTHAN, AL 36303  

PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301 

 

8U - WESTGATE SOFTBALL COMPLEX

9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB  

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB  

13U - MIRACLE FIELD COMPLEX 

13U - WESTGATE SOFTBALL COMPLEX 

no steel cleats on portable mound field 5  

14U - PITTMAN FIELD

 

 


 

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Sandlot Legends 8u 8 Ashford, AL
Niceville Heat 8 Niceville, FL
Wiregrass Naturals 8 Hartford, AL
South Walton Hawks 8U 8 Santa Rosa Beach, FL
Dirtbags 8 Enterprise, AL
Avengers 8U 8 Enterprise, AL
SC Prospects 8 Headland, AL
Beachsox Baseball 8 Shalimar, FL

9U
Team Name Age City, State
Southern Closers 9 Headland, AL
NWF RAMPAGE 9 Westville, FL
Troy Warriors 9 Troy, AL
Chaos 9U 9 Enterprise, AL
South Walton Hawks 9u 9 Santa Rosa Beach, FL
850 Waves 9 Lynn Haven, FL
Southern Rampage 9 Samson, AL
Wiregrass Aces 9 Abbeville, AL
South Alabama Rattlers 9 Rehobeth, AL
Avengers 9U 9 Enterprise, AL

10U
Team Name Age City, State
10U South Georgia Mariners Inc. 10 Leesburg, GA
Pensacola Sluggers 10 Pensacola, FL
Colt 45s 10u 10 Phenix City, AL
SWGA Punishers 10 LEESBURG, GA
Chaos 10 Enterprise, AL
Headland Hawks 10 Headland, AL
Warriors 10 Thomasville, GA
SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN 10 Enterprise, AL
Southern Closers 10 Headland, AL
Overdrive 10U 10 Rehobeth, AL
South Walton Hawks 10U 10 Panhandle, FL
NWF Baseball 10 Southport, FL
NFE Bombers 10 Tallahassee, FL
Longknockers 10 Albany, GA

11U
Team Name Age City, State
Storm Baseball 11 Panama City, FL
Ducks Baseball 11 Phenix City, AL
Sandlot 11 Apalachicola/Port St Joe, FL
Home Plate chilidogs 11 Tifton, GA
Iron sluggers 11 Enterprise, AL
Southern Rampage 11 Samson, AL
The Panhandle Tribe 11 Marianna, FL
Regulators 11 dothan, AL
Landsharks 11 Gulf Breeze, FL
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
North Florida Grit 11 Freeport, FL
11u Team Florida 11 PANAMA CITY, FL
NFE Bombers 11 Tallahassee, FL
Trojans 11u 11 Troy, AL
Chiefs 11 Blountstown, FL
American Thunder 11 Dothan, AL
Enterprise Express 11U 11 Enterprise, AL

12U
Team Name Age City, State
Iron Sluggers 12 Enterprise, AL
WSA 12U RED 12 Dothan, AL
Young Guns Baseball 12 Columbus, GA
Beehive Stars 12u Scout 12 Auburn, AL
NFE Bombers 12 Tallahassee, FL
Panama City Wahoos 12 Panama City, FL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
Chaos 12 Enterprise, AL

13U
Team Name Age City, State
Southern Closers 13 Dothan, AL
Bay County Bandits 13 Panama City, FL
Florida Aces Elite 13 Freeport, FL
DKSA ELITE 13U 13 Thomasville, GA
Pirates Baseball 13 Fairhope, AL
Young Guns Baseball 13 Columbus, GA
Enterprise Express 13 enterprise, AL
850(CBA) 13 Panhandle, FL
Powermill 13 Tallahassee, FL
Impact Baseball 13 Dothan, AL
Batmen 13U 13 Lake Park, GA
Dothan Bandits 13 MIDLAND CITY, AL
Lynn Haven Dolphins 13 Lynn Haven, FL, FL
Titans 13 Taylor, AL

