Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

2021 NEW SEASON - BIG BATS IN TOWN - MARIANNA, FL

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
September 12, 2020 through September 13, 2020

**2021 NEW SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (MARIANNA, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAMS MOVE UP IN AGE STARTING SEPTEMBER 1, 2020 FOR THE 2021 SEASON.


*TEAMS LISTED HAVE CONFIRMED PLAYING*

BRACKETS POSTED WEDNESDAY BY MIDNIGHT


14U - NO STEEL CLEATS ON MOUND FIELD 1


15U - WILL BE PLAYED AT CHIPLEY HIGH SCHOOL - CHIPLEY, FLORIDA


 

Please note by playing in a TBUSA event teams, players, coaches, parents
and spectators do so on a volunteer basis. If you or any one associated
with your team is sick or has underlying health conditions please stay
home. Coach please relay this information to anyone associated with your
team that plans on attending the TBUSA event.

TBUSA will do our best to keep everyone safe.

TBUSA will be establishing some guidelines for tournament PLAY

TEAM GATE FEE $225 WILL BE ADDED TO TOURNAMENT ENTRY FEE. ALL FEES MUST BE PAID PRIOR TO TEAMS FIRST GAME (NO EXCEPTIONS). THERE WILL BE DESIGNATED TABLE AT THE ENTRANCE FOR ONE COACH OR TEAM MOM TO CHECK IN AND PAY.

ALL TBUSA STAFF AND UMPIRES WILL HAVE THEIR TEMPERATURES TAKEN EACH DAY
PRIOR TO PLAY

NO SPECTATORS OR PARENTS IN BLEACHERS THERE WILL BE DESIGNATED AREAS
ALONG THE FENCE WHERE TENTS OR CHAIRS CAN BE SET UP FOR SPECTATORS.
PLEASE TRY TO STAY WITH YOUR FAMILY DURING THE TOURNAMENT.

STAY SAFE - 6FT APART SIGNS WILL BE POSTED THROUGHOUT THE PARK.

BLEACHERS WILL BE DESIGNATED ONLY FOR THE TEAM PLAYERS AND COACHES PLAYING AT THAT DESIGNATED TIME ON THAT FIELD. NO OTHER TEAM MAY OCCUPY THAT BLEACHER UNTIL THE TEAM PLAYING HAS CLEARED THE AREA. COACHES LETS TRY TO KEEP HALF TEAM IN DUGOUT AND HALF IN THE BLEACHERS DURING EACH GAME. 

NO CATCHER EQUIPMENT SHOULD BE SHARED.

NO COMMUNITY WATER COOLERS IN DUGOUT.

NO HANDSHAKES OR AWARD CEREMONIES AFTER GAMES.

EACH TEAM WILL PROVIDE 2 NEW GAME BALLS BEFORE EACH GAME WITH TEAMS NAME
OR INITIALS FOR IDENTIFICATION AND HAVE OTHERS AVAILABLE IF NECESSARY.
EACH TEAM WILL PLAY DEFENSE WITH THEIR TEAMS DESIGNATED BASEBALLS EACH
INNING.

I KNOW THIS IS ALOT BUT LETS TRY OUR BEST SO WE CAN STAY SAFE AND
CONTINUE TO PLAY.

THANK YOU FOR YOUR PATIENCE.


Jerry Strauss
Travel Ball USA
https://www.TBUSATournaments.com 

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  September 8, 2020 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.


7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Scrappers 8U 8 Dothan, AL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Sandlot Legends 9 Ashford, AL
Hornets 9 Ashford, AL
Tallahassee Renegades 10 Tallahassee, FL
South Alabama Rattlers 10 Rehobeth, AL

11U
Team Name Age City, State
The Sandlot 11 Apalachicola, FL
Ballerz 11 Panhandle, FL
DBacks 11 Headland, AL, GA
IRONMEN 11U 11 Enterprise, AL
South Walton Hawks 11u 11 Destin, FL

12U
Team Name Age City, State
Regulators 12U 12 dothan, AL
Storm Baseball 12 Panama City, FL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Sandlot 12 Apalachicola, FL
Wild Things 12 Wicksburg, AL
Tallahassee Renegades 12U 12 Tallahassee, FL

13U
Team Name Age City, State
Sandlot 13U 13 Panama City, FL
Wakulla Baseball Club 13 Crawfordville, FL
Smoke Sports Academy 13 Ashford, AL
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL

14U
Team Name Age City, State
Bay County Bandits 14 Panama City, FL
Tallahassee Tomahawks 14 Tallahassee, FL
WSA 14U 14 Dothan, AL
Turn Two 14 Dothan, AL

15U
Team Name Age City, State
Panhandle Trojans 15 Panama City, FL
Allstar Athletics 15 andalusia, AL
NF RipTide 15 Panhandle, FL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
0
10
Dirtbags 8u
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 09/12/2020 - 9:00 AM FIELD 7
13
5
Tallahassee Renegades 8U
Ozark Express
-vs- 09/12/2020 - 10:20 AM FIELD 7
19
4
Scrappers 8U
Dirtbags 8u
-vs- 09/12/2020 - 11:40 AM FIELD 7
1
14
Ozark Express
Scrappers 8U
-vs- 09/12/2020 - 1:00 PM FIELD 7
17
1
Tallahassee Renegades 8U
Ozark Express
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 7 (GM1)
15
5
Scrappers 8U
Dirtbags 8u
-vs- 09/13/2020 - 9:20 AM FIELD 7 (GM2)
13
14
Tallahassee Renegades 8U
Scrappers 8U
-vs- 09/13/2020 - 10:40 AM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
-
-
Tallahassee Renegades
Sandlot Legends
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 4
-
-
South Alabama Rattlers
Tallahassee Renegades
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 4
-
-
South Alabama Rattlers
Sandlot Legends
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 4
-
-
Seed 2
Seed 3
-vs- 09/12/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (GM1)
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 09/12/2020 - 2:40 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
5
7
Ballerz
DBacks
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 3
4
5
DBacks
IRONMEN 11U
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 3
2
14
Ballerz
South Walton Hawks 11u
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 3
10
1
IRONMEN 11U
The Sandlot
-vs- 09/12/2020 - 1:00 PM FIELD 3
9
6
South Walton Hawks 11u
The Sandlot
-vs- 09/12/2020 - 2:40 PM FIELD 3
2
8
The Sandlot
Ballerz
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
10
4
South Walton Hawks 11u
DBacks
-vs- 09/13/2020 - 9:40 AM FIELD 6 (GM2)
5
4
IRONMEN 11U
Ballerz
-vs- 09/13/2020 - 11:20 AM FIELD 6 (GM3)
8
9
South Walton Hawks 11u
IRONMEN 11U
-vs- 09/13/2020 - 1:00 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
0
5
Storm Baseball
Regulators 12U
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 5
0
4
Tallahassee Renegades 12U
Florida Prospects Baseball
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 6
0
11
Regulators 12U
Sandlot
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 5
2
9
Wild Things
Florida Prospects Baseball
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 6
14
0
Sandlot
Storm Baseball
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 5
3
14
Wild Things
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 6
16
0
Regulators 12U
Storm Baseball
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
3
2
Tallahassee Renegades 12U
Wild Things
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2)
9
8
Sandlot
Regulators 12U
-vs- 09/13/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (GM3)
6
5
Florida Prospects Baseball
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 09/13/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GM4)
7
9
Sandlot
Florida Prospects Baseball
-vs- 09/13/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
3
9
Smoke Sports Academy
Sandlot 13U
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 2
1
6
Wakulla Baseball Club
Sandlot 13U
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 2
13
1
Dothan Expos 13U
Smoke Sports Academy
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 2
6
4
Wakulla Baseball Club
Dothan Expos 13U
-vs- 09/12/2020 - 1:00 PM FIELD 2
4
3
Dothan Expos 13U
Wakulla Baseball Club
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
8
5
Sandlot 13U
Smoke Sports Academy
-vs- 09/13/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2)
10
6
Dothan Expos 13U
Sandlot 13U
-vs- 09/13/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
12
2
Tallahassee Tomahawks
Bay County Bandits
-vs- 09/12/2020 - 8:00 AM FIELD 1
18
0
Tallahassee Tomahawks
WSA 14U
-vs- 09/12/2020 - 9:40 AM FIELD 1
11
1
Turn Two
Bay County Bandits
-vs- 09/12/2020 - 11:20 AM FIELD 1
5
6
WSA 14U
Turn Two
-vs- 09/12/2020 - 1:00 PM FIELD 1
4
7
Turn Two
Bay County Bandits
-vs- 09/13/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
8
1
Tallahassee Tomahawks
WSA 14U
-vs- 09/13/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (GM2)
0
5
Bay County Bandits
Tallahassee Tomahawks
-vs- 09/13/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
3
5
Panhandle Trojans
NF RipTide
-vs- 09/12/2020 - 9:00 AM CHIPLEY HIGH SCHOOL
6
5
Panhandle Trojans
Allstar Athletics
-vs- 09/12/2020 - 10:40 AM CHIPLEY HIGH SCHOOL
7
1
Allstar Athletics
NF RipTide
-vs- 09/12/2020 - 12:20 PM CHIPLEY HIGH SCHOOL
4
1
Panhandle Trojans
NF RipTide
-vs- 09/12/2020 - 2:00 PM CHIPLEY HIGH SCHOOL (GM1)
9
1
Allstar Athletics
Panhandle Trojans
-vs- 09/12/2020 - 3:40 PM CHIPLEY HIGH SCHOOL (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Scrappers 8U 4-0-0 6-0-0 1 1
Tallahassee Renegades 8U 3-1-0 3-1-0 2 2
Ozark Express 0-3-0 0-5-0 3 3
Dirtbags 8u 0-3-0 0-3-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Dirtbags 8u 0 Tallahassee Renegades 8U 10
9-12 Tallahassee Renegades 8U 13 Ozark Express 5
9-12 Scrappers 8U 19 Dirtbags 8u 4
9-12 Ozark Express 1 Scrappers 8U 14
9-13 Tallahassee Renegades 8U 17 Ozark Express 1
9-13 Scrappers 8U 15 Dirtbags 8u 5
9-13 Tallahassee Renegades 8U 13 Scrappers 8U 14

