Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

MARCH MADNESS IX - MARIANNA, FL

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
March 7, 2020 through March 8, 2020

**2020 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (MARIANNA, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


 

DAYLIGHT SAVINGS TIME IS MARCH 8TH @ 2:00AM SPRING FORWARD ONE HOUR

PLEASE SET CLOCKS AHEAD SATURDAY EVENING

 

SCHEDULE UPDATED @ 1:30 PM CST THURSDAY

TWO 12U TEAMS DROPPED

ADDED 11U TEAM

8U FIELD UNDERWATER AND NOT PLAYABLE PER REC. DEPT. GAMES MOVED TO FIELDS 6 AND 7 AT THE END OF DAY SATURDAY.  11U GAME TIMES HAVE CHANGED FOR FIELD 6 AND 7 SO THE 8U TEAMS WILL BE ABLE TO PLAY

WE APOLOGIZE FOR ANY INCONVENIENCE TRYING TO MAKE SURE EVERYONE CAN PLAY

THANK YOU


**GAME TIMES CST**

BRACKETS POSTED  

9U/12U/14U - UPPER FIELDS 1-5

8U/11U - LOWER FIELDS 6-9

11U - SEED 1-6 (GROUP A) <<>> SEED 7-12 (GROUP B)

12U - SEED 1-6 (GROUP A) <<>> SEED 7-10 (GROUP B)

14U - NO STEEL CLEATS ON MOUND FIELD 1

DAYLIGHT SAVINGS TIME IS MARCH 8TH @ 2:00AM SPRING FORWARD ONE HOUR

PLEASE SET CLOCKS AHEAD SATURDAY EVENING


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  March 4, 2020 at 6 pm CST

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Timberwolves 8 lake city, FL
Beachsox Baseball 8 Shalimar, FL
South Walton Hawks 8U 8 Santa Rosa Beach, FL
Tallahassee Heat 8U 8 Tallahassee, FL

9U
Team Name Age City, State
South Alabama Rattlers 9 Rehobeth, AL
Wiregrass Aces 9 Abbeville, AL
850 Waves 9 Lynn Haven, FL
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
9U Beach Sox 9 Crestview, FL
South Walton Hawks 9u 9 Santa Rosa Beach, FL

10U
No teams have registered for this age group.

11U
Team Name Age City, State
Florida Prospects Baseball 11 Panama City, FL
Powermill 10U 11 Tallahassee, FL
Regulators 11 dothan, AL
Beach SOX 11u 11 Destin, FL
NWF Baseball 10U 11 Southport, FL
NFE Bombers 11 Tallahassee, FL
Crush Baseball 11 Florida Panhandle, FL
East Coast Sox 11U 2020 11 Santa Rosa Beach, FL
North Okaloosa Woodpeckers 11 Crestview, FL
PC Beach Braves 11 Panama City Beach, FL
Tallahassee Renegades 11U 11 Tallahassee, FL
Sandlot 11 Apalachicola/Port St Joe, FL

12U
Team Name Age City, State
Tri County Lightning 12 Marianna, FL
Gulf Coast Kraken 12 Gulf Breeze, FL
Bay County Cubs 12U 12 Southport, FL
Tallahassee Renegades 12 Tallahassee, FL
Pirates 12 Sneads, FL
East Coast Sox 12U 2020 12 Santa Rosa Beach, FL
North Florida Nationals 12U 12 Niceville, FL
Hooks 12U 12 Panama City, FL
South Walton Hawks 12 South Walton, FL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA

13U
No teams have registered for this age group.