14U
Team Name Age City, State
Panhandle Tigers 14 Chipley, FL
North Florida Elite Bombers 14 Tallahassee, FL
Southern Rattlers 14 Marianna, FL
Wiregrass Cardinals 14U 14 Newville, AL
Bama Blue Jays 14U 14 Enterprise, AL
HR IMPACT 14U 14 Sant Rosa Beach, FL
Troy Warriors 14 Troy, AL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
3
19
Dirtbags
South Walton Hawks 8U
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 2
15
0
South Walton Hawks 8U
Beachsox Baseball
-vs- 10/26/2019 - 9:10 AM FIELD 2
0
15
Dirtbags
Niceville Heat
-vs- 10/26/2019 - 10:20 AM FIELD 2
3
16
Beachsox Baseball
Niceville Heat
-vs- 10/26/2019 - 11:30 AM FIELD 2
17
8
Avengers 8U
SC Prospects
-vs- 10/26/2019 - 12:40 PM FIELD 2
12
2
Avengers 8U
Wiregrass Naturals
-vs- 10/26/2019 - 1:50 PM FIELD 2
20
1
Sandlot Legends 8u
SC Prospects
-vs- 10/26/2019 - 3:00 PM FIELD 2
0
15
Wiregrass Naturals
Sandlot Legends 8u
-vs- 10/26/2019 - 4:10 PM FIELD 2
9
13
Beachsox Baseball
Dirtbags
-vs- 10/27/2019 - 9:10 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
4
12
Wiregrass Naturals
SC Prospects
-vs- 10/27/2019 - 10:20 AM FIELD 2 (GROUP B) GM2
12
10
Dirtbags
SC Prospects
-vs- 10/27/2019 - 11:30 AM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
3
4
Niceville Heat
South Walton Hawks 8U
-vs- 10/27/2019 - 12:40 PM FIELD 2 (GROUP A) GM1
15
14
Sandlot Legends 8u
Avengers 8U
-vs- 10/27/2019 - 1:50 PM FIELD 2 (GROUP A) GM2
3
4
South Walton Hawks 8U
Sandlot Legends 8u
-vs- 10/27/2019 - 3:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

