Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA BATTLE OF THE BATS - PANAMA CITY BEACH, FL

FRANK BROWN PARK / PANAMA CITY BEACH, FL
April 17, 2021 through April 18, 2021

**2021 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (PANAMA CITY BEACH, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-14U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


ALL WEATHER UPDATES OR SCHEDULE CHANGES WILL BE POSTED HERE

UPDATE 4:18AM Sunday

FRANK BROWN COMPLEX

8U-12U

UPDATE FIRST GAME MOVED TO 10:00AM SUNDAY

WE WILL HAVE MAINTENANCE LOOK AT 6:30AM

Brackets have been updated look at games on 4/18/2021

10U/11U/12U will finish pool play then seed games will follow

Please look at seed game times

8U/9U Seed Game Time have been Posted


Jerry/TBUSA

 

14U - Not Playable (Arnold High School)

 

*LOCATIONS*

FRANK BROWN PARK - 16200 PANAMA CITY BEACH PKWY, PANAMA CITY BEACH

ARNOLD HIGH SCHOOL - 550 ALF COLEMAN RD., PANAMA CITY BEACH


8U/9U/10U/11U/12U - FRANK BROWN PARK

14U - ARNOLD HIGH SCHOOL


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  April 14, 2021 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Traveling Eagles 8 Niceville, FL
LA Sliders 8 Skipperville, AL
Pelicans 8 Panama City, FL
Aces Black 8 Daphne, AL

9U
Team Name Age City, State
Capital City Titans 9 Tallahassee, FL
SGSA 9 Moultrie, GA
Wiregrass Bolts 9 Wiregrass Bolts Dothan Al., AL
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
South Walton Hawks 9U 9 Santa Rosa Beach, FL
Cowboys Baseball 9 Santa Rosa Beach, FL
Sandlot Legends 9 Ashford, AL
Stingers 9 Thomasville, GA
Gulf Coast Crush 9 Panama City, FL

10U
Team Name Age City, State
Owls 10 Slocomb, AL
Taylor County Outlaws 10 Perry, FL
Outlaws 10 Pace, FL
Tallahassee Renegades 10 Tallahassee, FL
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 10 Leesburg, GA
South Walton Hawks 10u 10 Santa Rosa Beach, FL
5 Star National Buhler 10 Tifton, GA
East Coast Sox 10 Pace, FL
Legends 10U 10 Pace, FL
Klutch Brand 10 Destin, FL
Avengers 10u 10 Enterprise, AL

11U
Team Name Age City, State
Chaos 11-U 11 Enterprise, AL
Tallahassee Renegades 11 Tallahassee, FL
SGSA 11 Moultrie, GA, GA
DBacks 11 Headland, AL, GA
Thomasville Warriors 11 Thomasville, GA

12U
Team Name Age City, State
PCB Braves 12 Panama City Beach, FL
PC Ballers 12 Panama City Beach, FL
Traveling Eagles 12 Niceville, FL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Storm Baseball 12 Panama City, FL
Capital City Titans 12 Tallahassee, FL
Powermill 12 Tallahassee, FL
Southen Closers 12 Dothan, AL
Tallahassee Renegades 12U 12 Tallahassee, FL
American Thunder 12 Dothan, AL

13U
No teams have registered for this age group.

14U
Team Name Age City, State
Florida Grind 14U 14 Florida Grind 14U, FL
PCB Marlins 14 Panama City Beach, FL
WFBA 14U White 14 Cantonment, FL
Bucks Baseball 14 DeFuniak Springs, FL
East Coast Sox White 14 Pace, FL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
13
3
Pelicans
LA Sliders
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 1
10
0
Pelicans
Traveling Eagles
-vs- 04/17/2021 - 11:20 AM FIELD 1
11
6
Aces Black
LA Sliders
-vs- 04/17/2021 - 12:40 PM FIELD 1
3
13
Traveling Eagles
Aces Black
-vs- 04/17/2021 - 2:00 PM FIELD 1
12
0
Aces Black
Traveling Eagles
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 1 (GM1)
14
6
Pelicans
LA Sliders
-vs- 04/18/2021 - 11:20 AM FIELD 1 (GM2)
11
12
Aces Black
Pelicans
-vs- 04/18/2021 - 12:40 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
5
6
Capital City Titans
Wiregrass Bolts
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 2
19
7
Gulf Coast Crush
Cowboys Baseball
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 3
3
9
Capital City Titans
Sandlot Legends
-vs- 04/17/2021 - 11:10 AM FIELD 2
5
1
Gulf Coast Crush
Tallahassee Renegades
-vs- 04/17/2021 - 11:10 AM FIELD 3
6
6
SGSA
Wiregrass Bolts
-vs- 04/17/2021 - 12:20 PM FIELD 2
5
0
Tallahassee Renegades
Cowboys Baseball
-vs- 04/17/2021 - 12:20 PM FIELD 3
3
8
Stingers
Sandlot Legends
-vs- 04/17/2021 - 1:30 PM FIELD 2
7
2
South Walton Hawks 9U
SGSA
-vs- 04/17/2021 - 2:40 PM FIELD 2
7
1
South Walton Hawks 9U
Stingers
-vs- 04/17/2021 - 3:50 PM FIELD 2
2
11
Capital City Titans
Stingers
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
1
7
SGSA
Cowboys Baseball
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 2 (GROUP B) GM2
6
5
Stingers
Cowboys Baseball
-vs- 04/18/2021 - 12:20 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
2
7
Wiregrass Bolts
Tallahassee Renegades
-vs- 04/18/2021 - 1:30 PM FIELD 2 (GROUP A) GM1
9
0
Sandlot Legends
Gulf Coast Crush
-vs- 04/18/2021 - 2:40 PM FIELD 2 (GROUP A) GM2
3
4
South Walton Hawks 9U
Tallahassee Renegades
-vs- 04/18/2021 - 3:50 PM FIELD 2 (GROUP A) GM3
4
0
Sandlot Legends
Tallahassee Renegades
-vs- 04/18/2021 - 5:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
5
3
5 Star National Buhler
Outlaws
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 4
2
4
5 Star National Buhler
Legends 10U
-vs- 04/17/2021 - 11:10 AM FIELD 4
3
4
Owls
Outlaws
-vs- 04/17/2021 - 12:20 PM FIELD 4
0
9
Taylor County Outlaws
Klutch Brand
-vs- 04/17/2021 - 1:30 PM FIELD 3
0
2
Legends 10U
Tallahassee Renegades
-vs- 04/17/2021 - 1:30 PM FIELD 4
5
9
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
Klutch Brand
-vs- 04/17/2021 - 2:40 PM FIELD 3
4
1
Owls
East Coast Sox
-vs- 04/17/2021 - 2:40 PM FIELD 4
-
-
Avengers 10u
Taylor County Outlaws
-vs- 04/17/2021 - 3:50 PM FIELD 3
-
-
Tallahassee Renegades
South Walton Hawks 10u
-vs- 04/17/2021 - 3:50 PM FIELD 4
-
-
Avengers 10u
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 04/17/2021 - 5:00 PM FIELD 3
-
-
East Coast Sox
South Walton Hawks 10u
-vs- 04/17/2021 - 5:00 PM FIELD 4
8
0
Avengers 10u
Taylor County Outlaws
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 3
7
2
Tallahassee Renegades
South Walton Hawks 10u
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 4
4
0
Avengers 10u
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 3
5
3
East Coast Sox
South Walton Hawks 10u
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 4
7
3
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
Taylor County Outlaws
-vs- 04/18/2021 - 12:20 PM FIELD 3 (GROUP B) GM1
6
5
Outlaws
South Walton Hawks 10u
-vs- 04/18/2021 - 1:30 PM FIELD 3 (GROUP B) GM2
1
8
East Coast Sox