14U
Team Name Age City, State
Wave Baseball 14 Gulf Breeze, FL
East Coast Sox 13U 14 Santa Rosa Beach, FL
Panhandle Trojans 14 Panama City, FL
Panhandle Tigers 14 Chipley, FL
East Coast Sox 14U 2020 14 Santa Rosa Beach, FL
CoastalBarnstormers 14U 14 Pace, FL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
7
6
South Walton Hawks 8U
Tallahassee Heat 8U
-vs- 03/07/2020 - 3:00 PM FIELD 6
4
12
Beachsox Baseball
Timberwolves
-vs- 03/07/2020 - 3:00 PM FIELD 7
11
1
South Walton Hawks 8U
Timberwolves
-vs- 03/07/2020 - 4:20 PM FIELD 6
0
13
Beachsox Baseball
Tallahassee Heat 8U
-vs- 03/07/2020 - 4:20 PM FIELD 7
8
1
Tallahassee Heat 8U
Timberwolves
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
11
6
South Walton Hawks 8U
Beachsox Baseball
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 7 (GM2)
14
8
Tallahassee Heat 8U
South Walton Hawks 8U
-vs- 03/08/2020 - 9:20 AM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
18
4
9U Beach Sox
850 Waves
-vs- 03/07/2020 - 8:00 AM FIELD 4
12
5
9U Beach Sox
Tallahassee Renegades
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 4
1
11
Wiregrass Aces
850 Waves
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 4
2
13
Tallahassee Renegades
South Alabama Rattlers
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 4
7
8
Wiregrass Aces
South Walton Hawks 9u
-vs- 03/07/2020 - 2:40 PM FIELD 4
2
12
South Walton Hawks 9u
South Alabama Rattlers
-vs- 03/07/2020 - 4:20 PM FIELD 4
9
10
South Walton Hawks 9u
Wiregrass Aces
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
8
18
850 Waves
Tallahassee Renegades
-vs- 03/08/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM2)
18
3
South Alabama Rattlers
Wiregrass Aces
-vs- 03/08/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (GM3)
11
2
9U Beach Sox
Tallahassee Renegades
-vs- 03/08/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (GM4)
2
8
South Alabama Rattlers
9U Beach Sox
-vs- 03/08/2020 - 2:40 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
6
8
NFE Bombers
NWF Baseball 10U
-vs- 03/07/2020 - 8:00 AM FIELD 6
8
6
Regulators
Tallahassee Renegades 11U
-vs- 03/07/2020 - 8:00 AM FIELD 7
9
0
PC Beach Braves
Beach SOX 11u
-vs- 03/07/2020 - 9:00 AM FIELD 8
3
0
East Coast Sox 11U 2020
NWF Baseball 10U
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 6
8
6
Regulators
Crush Baseball
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 7
2
9
PC Beach Braves
Sandlot
-vs- 03/07/2020 - 10:40 AM FIELD 8
9
3
NFE Bombers
North Okaloosa Woodpeckers
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 6
2
10
Tallahassee Renegades 11U
Florida Prospects Baseball
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 7
7
5
Powermill 10U
Beach SOX 11u
-vs- 03/07/2020 - 12:20 PM FIELD 8
15
3
East Coast Sox 11U 2020
North Okaloosa Woodpeckers
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 6
2
6
Crush Baseball
Florida Prospects Baseball
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 7
7
9
Powermill 10U
Sandlot
-vs- 03/07/2020 - 2:00 PM FIELD 8
6
3
Regulators
PC Beach Braves
-vs- 03/08/2020 - 9:30 AM FIELD 7 (GROUP A) GM1
8
4
Sandlot
NWF Baseball 10U
-vs- 03/08/2020 - 10:40 AM FIELD 6 (GROUP A) GM2
8
5
East Coast Sox 11U 2020
Regulators
-vs- 03/08/2020 - 11:10 AM FIELD 7 (GROUP A) GM3
4
3
Florida Prospects Baseball
Sandlot
-vs- 03/08/2020 - 12:20 PM FIELD 6 (GROUP A) GM4
9
2
East Coast Sox 11U 2020
Florida Prospects Baseball
-vs- 03/08/2020 - 2:00 PM FIELD 6 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
10
9
Beach SOX 11u
Tallahassee Renegades 11U
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 8 (GROUP B) GM1
17
2
Crush Baseball
North Okaloosa Woodpeckers
-vs- 03/08/2020 - 9:40 AM FIELD 8 (GROUP B) GM2
15
2
NFE Bombers
Beach SOX 11u
-vs- 03/08/2020 - 11:20 AM FIELD 8 (GROUP B) GM3
8
3
Powermill 10U
Crush Baseball
-vs- 03/08/2020 - 1:00 PM FIELD 8 (GROUP B) GM4
3
4
NFE Bombers
Powermill 10U
-vs- 03/08/2020 - 2:40 PM FIELD 8 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
2
3
Pirates
Gulf Coast Kraken
-vs- 03/07/2020 - 8:00 AM FIELD 3
3
15
Pirates
North Florida Nationals 12U
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 3
7
6
Hooks 12U
Bay County Cubs 12U
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 5
8
4
Tallahassee Renegades
Gulf Coast Kraken
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 3
5
14
Tri County Lightning
Hooks 12U
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 5
8
8
DKSA ELITE 12U
North Florida Nationals 12U
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 3
10
0
Bay County Cubs 12U
East Coast Sox 12U 2020
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 5
19
2
South Walton Hawks
Tallahassee Renegades
-vs- 03/07/2020 - 2:40 PM FIELD 3
6
1
Tri County Lightning
East Coast Sox 12U 2020
-vs- 03/07/2020 - 2:40 PM FIELD 5
0
8
DKSA ELITE 12U
South Walton Hawks
-vs- 03/07/2020 - 4:20 PM FIELD 3
6
1
Bay County Cubs 12U
Gulf Coast Kraken
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
10
6
North Florida Nationals 12U
Tri County Lightning
-vs- 03/08/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
6
4
South Walton Hawks
Bay County Cubs 12U
-vs- 03/08/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
10
7
Hooks 12U
North Florida Nationals 12U
-vs- 03/08/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP A) GM4
12
1
South Walton Hawks
Hooks 12U
-vs- 03/08/2020 - 2:40 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
11
0
DKSA ELITE 12U
East Coast Sox 12U 2020
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
10
0
Tallahassee Renegades
Pirates
-vs- 03/08/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
11
1
DKSA ELITE 12U
Tallahassee Renegades
-vs- 03/08/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
10
5
East Coast Sox 14U 2020
Panhandle Tigers
-vs- 03/07/2020 - 8:00 AM FIELD 1
12
0
East Coast Sox 14U 2020
Panhandle Trojans
-vs- 03/07/2020 - 9:40 AM FIELD 1
10
0
Panhandle Tigers
East Coast Sox 13U
-vs- 03/07/2020 - 11:20 AM FIELD 1
4
3
Panhandle Trojans
Wave Baseball
-vs- 03/07/2020 - 1:00 PM FIELD 1
2
8
East Coast Sox 13U
CoastalBarnstormers 14U
-vs- 03/07/2020 - 2:40 PM FIELD 1
7
0
Wave Baseball
CoastalBarnstormers 14U
-vs- 03/07/2020 - 4:20 PM FIELD 1
15
0
Panhandle Tigers
Panhandle Trojans
-vs- 03/08/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
13
7
CoastalBarnstormers 14U
East Coast Sox 13U
-vs- 03/08/2020 - 9:50 AM FIELD 1 (GM2)
2
1
East Coast Sox 14U 2020
Panhandle Tigers
-vs- 03/08/2020 - 11:40 AM FIELD 1 (GM3)
8
2
Wave Baseball
CoastalBarnstormers 14U
-vs- 03/08/2020 - 1:30 PM FIELD 1 (GM4)
8
6
East Coast Sox 14U 2020
Wave Baseball
-vs- 03/08/2020 - 3:20 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Heat 8U 3-1-0 8-1-0 1 2
South Walton Hawks 8U 3-1-0 12-5-0 2 1
Timberwolves 1-2-0 1-2-0 3 3
Beachsox Baseball 0-3-0 0-9-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-07 South Walton Hawks 8U 7 Tallahassee Heat 8U 6
3-07 Beachsox Baseball 4 Timberwolves 12
3-07 South Walton Hawks 8U 11 Timberwolves 1
3-07 Beachsox Baseball 0 Tallahassee Heat 8U 13
3-08 Tallahassee Heat 8U 8 Timberwolves 1
3-08 South Walton Hawks 8U 11 Beachsox Baseball 6
3-08 Tallahassee Heat 8U 14 South Walton Hawks 8U 8