9U
Score
Game Date / Time Location
18
11
Southern Closers
Southern Rampage
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 3
13
3
Wiregrass Aces
NWF RAMPAGE
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 4
6
7
Troy Warriors
Chaos 9U
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 5
14
6
Southern Closers
South Walton Hawks 9u
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 3
8
13
Wiregrass Aces
Southern Rampage
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 4
8
15
Troy Warriors
Avengers 9U
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 5
9
22
850 Waves
Chaos 9U
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 3
22
0
South Alabama Rattlers
NWF RAMPAGE
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 5
10
4
850 Waves
South Walton Hawks 9u
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 3
6
3
South Alabama Rattlers
Avengers 9U
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 5
15
1
South Walton Hawks 9u
NWF RAMPAGE
-vs- 10/27/2019 - 11:10 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
8
5
850 Waves
Troy Warriors
-vs- 10/27/2019 - 12:50 PM FIELD 5 (GROUP B) GM2
5
21
Southern Rampage
South Walton Hawks 9u
-vs- 10/27/2019 - 2:30 PM FIELD 5 (GROUP B) GM3
11
10
850 Waves
South Walton Hawks 9u
-vs- 10/27/2019 - 4:10 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
12
2
Avengers 9U
Wiregrass Aces
-vs- 10/27/2019 - 11:10 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
6
5
Chaos 9U
Southern Closers
-vs- 10/27/2019 - 12:50 PM FIELD 3 (GROUP A) GM2
9
8
South Alabama Rattlers
Avengers 9U
-vs- 10/27/2019 - 2:30 PM FIELD 3 (GROUP A) GM3
15
5
Chaos 9U
South Alabama Rattlers
-vs- 10/27/2019 - 4:10 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
6
0
Overdrive 10U
Warriors
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 6
6
5
Overdrive 10U
Southern Closers
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 6
1
5
Chaos
Longknockers
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 4
5
11
Warriors
Southern Closers
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 6
2
4
Pensacola Sluggers
Colt 45s 10u
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 4
10
2
SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN
10U South Georgia Mariners Inc.
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 6
1
2
Longknockers
Headland Hawks
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 3
3
8
Chaos
Pensacola Sluggers
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 4
7
5
South Walton Hawks 10U
SWGA Punishers
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 5
9
5
NWF Baseball
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 6
3
5
10U South Georgia Mariners Inc.
Headland Hawks
-vs- 10/26/2019 - 4:20 PM FIELD 3
2
4
SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN
Colt 45s 10u
-vs- 10/26/2019 - 4:20 PM FIELD 4
5
0
NWF Baseball
SWGA Punishers
-vs- 10/26/2019 - 4:20 PM FIELD 5
10
8
South Walton Hawks 10U
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 4:20 PM FIELD 6
4
10
SWGA Punishers
Warriors
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
5
8
Southern Closers
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM FIELD 4 (GROUP B) GM2
13
6
Chaos
10U South Georgia Mariners Inc.
-vs- 10/27/2019 - 11:10 AM FIELD 4 (GROUP B) GM3
6
10
Warriors
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 12:50 PM FIELD 4 (GROUP B) GM4
7
9
Pensacola Sluggers
Chaos
-vs- 10/27/2019 - 2:30 PM FIELD 4 (GROUP B) GM5
10
2
Chaos
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 4:10 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
4
3
NWF Baseball
Longknockers
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
4
3
Headland Hawks
SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM FIELD 6 (GROUP A) GM2
12
2
Overdrive 10U
South Walton Hawks 10U
-vs- 10/27/2019 - 11:10 AM FIELD 6 (GROUP A) GM3
5
7
NWF Baseball
Headland Hawks
-vs- 10/27/2019 - 12:50 PM FIELD 6 (GROUP A) GM4
11
3
Colt 45s 10u
Overdrive 10U
-vs- 10/27/2019 - 2:30 PM FIELD 6 (GROUP A) GM5
4
13
Headland Hawks
Colt 45s 10u
-vs- 10/27/2019 - 4:10 PM FIELD 6 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
12
2
American Thunder
Southern Rampage
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 1
4
6
Enterprise Express 11U
The Panhandle Tribe
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 2
10
3
Storm Baseball
Chiefs
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 3
16
1
Regulators
Iron sluggers
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 4
23
3
American Thunder
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 1
8
2
Enterprise Express 11U
Landsharks
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 2
7
3
Home Plate chilidogs
Chiefs
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 3
4
13
Regulators
Ducks Baseball
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 4
15
0
Trojans 11u
Iron sluggers
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 2
5
13
Southern Rampage
Storm Baseball
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 3
3
3
The Panhandle Tribe
11u Team Florida
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 4
11
1
Sandlot
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 2
16
0
Home Plate chilidogs
DKSA ELITE 11U
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 3
3
6
North Florida Grit
Ducks Baseball
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 4
9
15
Landsharks
Sandlot
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 2
1
11
DKSA ELITE 11U
Trojans 11u
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 3
8
7
North Florida Grit
11u Team Florida
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 4
8
1
Regulators
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 9:00 AM FIELD 6 (GROUP B) GM1
17
0
11u Team Florida
Iron sluggers
-vs- 10/27/2019 - 10:40 AM FIELD 6 (GROUP B) GM2
4
21
Chiefs
DKSA ELITE 11U
-vs- 10/27/2019 - 12:20 PM FIELD 1 (GROUP B) GM3
8
3
Landsharks
Southern Rampage
-vs- 10/27/2019 - 12:20 PM FIELD 6 (GROUP B) GM4
9
7
11u Team Florida
DKSA ELITE 11U
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM FIELD 1 (GROUP B) GM5
15
0
Regulators
Landsharks
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM FIELD 6 (GROUP B) GM6
17
4
11u Team Florida
Regulators
-vs- 10/27/2019 - 3:40 PM FIELD 6 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
11
1
Enterprise Express 11U
North Florida Grit
-vs- 10/27/2019 - 9:00 AM FIELD 4 (GROUP A) GM1
3
4
Ducks Baseball
Storm Baseball
-vs- 10/27/2019 - 9:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
10
4
Home Plate chilidogs
The Panhandle Tribe
-vs- 10/27/2019 - 9:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM3
4
2
American Thunder
Sandlot
-vs- 10/27/2019 - 9:00 AM FIELD 2 (GROUP A) GM4
3
6
Trojans 11u
Enterprise Express 11U
-vs- 10/27/2019 - 10:40 AM FIELD 4 (GROUP A) GM5
10
0
Home Plate chilidogs
American Thunder
-vs- 10/27/2019 - 10:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM6
8
11
Storm Baseball
Enterprise Express 11U
-vs- 10/27/2019 - 12:20 PM FIELD 4 (GROUP A) GM7
9
8
Home Plate chilidogs
Enterprise Express 11U
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
10
3
Chaos
WSA 12U RED
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 6
15
1
Chaos
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 9:40 AM FIELD 6
5
6
WSA 12U RED
DKSA ELITE 12U
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 1
8
2
Young Guns Baseball
NFE Bombers
-vs- 10/26/2019 - 11:20 AM FIELD 6
1
15
Panama City Wahoos
Beehive Stars 12u Scout
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 1
5
1
Young Guns Baseball
Iron Sluggers
-vs- 10/26/2019 - 1:00 PM FIELD 6
17
4
DKSA ELITE 12U
Panama City Wahoos
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 1
13
5
Beehive Stars 12u Scout
Iron Sluggers
-vs- 10/26/2019 - 2:40 PM FIELD 6
2
11
Iron Sluggers
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 10:40 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
9
0
WSA 12U RED
Panama City Wahoos
-vs- 10/27/2019 - 12:20 PM FIELD 2 (GROUP B) GM2
10
9
WSA 12U RED
NFE Bombers
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
1
2
Chaos
Beehive Stars 12u Scout
-vs- 10/27/2019 - 10:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
3
7
Young Guns Baseball
DKSA ELITE 12U
-vs- 10/27/2019 - 12:20 PM FIELD 3 (GROUP A) GM2
0
5
Beehive Stars 12u Scout
DKSA ELITE 12U
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
9
4
Southern Closers
Lynn Haven Dolphins
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM HARDY (MIRACLE)
9
4
Enterprise Express
Impact Baseball
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM BREWTON (MIRACLE)
7
6
Titans
Dothan Bandits
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM FIELD 5 (WESTGATE)
9
2
DKSA ELITE 13U
Southern Closers
-vs- 10/26/2019 - 9:50 AM HARDY (MIRACLE)
12
4
Young Guns Baseball
Impact Baseball
-vs- 10/26/2019 - 9:50 AM BREWTON (MIRACLE)
6
11
Titans
850(CBA)
-vs- 10/26/2019 - 9:50 AM FIELD 5 (WESTGATE)
10
0
Powermill
Lynn Haven Dolphins
-vs- 10/26/2019 - 11:40 AM HARDY (MIRACLE)
10
0
Enterprise Express
Bay County Bandits
-vs- 10/26/2019 - 11:40 AM BREWTON (MIRACLE)
14
3
Batmen 13U
Dothan Bandits
-vs- 10/26/2019 - 11:40 AM FIELD 5 (WESTGATE)
6
9
Pirates Baseball
DKSA ELITE 13U
-vs- 10/26/2019 - 1:30 PM HARDY (MIRACLE)
1
11
Young Guns Baseball
Florida Aces Elite
-vs- 10/26/2019 - 1:30 PM BREWTON (MIRACLE)
7
0
Batmen 13U
850(CBA)
-vs- 10/26/2019 - 1:30 PM FIELD 5 (WESTGATE)
1
1
Pirates Baseball
Powermill
-vs- 10/26/2019 - 3:20 PM HARDY (MIRACLE)
18
2
Florida Aces Elite
Bay County Bandits
-vs- 10/26/2019 - 3:20 PM BREWTON (MIRACLE)
3
2
Impact Baseball
Lynn Haven Dolphins
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM BREWTON (GROUP B) GM1
5
6
Titans
Bay County Bandits
-vs- 10/27/2019 - 11:20 AM BREWTON (GROUP B) GM2
10
8
Pirates Baseball
Dothan Bandits
-vs- 10/27/2019 - 11:20 AM WESTGATE FIELD 5 (GROUP B) GM3
14
2
Young Guns Baseball
Impact Baseball
-vs- 10/27/2019 - 1:20 PM BREWTON (GROUP B) GM4
9
1
Pirates Baseball
Bay County Bandits
-vs- 10/27/2019 - 3:00 PM BREWTON (GROUP B) GM5
7
0
Young Guns Baseball
Pirates Baseball
-vs- 10/27/2019 - 4:50 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP
3
4
DKSA ELITE 13U
Powermill
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM HARDY (GROUP A) GM1
6
3
Enterprise Express
Southern Closers
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM WESTGATE FIELD 5 (GROUP A) GM2
3
10
Batmen 13U
850(CBA)
-vs- 10/27/2019 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) GM3
2
0
Florida Aces Elite
Powermill
-vs- 10/27/2019 - 1:20 PM HARDY (GROUP A) GM4
8
0
Enterprise Express
850(CBA)
-vs- 10/27/2019 - 3:00 PM HARDY (GROUP A) GM5
2
7
Enterprise Express
Florida Aces Elite
-vs- 10/27/2019 - 4:50 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
2
5
Bama Blue Jays 14U
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 10/26/2019 - 8:00 AM PITTMAN
6
4
Bama Blue Jays 14U
Troy Warriors
-vs- 10/26/2019 - 9:30 AM PITTMAN
6
7
Wiregrass Cardinals 14U
Southern Rattlers
-vs- 10/26/2019 - 11:00 AM PITTMAN
9
1
Panhandle Tigers
Troy Warriors
-vs- 10/26/2019 - 12:30 PM PITTMAN
8
1
Southern Rattlers
North Florida Elite Bombers
-vs- 10/26/2019 - 2:00 PM PITTMAN
1
8
Panhandle Tigers
HR IMPACT 14U
-vs- 10/26/2019 - 3:30 PM PITTMAN
0
7
North Florida Elite Bombers
HR IMPACT 14U
-vs- 10/26/2019 - 5:00 PM PITTMAN
5
0
Wiregrass Cardinals 14U
Troy Warriors
-vs- 10/27/2019 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
1
0
Southern Rattlers
North Florida Elite Bombers
-vs- 10/27/2019 - 9:30 AM PITTMAN (GM2)
5
4
Southern Rattlers
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 10/27/2019 - 11:00 AM PITTMAN (GM3)
4
8
Panhandle Tigers
Bama Blue Jays 14U
-vs- 10/27/2019 - 12:30 PM PITTMAN (GM4)
7
2
HR IMPACT 14U
Bama Blue Jays 14U
-vs- 10/27/2019 - 2:00 PM PITTMAN (GM5)
12
6
HR IMPACT 14U
Southern Rattlers
-vs- 10/27/2019 - 3:30 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
SC Prospects 1-3-0 9-12-0 0 8
Wiregrass Naturals 0-3-0 3-10-0 0 5
Sandlot Legends 8u 4-0-0 13-1-1 0 1
Avengers 8U 2-1-0 20-2-1 0 4
Niceville Heat 2-1-0 5-5-0 0 2
South Walton Hawks 8U 3-1-0 9-4-0 0 3
Beachsox Baseball 0-3-0 0-6-0 0 6
Dirtbags 2-2-0 4-7-0 0 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Dirtbags 3 South Walton Hawks 8U 19
0-26 South Walton Hawks 8U 15 Beachsox Baseball 0
0-26 Dirtbags 0 Niceville Heat 15
0-26 Beachsox Baseball 3 Niceville Heat 16
0-26 Avengers 8U 17 SC Prospects 8
0-26 Avengers 8U 12 Wiregrass Naturals 2
0-26 Sandlot Legends 8u 20 SC Prospects 1
0-26 Wiregrass Naturals 0 Sandlot Legends 8u 15
0-27 Beachsox Baseball 9 Dirtbags 13
0-27 Wiregrass Naturals 4 SC Prospects 12
0-27 Dirtbags 12 SC Prospects 10
0-27 Niceville Heat 3 South Walton Hawks 8U 4
0-27 Sandlot Legends 8u 15 Avengers 8U 14
0-27 South Walton Hawks 8U 3 Sandlot Legends 8u 4

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 9u 2-3-0 2-3-0 0 9
Avengers 9U 2-2-0 18-5-0 0 4
850 Waves 3-1-0 9-11-0 0 7
South Alabama Rattlers 3-1-0 7-8-1 0 1
Chaos 9U 4-0-0 10-4-0 0 2
Troy Warriors 0-3-0 3-7-0 0 8
Southern Rampage 1-2-0 3-14-0 0 6
Wiregrass Aces 1-2-0 5-10-1 0 5
NWF RAMPAGE 0-3-0 0-9-0 0 10
Southern Closers 2-1-0 15-5-0 0 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Southern Closers 18 Southern Rampage 11
0-26 Wiregrass Aces 13 NWF RAMPAGE 3
0-26 Troy Warriors 6 Chaos 9U 7
0-26 Southern Closers 14 South Walton Hawks 9u 6
0-26 Wiregrass Aces 8 Southern Rampage 13
0-26 Troy Warriors 8 Avengers 9U 15
0-26 850 Waves 9 Chaos 9U 22
0-26 South Alabama Rattlers 22 NWF RAMPAGE 0
0-26 850 Waves 10 South Walton Hawks 9u 4
0-26 South Alabama Rattlers 6 Avengers 9U 3
0-27 South Walton Hawks 9u 15 NWF RAMPAGE 1
0-27 850 Waves 8 Troy Warriors 5
0-27 Southern Rampage 5 South Walton Hawks 9u 21
0-27 850 Waves 11 South Walton Hawks 9u 10
0-27 Avengers 9U 12 Wiregrass Aces 2
0-27 Chaos 9U 6 Southern Closers 5
0-27 South Alabama Rattlers 9 Avengers 9U 8
0-27 Chaos 9U 15 South Alabama Rattlers 5

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Headland Hawks 4-1-0 17-4-1 0 2
10U South Georgia Mariners Inc. 0-3-0 0-3-0 0 12
South Walton Hawks 10U 2-1-0 2-4-0 0 5
SWGA Punishers 0-3-0 0-3-0 0 10
NFE Bombers 2-3-0 3-8-0 0 14
NWF Baseball 3-1-0 11-5-0 0 3
SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN 1-2-0 8-6-1 0 7
Colt 45s 10u 4-0-0 4-0-0 0 1
Southern Closers 1-2-0 7-6-1 0 9
Warriors 1-3-0 1-3-0 0 13
Chaos 3-2-0 9-7-0 0 11
Longknockers 1-2-0 1-2-0 0 6
Pensacola Sluggers 1-2-0 1-2-0 0 8
Overdrive 10U 3-1-0 10-4-0 0 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Overdrive 10U 6 Warriors 0
0-26 Overdrive 10U 6 Southern Closers 5
0-26 Chaos 1 Longknockers 5
0-26 Warriors 5 Southern Closers 11
0-26 Pensacola Sluggers 2 Colt 45s 10u 4
0-26 SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN 10 10U South Georgia Mariners Inc. 2
0-26 Longknockers 1 Headland Hawks 2
0-26 Chaos 3 Pensacola Sluggers 8
0-26 South Walton Hawks 10U 7 SWGA Punishers 5
0-26 NWF Baseball 9 NFE Bombers 5
0-26 10U South Georgia Mariners Inc. 3 Headland Hawks 5
0-26 SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN 2 Colt 45s 10u 4
0-26 NWF Baseball 5 SWGA Punishers 0
0-26 South Walton Hawks 10U 10 NFE Bombers 8
0-27 SWGA Punishers 4 Warriors 10
0-27 Southern Closers 5 NFE Bombers 8
0-27 Chaos 13 10U South Georgia Mariners Inc. 6
0-27 Warriors 6 NFE Bombers 10
0-27 Pensacola Sluggers 7 Chaos 9
0-27 Chaos 10 NFE Bombers 2
0-27 NWF Baseball 4 Longknockers 3
0-27 Headland Hawks 4 SOUTHEAST ALABAMA IRONMEN 3
0-27 Overdrive 10U 12 South Walton Hawks 10U 2
0-27 NWF Baseball 5 Headland Hawks 7
0-27 Colt 45s 10u 11 Overdrive 10U 3
0-27 Headland Hawks 4 Colt 45s 10u 13