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Seed 1 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
Seed 3 0-0-0 0-0-0
Seed 2 0-0-0 0-0-0
Sandlot Legends 0-0-0 0-0-0
South Alabama Rattlers 0-0-0 0-0-0
Tallahassee Renegades 0-0-0 0-0-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Tallahassee Renegades - Sandlot Legends -
9-12 South Alabama Rattlers - Tallahassee Renegades -
9-12 South Alabama Rattlers - Sandlot Legends -
9-12 Seed 2 - Seed 3 -
9-12 Seed 1 - Winner Game 1 -

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
IRONMEN 11U 4-0-0 5-1-0 1 1
South Walton Hawks 11u 3-1-0 3-1-0 2 2
DBacks 1-2-0 2-3-0 3 3
Ballerz 1-3-0 1-3-0 4 5
The Sandlot 0-3-0 0-3-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Ballerz 5 DBacks 7
9-12 DBacks 4 IRONMEN 11U 5
9-12 Ballerz 2 South Walton Hawks 11u 14
9-12 IRONMEN 11U 10 The Sandlot 1
9-12 South Walton Hawks 11u 9 The Sandlot 6
9-13 The Sandlot 2 Ballerz 8
9-13 South Walton Hawks 11u 10 DBacks 4
9-13 IRONMEN 11U 5 Ballerz 4
9-13 South Walton Hawks 11u 8 IRONMEN 11U 9

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Prospects Baseball 4-0-0 6-0-0 1 2
Sandlot 3-1-0 5-1-0 2 1
Tallahassee Renegades 12U 2-2-0 2-2-0 3 3
Regulators 12U 2-2-0 2-2-0 4 4
Storm Baseball 0-3-0 0-5-0 5 5
Wild Things 0-3-0 1-4-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Storm Baseball 0 Regulators 12U 5
9-12 Tallahassee Renegades 12U 0 Florida Prospects Baseball 4
9-12 Regulators 12U 0 Sandlot 11
9-12 Wild Things 2 Florida Prospects Baseball 9
9-12 Sandlot 14 Storm Baseball 0
9-12 Wild Things 3 Tallahassee Renegades 12U 14
9-13 Regulators 12U 16 Storm Baseball 0
9-13 Tallahassee Renegades 12U 3 Wild Things 2
9-13 Sandlot 9 Regulators 12U 8
9-13 Florida Prospects Baseball 6 Tallahassee Renegades 12U 5
9-13 Sandlot 7 Florida Prospects Baseball 9

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Dothan Expos 13U 3-1-0 3-1-0 1 2
Sandlot 13U 3-1-0 5-1-0 2 1
Wakulla Baseball Club 1-2-0 1-2-0 3 3
Smoke Sports Academy 0-3-0 0-3-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Smoke Sports Academy 3 Sandlot 13U 9
9-12 Wakulla Baseball Club 1 Sandlot 13U 6
9-12 Dothan Expos 13U 13 Smoke Sports Academy 1
9-12 Wakulla Baseball Club 6 Dothan Expos 13U 4
9-13 Dothan Expos 13U 4 Wakulla Baseball Club 3
9-13 Sandlot 13U 8 Smoke Sports Academy 5
9-13 Dothan Expos 13U 10 Sandlot 13U 6

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Tomahawks 4-0-0 4-0-0 1 1
Turn Two 2-1-0 2-3-0 2 2
Bay County Bandits 1-3-0 2-4-0 3 3
WSA 14U 0-3-0 0-3-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Tallahassee Tomahawks 12 Bay County Bandits 2
9-12 Tallahassee Tomahawks 18 WSA 14U 0
9-12 Turn Two 11 Bay County Bandits 1
9-12 WSA 14U 5 Turn Two 6
9-13 Turn Two 4 Bay County Bandits 7
9-13 Tallahassee Tomahawks 8 WSA 14U 1
9-13 Bay County Bandits 0 Tallahassee Tomahawks 5

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Allstar Athletics 2-1-0 3-3-0 1 1
Panhandle Trojans 2-2-0 3-3-0 2 2
NF RipTide 1-2-0 1-2-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-12 Panhandle Trojans 3 NF RipTide 5
9-12 Panhandle Trojans 6 Allstar Athletics 5
9-12 Allstar Athletics 7 NF RipTide 1
9-12 Panhandle Trojans 4 NF RipTide 1
9-12 Allstar Athletics 9 Panhandle Trojans 1

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32446

Map and Directions Map and Directions

Weather: