Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA CIRCLE CITY RUMBLE - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 1, 2021 through May 2, 2021

**2021 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


Visit Dothan



CLICK ON RESULTS FOR SEED #

GAME TIMES CST

BRACKETS POSTED 

 

**FIELD LOCATIONS**   

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303    

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301  

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

 

7U/8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB 

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB  

13U - MIRACLE FIELD  

14U - NORTHCUTT AND PITTMAN - NO Concession Stand 

 15U - PITTMAN - No Concession Stand



COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  April 28, 2021 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics 7 Enterprise, AL
Bombers 7 Ozark, AL
Traveling Eagles Maroon 7 Niceville, FL
Okaloosa Razorbacks 7 Niceville, FL
Traveling Eagles gray 7 Niceville, FL

8U
Team Name Age City, State
Tallahassee Heat 8 TALLAHASSEE, FL
Pines - Spells 8 Nashville, GA
Machine Baseball 8 Robertsdale, AL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL

9U
Team Name Age City, State
Wiregrass Bolts 9 Wiregrass Bolts Dothan Al., AL
Capital City Titans 9 Tallahassee, FL
Dothan Dingers 9U 9 Dothan, AL
Sandlot Legends 9 Ashford, AL
Pike Road Baseball 9 Pike road, AL
Dirtbags 9U 9 Enterprise, AL
Wiregrass Wolverines 9 Dothan, AL
Diamond Cutters 9 Smiths Station, AL
Diamond Athletics 9u 9 Enterprise, AL

10U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics 10U 10 Enterprise, AL
Rounders 10 Enterprise, AL
Pace Misfits 11 PACE, FL
Southern Closers 10 Dothan, AL
Owls 10 Slocomb, AL
Avengers 10u 10 Enterprise, AL

11U
Team Name Age City, State
Area-24 11 Luverne, AL
South Walton Hawks 12u 11 Destin, FL
Chaos 11-U 11 Enterprise, AL
Overdrive 11 Rehobeth, AL
AA Arrows 11u 11 Andalusia, AL
The Southern Closers 11 Dothan, AL
Thomasville Braves 11 ochlocknee, GA
LA Elite 11 Ozark, AL
5 Star National Lassetter 11 Tifton, GA
IRONMEN 11U 11 Enterprise, AL

12U
Team Name Age City, State
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Regulators 12U 12 DOTHAN, AL
Tallahassee Heat 12 Tallahassee, FL
Southen Closers 12 Dothan, AL
Sandlot Legends 11U 12 Ashford, AL
Cottonwood Bears 12 Cottonwood, AL
Navarre Traveling Raiders 12u 12 Navarre, FL

13U
Team Name Age City, State
PC FALCONS 13 Panama City fl, FL
5 Star National Martin 13 Tifton, GA
WSA RED 13U 13 Dothan, AL
Young Guns 13 Brantley, AL
Traveling Eagles Maroon 13 Niceville, FL
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL
Diamond Athletics - Chaos 13 Enterprise, AL
Grind 13U Rowe 13 Panama city, FL
Pirates Baseball 13 Sneads, FL
Tri County Lightning 13 Marianna, FL
Traveling Eagles Gray 13 Niceville, FL
HK Prime 9 13 Dothan, AL

14U
Team Name Age City, State
Slammers 13U 14 Ozark, AL
WFBA Red 14 Cantonment, FL
HK Prime 9 14 Dothan, AL
Bucks Baseball 14 DeFuniak Springs, FL
Wiregrass Cardinals 14U 14 Newville, AL
S.A.T. / Titans 14 Dothan, AL
Alabama Raiders 14 Auburn, AL
Allstar Athletics 14 Andalusia, AL

15U
Team Name Age City, State
EAST COAST SOX FL 15U 15 Niceville, FL
Allstar Athletics 15 Andalusia, AL
Panhandle Trojans 15 Panama City, FL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

7U
Score
Game Date / Time Location
13
16
Diamond Athletics
Traveling Eagles gray
-vs- 05/01/2021 - 9:00 AM FIELD 1
18
3
Diamond Athletics
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/01/2021 - 10:20 AM FIELD 1
1
16
Bombers
Traveling Eagles gray
-vs- 05/01/2021 - 11:40 AM FIELD 1
15
5
Traveling Eagles Maroon
Okaloosa Razorbacks
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 1
20
5
Bombers
Okaloosa Razorbacks
-vs- 05/01/2021 - 2:20 PM FIELD 1
18
3
Traveling Eagles Maroon
Okaloosa Razorbacks
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
18
13
Diamond Athletics
Bombers
-vs- 05/02/2021 - 9:20 AM FIELD 1 (GM2)
17
2
Traveling Eagles gray
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/02/2021 - 10:40 AM FIELD 1 (GM3)
9
17
Diamond Athletics
Traveling Eagles gray
-vs- 05/02/2021 - 12:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