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Trojans 11u 2-1-0 8-3-0 0 1
Ducks Baseball 2-1-0 4-2-0 0 4
Home Plate chilidogs 5-0-0 7-0-2 0 2
11u Team Florida 3-1-1 8-7-1 0 11
Sandlot 2-1-0 14-7-1 0 6
North Florida Grit 1-2-0 12-10-0 0 9
DKSA ELITE 11U 1-3-0 1-3-0 0 15
Landsharks 1-3-0 1-3-0 0 13
NFE Bombers 0-3-0 2-8-1 0 17
The Panhandle Tribe 1-1-1 13-9-2 0 7
Enterprise Express 11U 4-2-0 12-2-1 0 8
Southern Rampage 0-3-0 0-12-0 0 14
Storm Baseball 3-1-0 8-8-1 0 5
Chiefs 0-3-0 12-10-0 0 12
Iron sluggers 0-3-0 2-15-0 0 16
Regulators 3-2-0 10-6-1 0 10
American Thunder 3-1-0 9-2-1 0 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 American Thunder 12 Southern Rampage 2
0-26 Enterprise Express 11U 4 The Panhandle Tribe 6
0-26 Storm Baseball 10 Chiefs 3
0-26 Regulators 16 Iron sluggers 1
0-26 American Thunder 23 NFE Bombers 3
0-26 Enterprise Express 11U 8 Landsharks 2
0-26 Home Plate chilidogs 7 Chiefs 3
0-26 Regulators 4 Ducks Baseball 13
0-26 Trojans 11u 15 Iron sluggers 0
0-26 Southern Rampage 5 Storm Baseball 13
0-26 The Panhandle Tribe 3 11u Team Florida 3
0-26 Sandlot 11 NFE Bombers 1
0-26 Home Plate chilidogs 16 DKSA ELITE 11U 0
0-26 North Florida Grit 3 Ducks Baseball 6
0-26 Landsharks 9 Sandlot 15
0-26 DKSA ELITE 11U 1 Trojans 11u 11
0-26 North Florida Grit 8 11u Team Florida 7
0-27 Regulators 8 NFE Bombers 1
0-27 11u Team Florida 17 Iron sluggers 0
0-27 Chiefs 4 DKSA ELITE 11U 21
0-27 Landsharks 8 Southern Rampage 3
0-27 11u Team Florida 9 DKSA ELITE 11U 7
0-27 Regulators 15 Landsharks 0
0-27 11u Team Florida 17 Regulators 4
0-27 Enterprise Express 11U 11 North Florida Grit 1
0-27 Ducks Baseball 3 Storm Baseball 4
0-27 Home Plate chilidogs 10 The Panhandle Tribe 4
0-27 American Thunder 4 Sandlot 2
0-27 Trojans 11u 3 Enterprise Express 11U 6
0-27 Home Plate chilidogs 10 American Thunder 0
0-27 Storm Baseball 8 Enterprise Express 11U 11
0-27 Home Plate chilidogs 9 Enterprise Express 11U 8

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Panama City Wahoos 0-3-0 0-3-0 0 8
Beehive Stars 12u Scout 3-1-0 3-1-0 0 3
Iron Sluggers 0-3-0 2-13-0 0 6
Young Guns Baseball 2-1-0 2-1-0 0 1
DKSA ELITE 12U 4-0-0 7-4-0 0 4
WSA 12U RED 2-2-0 12-5-1 0 5
NFE Bombers 1-3-0 2-8-0 0 7
Chaos 2-1-0 10-1-0 0 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Chaos 10 WSA 12U RED 3
0-26 Chaos 15 NFE Bombers 1
0-26 WSA 12U RED 5 DKSA ELITE 12U 6
0-26 Young Guns Baseball 8 NFE Bombers 2
0-26 Panama City Wahoos 1 Beehive Stars 12u Scout 15
0-26 Young Guns Baseball 5 Iron Sluggers 1
0-26 DKSA ELITE 12U 17 Panama City Wahoos 4
0-26 Beehive Stars 12u Scout 13 Iron Sluggers 5
0-27 Iron Sluggers 2 NFE Bombers 11
0-27 WSA 12U RED 9 Panama City Wahoos 0
0-27 WSA 12U RED 10 NFE Bombers 9
0-27 Chaos 1 Beehive Stars 12u Scout 2
0-27 Young Guns Baseball 3 DKSA ELITE 12U 7
0-27 Beehive Stars 12u Scout 0 DKSA ELITE 12U 5

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Powermill 2-1-1 8-3-1 0 5
850(CBA) 2-2-0 2-2-0 0 7
Bay County Bandits 1-3-0 5-12-0 0 14
Batmen 13U 2-1-0 5-2-0 0 2
Florida Aces Elite 4-0-0 8-0-0 0 1
Pirates Baseball 2-2-1 2-2-1 0 10
Young Guns Baseball 3-1-0 3-1-0 0 8
DKSA ELITE 13U 2-1-0 2-1-0 0 4
Enterprise Express 4-1-0 10-2-0 0 3
Lynn Haven Dolphins 0-3-0 1-7-1 0 12
Impact Baseball 1-3-0 7-7-0 0 11
Titans 1-2-0 2-13-0 0 9
Dothan Bandits 0-3-0 5-12-0 0 13
Southern Closers 1-2-0 9-5-1 0 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Southern Closers 9 Lynn Haven Dolphins 4
0-26 Enterprise Express 9 Impact Baseball 4
0-26 Titans 7 Dothan Bandits 6
0-26 DKSA ELITE 13U 9 Southern Closers 2
0-26 Young Guns Baseball 12 Impact Baseball 4
0-26 Titans 6 850(CBA) 11
0-26 Powermill 10 Lynn Haven Dolphins 0
0-26 Enterprise Express 10 Bay County Bandits 0
0-26 Batmen 13U 14 Dothan Bandits 3
0-26 Pirates Baseball 6 DKSA ELITE 13U 9
0-26 Young Guns Baseball 1 Florida Aces Elite 11
0-26 Batmen 13U 7 850(CBA) 0
0-26 Pirates Baseball 1 Powermill 1
0-26 Florida Aces Elite 18 Bay County Bandits 2
0-27 Impact Baseball 3 Lynn Haven Dolphins 2
0-27 Titans 5 Bay County Bandits 6
0-27 Pirates Baseball 10 Dothan Bandits 8
0-27 Young Guns Baseball 14 Impact Baseball 2
0-27 Pirates Baseball 9 Bay County Bandits 1
0-27 Young Guns Baseball 7 Pirates Baseball 0
0-27 DKSA ELITE 13U 3 Powermill 4
0-27 Enterprise Express 6 Southern Closers 3
0-27 Batmen 13U 3 850(CBA) 10
0-27 Florida Aces Elite 2 Powermill 0
0-27 Enterprise Express 8 850(CBA) 0
0-27 Enterprise Express 2 Florida Aces Elite 7

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
North Florida Elite Bombers 0-3-0 2-4-0 0 7
HR IMPACT 14U 4-0-0 11-3-0 0 1
Panhandle Tigers 1-2-0 11-8-0 0 4
Southern Rattlers 4-1-0 10-4-0 0 2
Wiregrass Cardinals 14U 2-2-0 7-5-0 0 3
Troy Warriors 0-3-0 1-9-0 0 6
Bama Blue Jays 14U 2-2-0 6-14-0 0 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-26 Bama Blue Jays 14U 2 Wiregrass Cardinals 14U 5
0-26 Bama Blue Jays 14U 6 Troy Warriors 4
0-26 Wiregrass Cardinals 14U 6 Southern Rattlers 7
0-26 Panhandle Tigers 9 Troy Warriors 1
0-26 Southern Rattlers 8 North Florida Elite Bombers 1
0-26 Panhandle Tigers 1 HR IMPACT 14U 8
0-26 North Florida Elite Bombers 0 HR IMPACT 14U 7
0-27 Wiregrass Cardinals 14U 5 Troy Warriors 0
0-27 Southern Rattlers 1 North Florida Elite Bombers 0
0-27 Southern Rattlers 5 Wiregrass Cardinals 14U 4
0-27 Panhandle Tigers 4 Bama Blue Jays 14U 8
0-27 HR IMPACT 14U 7 Bama Blue Jays 14U 2
0-27 HR IMPACT 14U 12 Southern Rattlers 6

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

Host Hotel

LaQuinta Inns & Suites   

3593 Ross Clark Circle, Dothan, Alabama 36303   

Stefanie / Sales Manager 
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com  

Rate:  $79.00 night w/ breakfast 

Located on the circle by Waffle House and all other restaurants and activities.