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 04/18/2021 - 2:40 PM FIELD 3 (GROUP B) GM3
10
0
Outlaws
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 04/18/2021 - 3:50 PM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
14
2
Legends 10U
Owls
-vs- 04/18/2021 - 12:20 PM FIELD 4 (GROUP A) GM1
2
4
Klutch Brand
5 Star National Buhler
-vs- 04/18/2021 - 1:30 PM FIELD 4 (GROUP A) GM2
2
9
Avengers 10u
Legends 10U
-vs- 04/18/2021 - 2:40 PM FIELD 4 (GROUP A) GM3
0
5
Tallahassee Renegades
5 Star National Buhler
-vs- 04/18/2021 - 3:50 PM FIELD 4 (GROUP A) GM4
3
1
Legends 10U
5 Star National Buhler
-vs- 04/18/2021 - 5:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
2
4
Chaos 11-U
DBacks
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 7
14
5
DBacks
Tallahassee Renegades
-vs- 04/17/2021 - 11:40 AM FIELD 7
10
11
Chaos 11-U
SGSA
-vs- 04/17/2021 - 1:20 PM FIELD 7
10
3
Thomasville Warriors
Tallahassee Renegades
-vs- 04/17/2021 - 3:00 PM FIELD 7
-
-
SGSA
Thomasville Warriors
-vs- 04/17/2021 - 4:40 PM FIELD 7
3
9
SGSA
Thomasville Warriors
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 7
6
3
Chaos 11-U
Tallahassee Renegades
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 7 (GM1)
6
1
DBacks
SGSA
-vs- 04/18/2021 - 12:40 PM FIELD 7 (GM2)
11
10
Thomasville Warriors
Chaos 11-U
-vs- 04/18/2021 - 2:10 PM FIELD 7 (GM3)
11
1
DBacks
Thomasville Warriors
-vs- 04/18/2021 - 3:30 PM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
15
4
PCB Braves
Capital City Titans
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 8
6
3
PC Ballers
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 04/17/2021 - 10:00 AM FIELD 9
8
7
Storm Baseball
Capital City Titans
-vs- 04/17/2021 - 11:40 AM FIELD 8
6
5
Tallahassee Renegades 12U
Traveling Eagles
-vs- 04/17/2021 - 11:40 AM FIELD 9
0
1
PCB Braves
American Thunder
-vs- 04/17/2021 - 1:20 AM FIELD 8
3
8
PC Ballers
Southen Closers
-vs- 04/17/2021 - 1:20 AM FIELD 9
2
9
Powermill
Storm Baseball
-vs- 04/17/2021 - 3:00 PM FIELD 8
14
0
Florida Prospects Baseball
Traveling Eagles
-vs- 04/17/2021 - 3:00 PM FIELD 9
-
-
Powermill
American Thunder
-vs- 04/17/2021 - 4:40 PM FIELD 8
-
-
Florida Prospects Baseball
Southen Closers
-vs- 04/17/2021 - 4:40 PM FIELD 9
2
6
Powermill
American Thunder
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 8
11
0
Florida Prospects Baseball
Southen Closers
-vs- 04/18/2021 - 10:00 AM FIELD 9
9
8
Traveling Eagles
Capital City Titans
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 8 (GROUP B) GM1
1
6
Southen Closers
Powermill
-vs- 04/18/2021 - 12:40 PM FIELD 8 (GROUP B) GM2
6
1
Tallahassee Renegades 12U
Traveling Eagles
-vs- 04/18/2021 - 2:10 PM FIELD 8 (GROUP B) GM3
8
9
Powermill
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 04/18/2021 - 3:30 PM FIELD 8 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
3
4
PCB Braves
PC Ballers
-vs- 04/18/2021 - 11:10 AM FIELD 9 (GROUP A) GM1
1
2
American Thunder
Storm Baseball
-vs- 04/18/2021 - 12:40 PM FIELD 9 (GROUP A) GM2
18
0
Florida Prospects Baseball
PC Ballers
-vs- 04/18/2021 - 2:10 PM FIELD 9 (GROUP A) GM3
0
10
Storm Baseball
Florida Prospects Baseball
-vs- 04/18/2021 - 3:30 PM FIELD 9 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
-
-
East Coast Sox White
PCB Marlins
-vs- 04/17/2021 - 8:00 AM ARNOLD HIGH SCHOOL
-
-
East Coast Sox White
Florida Grind 14U
-vs- 04/17/2021 - 9:40 AM ARNOLD HIGH SCHOOL
-
-
PCB Marlins
Bucks Baseball
-vs- 04/17/2021 - 11:20 AM ARNOLD HIGH SCHOOL
-
-
WFBA 14U White
Florida Grind 14U
-vs- 04/17/2021 - 1:00 PM ARNOLD HIGH SCHOOL
-
-
Bucks Baseball
WFBA 14U White
-vs- 04/17/2021 - 2:40 PM ARNOLD HIGH SCHOOL

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pelicans 4-0-0 11-10-0 1 1
Aces Black 3-1-0 3-1-0 2 2
Traveling Eagles 0-3-0 0-3-0 3 3
LA Sliders 0-3-0 26-15-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 Pelicans 13 LA Sliders 3
4-17 Pelicans 10 Traveling Eagles 0
4-17 Aces Black 11 LA Sliders 6
4-17 Traveling Eagles 3 Aces Black 13
4-18 Aces Black 12 Traveling Eagles 0
4-18 Pelicans 14 LA Sliders 6
4-18 Aces Black 11 Pelicans 12

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Sandlot Legends 4-0-0 17-6-1 1 2
Tallahassee Renegades 3-2-0 10-14-3 2 5
South Walton Hawks 9U 2-1-0 21-5-0 3 1
Gulf Coast Crush 2-1-0 16-21-0 4 3
Wiregrass Bolts 1-1-1 2-16-1 5 4
Stingers 2-2-0 3-4-1 6 8
Cowboys Baseball 1-3-0 2-8-0 7 9
SGSA 0-2-1 0-5-1 8 6
Capital City Titans 0-3-0 2-23-0 9 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 Capital City Titans 5 Wiregrass Bolts 6
4-17 Gulf Coast Crush 19 Cowboys Baseball 7
4-17 Capital City Titans 3 Sandlot Legends 9
4-17 Gulf Coast Crush 5 Tallahassee Renegades 1
4-17 SGSA 6 Wiregrass Bolts 6
4-17 Tallahassee Renegades 5 Cowboys Baseball 0
4-17 Stingers 3 Sandlot Legends 8
4-17 South Walton Hawks 9U 7 SGSA 2
4-17 South Walton Hawks 9U 7 Stingers 1
4-18 Capital City Titans 2 Stingers 11
4-18 SGSA 1 Cowboys Baseball 7
4-18 Stingers 6 Cowboys Baseball 5
4-18 Wiregrass Bolts 2 Tallahassee Renegades 7
4-18 Sandlot Legends 9 Gulf Coast Crush 0
4-18 South Walton Hawks 9U 3 Tallahassee Renegades 4
4-18 Sandlot Legends 4 Tallahassee Renegades 0

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Legends 10U 4-1-0 4-1-0 1 4
5 Star National Buhler 3-2-0 12-7-1 2 6
Avengers 10u 2-1-0 27-16-0 3 1
Tallahassee Renegades 2-1-0 11-4-1 4 2
Klutch Brand 2-1-0 10-7-0 5 3
Owls 1-2-0 14-21-0 6 5
Outlaws 3-1-0 6-3-0 7 8
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 2-3-0 5-7-0 8 10
East Coast Sox 1-2-0 1-2-0 9 7
South Walton Hawks 10u 0-3-0 3-14-0 10 9
Taylor County Outlaws 0-3-0 0-3-0 11 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 5 Star National Buhler 5 Outlaws 3
4-17 5 Star National Buhler 2 Legends 10U 4
4-17 Owls 3 Outlaws 4
4-17 Taylor County Outlaws 0 Klutch Brand 9
4-17 Legends 10U 0 Tallahassee Renegades 2
4-17 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 5 Klutch Brand 9
4-17 Owls 4 East Coast Sox 1
4-17 Avengers 10u - Taylor County Outlaws -
4-17 Tallahassee Renegades - South Walton Hawks 10u -
4-17 Avengers 10u - 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough -
4-17 East Coast Sox - South Walton Hawks 10u -
4-18 Avengers 10u 8 Taylor County Outlaws 0
4-18 Tallahassee Renegades 7 South Walton Hawks 10u 2
4-18 Avengers 10u 4 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 0
4-18 East Coast Sox 5 South Walton Hawks 10u 3
4-18 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 7 Taylor County Outlaws 3
4-18 Outlaws 6 South Walton Hawks 10u 5
4-18 East Coast Sox 1 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 8
4-18 Outlaws 10 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 0
4-18 Legends 10U 14 Owls 2
4-18 Klutch Brand 2 5 Star National Buhler 4
4-18 Avengers 10u 2 Legends 10U 9
4-18 Tallahassee Renegades 0 5 Star National Buhler 5
4-18 Legends 10U 3 5 Star National Buhler 1

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
DBacks 4-0-0 23-12-1 1 2
Thomasville Warriors 3-1-0 6-9-0 2 1
SGSA 1-2-0 1-2-0 3 3
Chaos 11-U 1-3-0 11-27-0 4 4
Tallahassee Renegades 0-3-0 12-8-1 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 Chaos 11-U 2 DBacks 4
4-17 DBacks 14 Tallahassee Renegades 5
4-17 Chaos 11-U 10 SGSA 11
4-17 Thomasville Warriors 10 Tallahassee Renegades 3
4-17 SGSA - Thomasville Warriors -
4-18 SGSA 3 Thomasville Warriors 9
4-18 Chaos 11-U 6 Tallahassee Renegades 3
4-18 DBacks 6 SGSA 1
4-18 Thomasville Warriors 11 Chaos 11-U 10
4-18 DBacks 11 Thomasville Warriors 1

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Prospects Baseball 4-0-0 38-6-0 1 1
Storm Baseball 3-1-0 9-22-1 2 3
American Thunder 2-1-0 12-12-0 3 2
PC Ballers 2-2-0 2-13-1 4 5
PCB Braves 1-2-0 6-10-1 5 4
Tallahassee Renegades 12U 3-1-0 4-3-0 6 6
Powermill 1-3-0 14-19-3 7 8
Southen Closers 1-2-0 13-15-0 8 7
Traveling Eagles 1-3-0 1-3-0 9 9
Capital City Titans 0-3-0 0-18-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 PCB Braves 15 Capital City Titans 4
4-17 PC Ballers 6 Tallahassee Renegades 12U 3
4-17 Storm Baseball 8 Capital City Titans 7
4-17 Tallahassee Renegades 12U 6 Traveling Eagles 5
4-17 PCB Braves 0 American Thunder 1
4-17 PC Ballers 3 Southen Closers 8
4-17 Powermill 2 Storm Baseball 9
4-17 Florida Prospects Baseball 14 Traveling Eagles 0
4-17 Powermill - American Thunder -
4-17 Florida Prospects Baseball - Southen Closers -
4-18 Powermill 2 American Thunder 6
4-18 Florida Prospects Baseball 11 Southen Closers 0
4-18 Traveling Eagles 9 Capital City Titans 8
4-18 Southen Closers 1 Powermill 6
4-18 Tallahassee Renegades 12U 6 Traveling Eagles 1
4-18 Powermill 8 Tallahassee Renegades 12U 9
4-18 PCB Braves 3 PC Ballers 4
4-18 American Thunder 1 Storm Baseball 2
4-18 Florida Prospects Baseball 18 PC Ballers 0
4-18 Storm Baseball 0 Florida Prospects Baseball 10

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
WFBA 14U White 0-0-0 0-6-0
Bucks Baseball 0-0-0 15-18-2
Florida Grind 14U 0-0-0 13-9-1
PCB Marlins 0-0-0 0-2-1
East Coast Sox White 0-0-0 2-1-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
4-17 East Coast Sox White - PCB Marlins -
4-17 East Coast Sox White - Florida Grind 14U -
4-17 PCB Marlins - Bucks Baseball -
4-17 WFBA 14U White - Florida Grind 14U -
4-17 Bucks Baseball - WFBA 14U White -

Event Address: 16200 PANAMA CITY BEACH PKWY, PANAMA CITY BEACH, FL 32413

Map and Directions Map and Directions

Weather:

INLET BEACH WEATHER