8U
Score
Game Date / Time Location
2
13
Ozark Express
Dirtbags 8u
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 3
3
14
Ozark Express
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 05/01/2021 - 9:20 AM FIELD 3
9
21
Dirtbags 8u
Machine Baseball
-vs- 05/01/2021 - 10:40 AM FIELD 3
5
22
Tallahassee Renegades 8U
Pines - Spells
-vs- 05/01/2021 - 12:00 PM FIELD 3
14
10
Tallahassee Heat
Machine Baseball
-vs- 05/01/2021 - 1:20 PM FIELD 3
8
9
Pines - Spells
Tallahassee Heat
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 3
9
17
Dirtbags 8u
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
16
6
Machine Baseball
Ozark Express
-vs- 05/02/2021 - 9:20 AM FIELD 3 (GM2)
12
4
Tallahassee Heat
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 05/02/2021 - 10:40 AM FIELD 3 (GM3)
6
16
Pines - Spells
Machine Baseball
-vs- 05/02/2021 - 12:00 PM FIELD 3 (GM4)
16
17
Tallahassee Heat
Machine Baseball
-vs- 05/02/2021 - 1:20 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
2
5
Dirtbags 9U
Sandlot Legends
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 5
5
16
Wiregrass Bolts
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 6
16
5
Dirtbags 9U
Capital City Titans
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 5
8
15
Wiregrass Bolts
Dothan Dingers 9U
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 6
13
12
Sandlot Legends
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 6
6
10
Dothan Dingers 9U
Diamond Cutters
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 5
17
4
Pike Road Baseball
Wiregrass Wolverines
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 6
11
7
Wiregrass Wolverines
Diamond Cutters
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 5
22
1
Pike Road Baseball
Capital City Titans
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 6
12
2
Wiregrass Wolverines
Wiregrass Bolts
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
15
6
Dothan Dingers 9U
Capital City Titans
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
11
8
Wiregrass Wolverines
Dothan Dingers 9U
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
5
10
Diamond Cutters
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 6 (GROUP A) GM1
7
11
Sandlot Legends
Dirtbags 9U
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 6 (GROUP A) GM2
8
7
Pike Road Baseball
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 6 (GROUP A) GM3
8
16
Dirtbags 9U
Pike Road Baseball
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 6 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
17
0
Avengers 10u
Rounders
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 4
7
3
Avengers 10u
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 4
11
8
Diamond Athletics 10U
Pace Misfits
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 4
0
15
Rounders
Southern Closers
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 5
13
1
Owls
Pace Misfits
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 4
19
4
Southern Closers
Owls
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 4
10
2
Diamond Athletics 10U
Rounders
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
4
0
Owls
Pace Misfits
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2)
7
15
Southern Closers
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
3
0
Avengers 10u
Owls
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GM4)
9
1
Diamond Athletics 10U
Avengers 10u
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
10
9
South Walton Hawks 12u
LA Elite
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 2
2
20
AA Arrows 11u
IRONMEN 11U
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 3
7
3
South Walton Hawks 12u
The Southern Closers
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 2
9
5
AA Arrows 11u
Thomasville Braves
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 3
10
2
The Southern Closers
LA Elite
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 2
19
1
IRONMEN 11U
Area-24
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 3
16
1
Overdrive
Thomasville Braves
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 2
12
7
Area-24
Chaos 11-U
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 3
4
3
Overdrive
5 Star National Lassetter
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 2
5
7
Chaos 11-U
5 Star National Lassetter
-vs- 05/01/2021 - 4:20 PM FIELD 2
3
15
LA Elite
Thomasville Braves
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
3
8
Area-24
Chaos 11-U
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
9
3
AA Arrows 11u
Thomasville Braves
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP B) GM3
11
10
AA Arrows 11u
Chaos 11-U
-vs- 05/02/2021 - 2:40 PM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
0
4
The Southern Closers
5 Star National Lassetter
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP A) GM1
5
0
Overdrive
South Walton Hawks 12u
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP A) GM2
8
6
IRONMEN 11U
5 Star National Lassetter
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP A) GM3
8
0
Overdrive
IRONMEN 11U
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
7
5
Regulators 12U
Cottonwood Bears
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM FIELD 4
6
5
Regulators 12U
Sandlot Legends 11U
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM FIELD 4
1
26
Cottonwood Bears
Southen Closers
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM FIELD 4
2
4
Sandlot Legends 11U
Tallahassee Heat
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM FIELD 4
0
12
Navarre Traveling Raiders 12u
Southen Closers
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 3
5
7
Tallahassee Heat
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM FIELD 4
0
16
Navarre Traveling Raiders 12u
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/01/2021 - 4:20 PM FIELD 4
10
0
Florida Prospects Baseball
Cottonwood Bears
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
9
4
Regulators 12U
Navarre Traveling Raiders 12u
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2)
5
2
Tallahassee Heat
Sandlot Legends 11U
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
10
3
Florida Prospects Baseball
Regulators 12U
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GM4)
5
4
Southen Closers
Tallahassee Heat
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (GM5)
8
5
Florida Prospects Baseball
Southen Closers
-vs- 05/02/2021 - 2:40 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
0
16
WSA RED 13U
Dothan Expos 13U
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM HARDY
15
2
Tri County Lightning
HK Prime 9
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM BREWTON
9
4
Grind 13U Rowe
Dothan Expos 13U
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM HARDY
14
0
Tri County Lightning
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM BREWTON
16
3
WSA RED 13U
PC FALCONS
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM HARDY
4
3
Pirates Baseball
HK Prime 9
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM BREWTON
3
5
Grind 13U Rowe
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM HARDY
0
11
Traveling Eagles Maroon
Diamond Athletics - Chaos
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM BREWTON
13
1
Young Guns
PC FALCONS
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM HARDY
5
6
5 Star National Martin
Pirates Baseball
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM BREWTON
0
14
Young Guns
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/01/2021 - 4:20 PM HARDY
6
14
5 Star National Martin
Diamond Athletics - Chaos
-vs- 05/01/2021 - 4:20 PM BREWTON
12
1
5 Star National Martin
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM BREWTON (GROUP B) GM1
13
8
HK Prime 9
PC FALCONS
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM BREWTON (GROUP B) GM2
1
6
Young Guns
5 Star National Martin
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM BREWTON (GROUP B) GM3
5
4
WSA RED 13U
HK Prime 9
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM BREWTON (GROUP B) GM4
1
5
5 Star National Martin
WSA RED 13U
-vs- 05/02/2021 - 2:40 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP
4
11
Pirates Baseball
Grind 13U Rowe
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM HARDY (GROUP A) GM1
4
2
Diamond Athletics - Chaos
Dothan Expos 13U
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM HARDY (GROUP A) GM2
3
7
Tri County Lightning
Grind 13U Rowe
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) GM3
4
3
Traveling Eagles Gray
Diamond Athletics - Chaos
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM HARDY (GROUP A) GM4
3
5
Grind 13U Rowe
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/02/2021 - 2:40 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
9
1
HK Prime 9
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT
5
6
Allstar Athletics
Slammers 13U
-vs- 05/01/2021 - 8:00 AM PITTMAN
3
12
HK Prime 9
Alabama Raiders
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT
2
7
S.A.T. / Titans
Slammers 13U
-vs- 05/01/2021 - 9:40 AM PITTMAN
0
13
Wiregrass Cardinals 14U
WFBA Red
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT
17
0
Allstar Athletics
S.A.T. / Titans
-vs- 05/01/2021 - 11:20 AM PITTMAN
0
10
Bucks Baseball
Alabama Raiders
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM NORTHCUTT
4
2
Bucks Baseball
WFBA Red
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM NORTHCUTT
1
9
Slammers 13U
WFBA Red
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM1
5
7
Alabama Raiders
Allstar Athletics
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM2
2
5
WFBA Red
Allstar Athletics
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT (GROUP A) CHAMPIONSHIP
8
0
HK Prime 9
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 05/02/2021 - 11:20 AM PITTMAN (GROUP B) GM1
2
3
Bucks Baseball
S.A.T. / Titans
-vs- 05/02/2021 - 1:00 PM PITTMAN (GROUP B) GM2
14
10
HK Prime 9
S.A.T. / Titans
-vs- 05/02/2021 - 2:40 PM PITTMAN (GROUP B) CHAMPIONSHIP

15U
Score
Game Date / Time Location
2
8
EAST COAST SOX FL 15U
Panhandle Trojans
-vs- 05/01/2021 - 1:00 PM PITTMAN
2
9
EAST COAST SOX FL 15U
Allstar Athletics
-vs- 05/01/2021 - 2:40 PM PITTMAN
8
6
Panhandle Trojans
Allstar Athletics
-vs- 05/01/2021 - 4:20 PM PITTMAN
1
2
Allstar Athletics
EAST COAST SOX FL 15U
-vs- 05/02/2021 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
6
5
Panhandle Trojans
EAST COAST SOX FL 15U
-vs- 05/02/2021 - 9:40 AM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

7U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Traveling Eagles gray 4-0-0 12-4-0 1 1
Diamond Athletics 2-2-0 9-5-0 2 2
Bombers 1-2-0 2-10-0 3 3
Traveling Eagles Maroon 2-2-0 6-4-0 4 4
Okaloosa Razorbacks 0-3-0 0-9-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 Diamond Athletics 13 Traveling Eagles gray 16
5-01 Diamond Athletics 18 Traveling Eagles Maroon 3
5-01 Bombers 1 Traveling Eagles gray 16
5-01 Traveling Eagles Maroon 15 Okaloosa Razorbacks 5
5-01 Bombers 20 Okaloosa Razorbacks 5
5-02 Traveling Eagles Maroon 18 Okaloosa Razorbacks 3
5-02 Diamond Athletics 18 Bombers 13
5-02 Traveling Eagles gray 17 Traveling Eagles Maroon 2
5-02 Diamond Athletics 9 Traveling Eagles gray 17

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Machine Baseball 4-1-0 4-1-0 1 3
Tallahassee Heat 3-1-0 18-5-0 2 1
Pines - Spells 1-2-0 4-6-1 3 2
Tallahassee Renegades 8U 2-2-0 24-13-1 4 5
Dirtbags 8u 1-2-0 22-25-0 5 4
Ozark Express 0-3-0 9-51-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 Ozark Express 2 Dirtbags 8u 13
5-01 Ozark Express 3 Tallahassee Renegades 8U 14
5-01 Dirtbags 8u 9 Machine Baseball 21
5-01 Tallahassee Renegades 8U 5 Pines - Spells 22
5-01 Tallahassee Heat 14 Machine Baseball 10
5-01 Pines - Spells 8 Tallahassee Heat 9
5-02 Dirtbags 8u 9 Tallahassee Renegades 8U 17
5-02 Machine Baseball 16 Ozark Express 6
5-02 Tallahassee Heat 12 Tallahassee Renegades 8U 4
5-02 Pines - Spells 6 Machine Baseball 16
5-02 Tallahassee Heat 16 Machine Baseball 17

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pike Road Baseball 4-0-0 10-2-0 1 1
Dirtbags 9U 2-2-0 8-26-2 2 3
Sandlot Legends 2-1-0 17-6-1 3 2
Diamond Athletics 9u 2-2-0 25-9-0 4 5
Diamond Cutters 1-2-0 1-2-0 5 4
Wiregrass Wolverines 3-1-0 20-16-2 6 7
Dothan Dingers 9U 2-2-0 12-17-1 7 6
Wiregrass Bolts 0-3-0 2-16-1 8 8
Capital City Titans 0-3-0 2-23-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 Dirtbags 9U 2 Sandlot Legends 5
5-01 Wiregrass Bolts 5 Diamond Athletics 9u 16
5-01 Dirtbags 9U 16 Capital City Titans 5
5-01 Wiregrass Bolts 8 Dothan Dingers 9U 15
5-01 Sandlot Legends 13 Diamond Athletics 9u 12
5-01 Dothan Dingers 9U 6 Diamond Cutters 10
5-01 Pike Road Baseball 17 Wiregrass Wolverines 4
5-01 Wiregrass Wolverines 11 Diamond Cutters 7
5-01 Pike Road Baseball 22 Capital City Titans 1
5-02 Wiregrass Wolverines 12 Wiregrass Bolts 2
5-02 Dothan Dingers 9U 15 Capital City Titans 6
5-02 Wiregrass Wolverines 11 Dothan Dingers 9U 8
5-02 Diamond Cutters 5 Diamond Athletics 9u 10
5-02 Sandlot Legends 7 Dirtbags 9U 11
5-02 Pike Road Baseball 8 Diamond Athletics 9u 7
5-02 Dirtbags 9U 8 Pike Road Baseball 16

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 10U 4-1-0 17-13-1 1 3
Avengers 10u 3-1-0 27-16-0 2 1
Southern Closers 2-1-0 9-11-0 3 2
Owls 2-2-0 14-21-0 4 4
Pace Misfits 0-3-0 0-3-0 5 5
Rounders 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 Avengers 10u 17 Rounders 0
5-01 Avengers 10u 7 Diamond Athletics 10U 3
5-01 Diamond Athletics 10U 11 Pace Misfits 8
5-01 Rounders 0 Southern Closers 15
5-01 Owls 13 Pace Misfits 1
5-01 Southern Closers 19 Owls 4
5-02 Diamond Athletics 10U 10 Rounders 2
5-02 Owls 4 Pace Misfits 0
5-02 Southern Closers 7 Diamond Athletics 10U 15
5-02 Avengers 10u 3 Owls 0
5-02 Diamond Athletics 10U 9 Avengers 10u 1

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Overdrive 4-0-0 18-14-1 1 2
IRONMEN 11U 3-1-0 26-15-0 2 1
South Walton Hawks 12u 2-1-0 20-12-0 3 3
5 Star National Lassetter 2-2-0 11-4-0 4 5
The Southern Closers 1-2-0 11-12-2 5 4
AA Arrows 11u 3-1-0 6-11-0 6 6
Chaos 11-U 1-3-0 11-27-0 7 8
Area-24 1-2-0 1-2-0 8 7
Thomasville Braves 1-3-0 2-6-0 9 10
LA Elite 0-3-0 2-13-0 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 South Walton Hawks 12u 10 LA Elite 9
5-01 AA Arrows 11u 2 IRONMEN 11U 20
5-01 South Walton Hawks 12u 7 The Southern Closers 3
5-01 AA Arrows 11u 9 Thomasville Braves 5
5-01 The Southern Closers 10 LA Elite 2
5-01 IRONMEN 11U 19 Area-24 1
5-01 Overdrive 16 Thomasville Braves 1
5-01 Area-24 12 Chaos 11-U 7
5-01 Overdrive 4 5 Star National Lassetter 3
5-01 Chaos 11-U 5 5 Star National Lassetter 7
5-02 LA Elite 3 Thomasville Braves 15
5-02 Area-24 3 Chaos 11-U 8
5-02 AA Arrows 11u 9 Thomasville Braves 3
5-02 AA Arrows 11u 11 Chaos 11-U 10
5-02 The Southern Closers 0 5 Star National Lassetter 4
5-02 Overdrive 5 South Walton Hawks 12u 0
5-02 IRONMEN 11U 8 5 Star National Lassetter 6
5-02 Overdrive 8 IRONMEN 11U 0

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Prospects Baseball 5-0-0 38-6-0 1 2
Southen Closers 3-1-0 13-15-0 2 1
Regulators 12U 3-1-0 20-12-0 3 3
Tallahassee Heat 2-2-0 23-7-1 4 4
Sandlot Legends 11U 0-3-0 0-3-0 5 5
Navarre Traveling Raiders 12u 0-3-0 0-3-0 6 6
Cottonwood Bears 0-3-0 0-3-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 Regulators 12U 7 Cottonwood Bears 5
5-01 Regulators 12U 6 Sandlot Legends 11U 5
5-01 Cottonwood Bears 1 Southen Closers 26
5-01 Sandlot Legends 11U 2 Tallahassee Heat 4
5-01 Navarre Traveling Raiders 12u 0 Southen Closers 12
5-01 Tallahassee Heat 5 Florida Prospects Baseball 7
5-01 Navarre Traveling Raiders 12u 0 Florida Prospects Baseball 16
5-02 Florida Prospects Baseball 10 Cottonwood Bears 0
5-02 Regulators 12U 9 Navarre Traveling Raiders 12u 4
5-02 Tallahassee Heat 5 Sandlot Legends 11U 2
5-02 Florida Prospects Baseball 10 Regulators 12U 3
5-02 Southen Closers 5 Tallahassee Heat 4
5-02 Florida Prospects Baseball 8 Southen Closers 5

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Traveling Eagles Gray 4-0-0 13-6-1 1 2
Grind 13U Rowe 3-2-0 8-4-1 2 5
Tri County Lightning 2-1-0 16-6-3 3 1
Diamond Athletics - Chaos 3-1-0 18-4-0 4 3
Pirates Baseball 2-1-0 11-15-0 5 4
Dothan Expos 13U 1-2-0 28-11-2 6 6
WSA RED 13U 3-1-0 10-13-0 7 8
5 Star National Martin 2-3-0 12-9-0 8 10
HK Prime 9 1-3-0 7-18-0 9 9
Young Guns 1-2-0 10-28-1 10 7
Traveling Eagles Maroon 0-3-0 0-6-0 11 11
PC FALCONS 0-3-0 1-17-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 WSA RED 13U 0 Dothan Expos 13U 16
5-01 Tri County Lightning 15 HK Prime 9 2
5-01 Grind 13U Rowe 9 Dothan Expos 13U 4
5-01 Tri County Lightning 14 Traveling Eagles Maroon 0
5-01 WSA RED 13U 16 PC FALCONS 3
5-01 Pirates Baseball 4 HK Prime 9 3
5-01 Grind 13U Rowe 3 Traveling Eagles Gray 5
5-01 Traveling Eagles Maroon 0 Diamond Athletics - Chaos 11
5-01 Young Guns 13 PC FALCONS 1
5-01 5 Star National Martin 5 Pirates Baseball 6
5-01 Young Guns 0 Traveling Eagles Gray 14
5-01 5 Star National Martin 6 Diamond Athletics - Chaos 14
5-02 5 Star National Martin 12 Traveling Eagles Maroon 1
5-02 HK Prime 9 13 PC FALCONS 8
5-02 Young Guns 1 5 Star National Martin 6
5-02 WSA RED 13U 5 HK Prime 9 4
5-02 5 Star National Martin 1 WSA RED 13U 5
5-02 Pirates Baseball 4 Grind 13U Rowe 11
5-02 Diamond Athletics - Chaos 4 Dothan Expos 13U 2
5-02 Tri County Lightning 3 Grind 13U Rowe 7
5-02 Traveling Eagles Gray 4 Diamond Athletics - Chaos 3
5-02 Grind 13U Rowe 3 Traveling Eagles Gray 5

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Allstar Athletics 3-1-0 3-1-0 1 4
WFBA Red 2-2-0 5-3-1 2 3
Alabama Raiders 2-1-0 2-1-0 3 1
Slammers 13U 2-1-0 4-7-0 4 2
HK Prime 9 3-1-0 9-8-1 5 6
S.A.T. / Titans 1-3-0 5-19-0 6 8
Bucks Baseball 1-2-0 15-18-2 7 5
Wiregrass Cardinals 14U 0-3-0 2-10-0 8 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 HK Prime 9 9 Wiregrass Cardinals 14U 1
5-01 Allstar Athletics 5 Slammers 13U 6
5-01 HK Prime 9 3 Alabama Raiders 12
5-01 S.A.T. / Titans 2 Slammers 13U 7
5-01 Wiregrass Cardinals 14U 0 WFBA Red 13
5-01 Allstar Athletics 17 S.A.T. / Titans 0
5-01 Bucks Baseball 0 Alabama Raiders 10
5-01 Bucks Baseball 4 WFBA Red 2
5-02 Slammers 13U 1 WFBA Red 9
5-02 Alabama Raiders 5 Allstar Athletics 7
5-02 WFBA Red 2 Allstar Athletics 5
5-02 HK Prime 9 8 Wiregrass Cardinals 14U 0
5-02 Bucks Baseball 2 S.A.T. / Titans 3
5-02 HK Prime 9 14 S.A.T. / Titans 10

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Panhandle Trojans 3-0-0 10-13-0 1 1
EAST COAST SOX FL 15U 1-3-0 3-10-1 2 3
Allstar Athletics 1-2-0 16-9-0 3 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-01 EAST COAST SOX FL 15U 2 Panhandle Trojans 8
5-01 EAST COAST SOX FL 15U 2 Allstar Athletics 9
5-01 Panhandle Trojans 8 Allstar Athletics 6
5-02 Allstar Athletics 1 EAST COAST SOX FL 15U 2
5-02 Panhandle Trojans 6 EAST COAST SOX FL 15U 5

Event Address: 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER

Visit Dothan