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
9U Beach Sox 4-0-0 8-2-1 1 2
South Alabama Rattlers 3-1-0 11-14-2 2 1
Tallahassee Renegades 1-3-0 1-5-0 3 6
Wiregrass Aces 1-3-0 6-13-1 4 5
850 Waves 1-2-0 10-13-0 5 3
South Walton Hawks 9u 1-2-0 3-5-0 6 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-07 9U Beach Sox 18 850 Waves 4
3-07 9U Beach Sox 12 Tallahassee Renegades 5
3-07 Wiregrass Aces 1 850 Waves 11
3-07 Tallahassee Renegades 2 South Alabama Rattlers 13
3-07 Wiregrass Aces 7 South Walton Hawks 9u 8
3-07 South Walton Hawks 9u 2 South Alabama Rattlers 12
3-08 South Walton Hawks 9u 9 Wiregrass Aces 10
3-08 850 Waves 8 Tallahassee Renegades 18
3-08 South Alabama Rattlers 18 Wiregrass Aces 3
3-08 9U Beach Sox 11 Tallahassee Renegades 2
3-08 South Alabama Rattlers 2 9U Beach Sox 8

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
East Coast Sox 11U 2020 4-0-0 5-2-0 1 1
Florida Prospects Baseball 3-1-0 6-2-0 2 2
Sandlot 3-1-0 22-10-1 3 3
Regulators 3-1-0 16-8-1 4 4
PC Beach Braves 1-2-0 1-2-0 5 5
NWF Baseball 10U 1-2-0 1-2-0 6 6
Powermill 10U 3-1-0 3-1-0 7 8
NFE Bombers 2-2-0 6-11-1 8 7
Crush Baseball 1-3-0 1-3-0 9 9
Beach SOX 11u 1-3-0 1-3-0 10 10
Tallahassee Renegades 11U 0-3-0 0-6-0 11 11
North Okaloosa Woodpeckers 0-3-0 0-6-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-07 NFE Bombers 6 NWF Baseball 10U 8
3-07 Regulators 8 Tallahassee Renegades 11U 6
3-07 PC Beach Braves 9 Beach SOX 11u 0
3-07 East Coast Sox 11U 2020 3 NWF Baseball 10U 0
3-07 Regulators 8 Crush Baseball 6
3-07 PC Beach Braves 2 Sandlot 9
3-07 NFE Bombers 9 North Okaloosa Woodpeckers 3
3-07 Tallahassee Renegades 11U 2 Florida Prospects Baseball 10
3-07 Powermill 10U 7 Beach SOX 11u 5
3-07 East Coast Sox 11U 2020 15 North Okaloosa Woodpeckers 3
3-07 Crush Baseball 2 Florida Prospects Baseball 6
3-07 Powermill 10U 7 Sandlot 9
3-08 Regulators 6 PC Beach Braves 3
3-08 Sandlot 8 NWF Baseball 10U 4
3-08 East Coast Sox 11U 2020 8 Regulators 5
3-08 Florida Prospects Baseball 4 Sandlot 3
3-08 East Coast Sox 11U 2020 9 Florida Prospects Baseball 2
3-08 Beach SOX 11u 10 Tallahassee Renegades 11U 9
3-08 Crush Baseball 17 North Okaloosa Woodpeckers 2
3-08 NFE Bombers 15 Beach SOX 11u 2
3-08 Powermill 10U 8 Crush Baseball 3
3-08 NFE Bombers 3 Powermill 10U 4

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 4-0-0 8-0-0 1 1
Hooks 12U 3-1-0 7-4-0 2 2
North Florida Nationals 12U 2-1-1 2-4-1 3 3
Bay County Cubs 12U 2-2-0 2-2-0 4 4
Gulf Coast Kraken 1-2-0 1-2-0 5 5
Tri County Lightning 1-2-0 1-2-0 6 6
DKSA ELITE 12U 2-1-1 10-7-1 7 8
Tallahassee Renegades 2-2-0 4-4-0 8 7
East Coast Sox 12U 2020 0-3-0 1-6-0 9 9
Pirates 0-3-0 3-11-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-07 Pirates 2 Gulf Coast Kraken 3
3-07 Pirates 3 North Florida Nationals 12U 15
3-07 Hooks 12U 7 Bay County Cubs 12U 6
3-07 Tallahassee Renegades 8 Gulf Coast Kraken 4
3-07 Tri County Lightning 5 Hooks 12U 14
3-07 DKSA ELITE 12U 8 North Florida Nationals 12U 8
3-07 Bay County Cubs 12U 10 East Coast Sox 12U 2020 0
3-07 South Walton Hawks 19 Tallahassee Renegades 2
3-07 Tri County Lightning 6 East Coast Sox 12U 2020 1
3-07 DKSA ELITE 12U 0 South Walton Hawks 8
3-08 Bay County Cubs 12U 6 Gulf Coast Kraken 1
3-08 North Florida Nationals 12U 10 Tri County Lightning 6
3-08 South Walton Hawks 6 Bay County Cubs 12U 4
3-08 Hooks 12U 10 North Florida Nationals 12U 7
3-08 South Walton Hawks 12 Hooks 12U 1
3-08 DKSA ELITE 12U 11 East Coast Sox 12U 2020 0
3-08 Tallahassee Renegades 10 Pirates 0
3-08 DKSA ELITE 12U 11 Tallahassee Renegades 1

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
East Coast Sox 14U 2020 4-0-0 4-0-0 1 1
Wave Baseball 2-2-0 2-2-0 2 2
CoastalBarnstormers 14U 2-2-0 2-2-0 3 3
Panhandle Tigers 2-2-0 13-10-0 4 4
Panhandle Trojans 1-2-0 1-2-0 5 5
East Coast Sox 13U 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
3-07 East Coast Sox 14U 2020 10 Panhandle Tigers 5
3-07 East Coast Sox 14U 2020 12 Panhandle Trojans 0
3-07 Panhandle Tigers 10 East Coast Sox 13U 0
3-07 Panhandle Trojans 4 Wave Baseball 3
3-07 East Coast Sox 13U 2 CoastalBarnstormers 14U 8
3-07 Wave Baseball 7 CoastalBarnstormers 14U 0
3-08 Panhandle Tigers 15 Panhandle Trojans 0
3-08 CoastalBarnstormers 14U 13 East Coast Sox 13U 7
3-08 East Coast Sox 14U 2020 2 Panhandle Tigers 1
3-08 Wave Baseball 8 CoastalBarnstormers 14U 2
3-08 East Coast Sox 14U 2020 8 Wave Baseball 6

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32447

Map and Directions Map and Directions

Weather: