Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA BATTER UP - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 15, 2021 through May 16, 2021

**2021 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


Visit Dothan


CLICK RESULTS FOR SEED #

 

**FIELD LOCATIONS**    

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303  

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301 

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

 

8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB 

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB  

13U - MIRACLE FIELD 

14U - PITTMAN - NO Concession Stand 

 15U - NORTHCUTT - No Concession Stand


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  May 12, 2021 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
FLORIDA GRIND 8u 8 Lynn Haven, FL
Allstar Athletics Arrows 8 Andalusia, AL
LA Sliders 8 Skipperville, AL
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Scrappers 8U 8 Dothan, AL

9U
Team Name Age City, State
Capital City Titans 9 Tallahassee, FL
Tallahassee Heat-Hyde/Henry 9 Tallahassee, FL
Wiregrass Bolts 9 Wiregrass Bolts Dothan Al., AL
Dirtbags 9U 9 Enterprise, AL
Diamond Athletics 9u 9 Enterprise, AL
Wiregrass Wolverines 9 Dothan, AL
Traveling Eagles Maroon 9 Niceville, FL

10U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics 10U 10 Enterprise, AL
Crushers 10 Ozark, AL
South Alabama Rattlers 10 Rehobeth, AL
Hornets 10 Ashford, AL
Southern Closers 10 Dothan, AL
Avengers 10u 10 Enterprise, AL

11U
Team Name Age City, State
Strikeforce 11 Albany, GA
Chaos 11-U 11 Enterprise, AL
Overdrive 11 Rehobeth, AL
Line Drive 11U Blue 11 Sylvester, GA
Buckhorn Boys 11 Baxley, GA
Sandlot Legends 11 Ashford, AL
Columbus Dream 11U 11 Columbus, GA

12U
Team Name Age City, State
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
Capital City Titans 12 Tallahassee, FL
Southern Flames 12 Enterprise, AL
Beehive Stars 12u 12 Auburn, AL
Miken Magic 12U 12 Albany, GA
Diamond Athletics 12 Enterprise, AL
Gulf Coast Avengers 12 Pace, FL
Storm Baseball 12 Panama City, FL
Hustle Scott Hemond Baseball 12 Destin, FL
Camp-84 12 Andalusia, AL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Southen Closers 12 Dothan, AL
Tallahassee Renegades 12U 12 Tallahassee, FL
Powermill 12 Tallahassee, FL
Daphne Trojans 12 Daphne, AL
HK Prime 9 12 Dothan, AL
American Thunder 12 Dothan, AL

13U
Team Name Age City, State
Grind 13U Thomas 13 Panama city, FL
Grind 13U Rowe 13 Panama city, FL
Wiregrass Indians 13 Headland, AL
Back 40 Sliders 13 Hahira, GA
PC FALCONS 13 Panama City fl, FL
NF Warhawks 13 Crawfordville, FL
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL
North Florida Grit 13 Freeport, FL
Diamond Athletics - Chaos 13 Enterprise, AL
HK Prime 9 13 Dothan, AL
Legends 13 Pace, FL
Pirates Baseball 13 Sneads, FL

14U
Team Name Age City, State
Canes Southeast Prospects 14 Greenbow, AL
Slammers 13U 14 Ozark, AL
Wiregrass Cardinals 14U 14 Newville, AL
Pandemonium Baseball 14 FITZGERALD, GA
HK Prime 9 14 Dothan, AL
DKSA ELITE 13U 14 Thomasville, GA

15U
Team Name Age City, State
EAST COAST SOX FL 15U 15 Niceville, FL
Line Drive 15U Hannah 15 Sylvester, GA
Allstar Athletics 15 Andalusia, AL
Perdido Bay 15U 15 Pensacola, FL
Prime 9 White 15 Dothan, AL
DKSA ELITE 15 Thomasville, GA

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
10
11
Scrappers 8U
Dirtbags 8u
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM FIELD 3
13
11
Scrappers 8U
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 05/15/2021 - 9:20 AM FIELD 3
14
22
Ozark Express
Dirtbags 8u
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 3
14
6
FLORIDA GRIND 8u
Allstar Athletics Arrows
-vs- 05/15/2021 - 12:00 PM FIELD 3
13
3
LA Sliders
Ozark Express
-vs- 05/15/2021 - 1:20 PM FIELD 3
18
4
LA Sliders
Allstar Athletics Arrows
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM FIELD 3
13
4
Scrappers 8U
Allstar Athletics Arrows
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
10
9
FLORIDA GRIND 8u
Ozark Express
-vs- 05/16/2021 - 9:20 AM FIELD 3 (GM2)
4
21
LA Sliders
Scrappers 8U
-vs- 05/16/2021 - 10:40 AM FIELD 3 (GM3)
8
10
Dirtbags 8u
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 05/16/2021 - 12:00 PM FIELD 3 (GM4)
16
4
Scrappers 8U
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 05/16/2021 - 1:20 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
8
7
Wiregrass Wolverines
Dirtbags 9U
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM FIELD 4
7
14
Wiregrass Bolts
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM FIELD 5
21
0
Wiregrass Wolverines
Capital City Titans
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM FIELD 4
15
3
Tallahassee Heat-Hyde/Henry
Wiregrass Bolts
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM FIELD 5
9
2
Dirtbags 9U
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM FIELD 4
4
14
Tallahassee Heat-Hyde/Henry
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM FIELD 5
0
15
Capital City Titans
Traveling Eagles Maroon
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM FIELD 4
3
9
Traveling Eagles Maroon
Wiregrass Bolts
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
13
3
Diamond Athletics 9u
Capital City Titans
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2)
6
11
Dirtbags 9U
Tallahassee Heat-Hyde/Henry
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
6
10
Wiregrass Wolverines
Tallahassee Heat-Hyde/Henry
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GM4)
1
13
Wiregrass Bolts
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 5 (GM5)
4
14
Tallahassee Heat-Hyde/Henry
Diamond Athletics 9u
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
1
9
Crushers
South Alabama Rattlers
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM FIELD 6
2
12
Crushers
Southern Closers
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM FIELD 6
1
11
South Alabama Rattlers
Avengers 10u
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM FIELD 6
4
5
Diamond Athletics 10U
Avengers 10u
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM FIELD 6
9
1
Hornets
Southern Closers
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM FIELD 5
19
7
Hornets
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM FIELD 6
7
2
South Alabama Rattlers
Crushers
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
2
3
Southern Closers
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GM2)
8
1
Avengers 10u
South Alabama Rattlers
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 6 (GM3)
13
3
Hornets
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 6 (GM4)
4
8
Avengers 10u
Hornets
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
13
3
Sandlot Legends
Strikeforce
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 3
8
5
Overdrive
Columbus Dream 11U
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 5
9
2
Sandlot Legends
Buckhorn Boys
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 3
12
6
Overdrive
Line Drive 11U Blue
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 5
9
10
Chaos 11-U
Columbus Dream 11U
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 5
2
2
Strikeforce
Buckhorn Boys
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 3
9
10
Line Drive 11U Blue
Chaos 11-U
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 5
8
10
Columbus Dream 11U
Strikeforce
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
0
12
Chaos 11-U
Buckhorn Boys
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GM2)
5
4
Overdrive
Line Drive 11U Blue
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GM3)
6
5
Sandlot Legends
Buckhorn Boys
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GM4)
6
8
Overdrive
Strikeforce
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 5 (GM5)
7
5
Sandlot Legends
Strikeforce
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
4
11
Southern Flames
Powermill
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 1
4
9
Camp-84
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 2
5
14
HK Prime 9
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 4
14
2
American Thunder
Capital City Titans
-vs- 05/15/2021 - 9:00 AM FIELD 6
2
11
Southern Flames
Miken Magic 12U
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 1
5
8
DKSA ELITE 12U
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 2
3
14
HK Prime 9
Diamond Athletics
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 4
0
4
American Thunder
Beehive Stars 12u
-vs- 05/15/2021 - 10:40 AM FIELD 6
5
4
Daphne Trojans
Powermill
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 1
3
7
Camp-84
Storm Baseball
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 2
7
2
Gulf Coast Avengers
Southen Closers
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 3
14
0
Diamond Athletics
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 4
11
6
Hustle Scott Hemond Baseball
Capital City Titans
-vs- 05/15/2021 - 12:20 PM FIELD 6
5
9
Daphne Trojans
Miken Magic 12U
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 1
9
6
Gulf Coast Avengers
Storm Baseball
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 2
11
4
DKSA ELITE 12U
Southen Closers
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 4
4
12
Hustle Scott Hemond Baseball
Beehive Stars 12u
-vs- 05/15/2021 - 2:00 PM FIELD 6
5
9
Camp-84
Southen Closers
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
18
0
Tallahassee Renegades 12U
Southern Flames
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
13
0
Daphne Trojans
HK Prime 9
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP B) GM3
14
2
Hustle Scott Hemond Baseball
Capital City Titans
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM4
2
4
Southen Closers
Daphne Trojans
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP B) GM5
2
7
Tallahassee Renegades 12U
Hustle Scott Hemond Baseball
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) GM6
0
13
Daphne Trojans
Hustle Scott Hemond Baseball
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
12
DKSA ELITE 12U
Storm Baseball
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM1
0
7
Gulf Coast Avengers
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 6 (GROUP A) GM2
7
10
Miken Magic 12U
American Thunder
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP A) GM3
8
1
Diamond Athletics
Storm Baseball
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM4
3
2
Beehive Stars 12u
Powermill
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM FIELD 6 (GROUP A) GM5
3
2
Florida Prospects Baseball
Diamond Athletics
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 1 (GROUP A) GM6
4
5
American Thunder
Beehive Stars 12u
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM FIELD 6 (GROUP A) GM7
10
0
Florida Prospects Baseball
Beehive Stars 12u
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
16
0
Diamond Athletics - Chaos
Wiregrass Indians
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM HARDY
5
8
HK Prime 9
Pirates Baseball
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM BREWTON
12
0
Diamond Athletics - Chaos
NF Warhawks
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM HARDY
11
2
Dothan Expos 13U
Pirates Baseball
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM BREWTON
6
4
Wiregrass Indians
North Florida Grit
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM HARDY
3
5
HK Prime 9
Grind 13U Rowe
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM BREWTON
1
0
PC FALCONS
NF Warhawks
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM HARDY
4
4
Legends
Dothan Expos 13U
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM BREWTON
4
7
Grind 13U Thomas
North Florida Grit
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM HARDY
3
3
Grind 13U Rowe
Back 40 Sliders
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM BREWTON
2
18
PC FALCONS
Grind 13U Thomas
-vs- 05/15/2021 - 4:20 PM HARDY
10
9
Back 40 Sliders
Legends
-vs- 05/15/2021 - 4:20 PM BREWTON
10
1
Legends
HK Prime 9
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM BREWTON (GROUP B) GM1
3
4
Wiregrass Indians
NF Warhawks
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM BREWTON (GROUP B) GM2
0
10
Pirates Baseball
Legends
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM BREWTON (GROUP B) GM3
5
9
PC FALCONS
NF Warhawks
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM BREWTON (GROUP B) GM4
10
2
Legends
NF Warhawks
-vs- 05/16/2021 - 2:40 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP
7
4
Back 40 Sliders
Grind 13U Thomas
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM HARDY (GROUP A) GM1
8
0
Grind 13U Rowe
North Florida Grit
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM HARDY (GROUP A) GM2
6
2
Diamond Athletics - Chaos
Back 40 Sliders
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) GM3
5
0
Dothan Expos 13U
Grind 13U Rowe
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM HARDY (GROUP A) GM4
4
1
Diamond Athletics - Chaos
Dothan Expos 13U
-vs- 05/16/2021 - 2:40 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
5
8
Slammers 13U
HK Prime 9
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM PITTMAN
13
3
Slammers 13U
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM PITTMAN
1
5
DKSA ELITE 13U
HK Prime 9
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM PITTMAN
1
18
Wiregrass Cardinals 14U
Canes Southeast Prospects
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM PITTMAN
5
7
Pandemonium Baseball
DKSA ELITE 13U
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM PITTMAN
0
4
Pandemonium Baseball
Canes Southeast Prospects
-vs- 05/15/2021 - 4:20 PM PITTMAN
4
3
Slammers 13U
HK Prime 9
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
15
0
DKSA ELITE 13U
Wiregrass Cardinals 14U
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM PITTMAN (GM2)
10
0
Canes Southeast Prospects
Slammers 13U
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM PITTMAN (GM3)
5
17
Slammers 13U
DKSA ELITE 13U
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM PITTMAN (GM4)
8
0
Canes Southeast Prospects
DKSA ELITE 13U
-vs- 05/16/2021 - 2:40 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
4
10
Prime 9 White
DKSA ELITE
-vs- 05/15/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT
10
3
Prime 9 White
Perdido Bay 15U
-vs- 05/15/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT
5
3
Line Drive 15U Hannah
DKSA ELITE
-vs- 05/15/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT
1
12
Perdido Bay 15U
Allstar Athletics
-vs- 05/15/2021 - 1:00 PM NORTHCUTT
14
3
Line Drive 15U Hannah
EAST COAST SOX FL 15U
-vs- 05/15/2021 - 2:40 PM NORTHCUTT
2
3
EAST COAST SOX FL 15U
Allstar Athletics
-vs- 05/15/2021 - 4:20 PM NORTHCUTT
3
9
Prime 9 White
EAST COAST SOX FL 15U
-vs- 05/16/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT (GM1)
4
5
DKSA ELITE
Perdido Bay 15U
-vs- 05/16/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT (GM2)
5
1
Allstar Athletics
EAST COAST SOX FL 15U
-vs- 05/16/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT (GM3)
3
4
Line Drive 15U Hannah
Perdido Bay 15U
-vs- 05/16/2021 - 1:00 PM NORTHCUTT (GM4)
5
6
Allstar Athletics
Perdido Bay 15U
-vs- 05/16/2021 - 2:40 PM NORTHCUTT (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Scrappers 8U 4-1-0 27-6-2 1 4
FLORIDA GRIND 8u 3-2-0 9-13-0 2 3
Dirtbags 8u 2-1-0 22-25-0 3 2
LA Sliders 2-1-0 26-15-0 4 1
Allstar Athletics Arrows 0-3-0 5-21-0 5 5
Ozark Express 0-3-0 9-51-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Scrappers 8U 10 Dirtbags 8u 11
5-15 Scrappers 8U 13 FLORIDA GRIND 8u 11
5-15 Ozark Express 14 Dirtbags 8u 22
5-15 FLORIDA GRIND 8u 14 Allstar Athletics Arrows 6
5-15 LA Sliders 13 Ozark Express 3
5-15 LA Sliders 18 Allstar Athletics Arrows 4
5-16 Scrappers 8U 13 Allstar Athletics Arrows 4
5-16 FLORIDA GRIND 8u 10 Ozark Express 9
5-16 LA Sliders 4 Scrappers 8U 21
5-16 Dirtbags 8u 8 FLORIDA GRIND 8u 10
5-16 Scrappers 8U 16 FLORIDA GRIND 8u 4

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 9u 5-0-0 25-9-0 1 2
Tallahassee Heat-Hyde/Henry 3-2-0 3-8-0 2 5
Wiregrass Bolts 1-3-0 2-16-1 3 6
Wiregrass Wolverines 2-1-0 20-16-2 4 1
Dirtbags 9U 1-2-0 8-26-2 5 4
Traveling Eagles Maroon 1-2-0 1-2-0 6 3
Capital City Titans 0-3-0 2-23-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Wiregrass Wolverines 8 Dirtbags 9U 7
5-15 Wiregrass Bolts 7 Diamond Athletics 9u 14
5-15 Wiregrass Wolverines 21 Capital City Titans 0
5-15 Tallahassee Heat-Hyde/Henry 15 Wiregrass Bolts 3
5-15 Dirtbags 9U 9 Traveling Eagles Maroon 2
5-15 Tallahassee Heat-Hyde/Henry 4 Diamond Athletics 9u 14
5-15 Capital City Titans 0 Traveling Eagles Maroon 15
5-16 Traveling Eagles Maroon 3 Wiregrass Bolts 9
5-16 Diamond Athletics 9u 13 Capital City Titans 3
5-16 Dirtbags 9U 6 Tallahassee Heat-Hyde/Henry 11
5-16 Wiregrass Wolverines 6 Tallahassee Heat-Hyde/Henry 10
5-16 Wiregrass Bolts 1 Diamond Athletics 9u 13
5-16 Tallahassee Heat-Hyde/Henry 4 Diamond Athletics 9u 14

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hornets 4-0-0 35-14-0 1 2
Avengers 10u 3-1-0 27-16-0 2 1
Diamond Athletics 10U 1-3-0 17-13-1 3 6
South Alabama Rattlers 2-2-0 13-16-0 4 4
Crushers 0-3-0 2-12-0 5 5
Southern Closers 1-2-0 9-11-0 6 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Crushers 1 South Alabama Rattlers 9
5-15 Crushers 2 Southern Closers 12
5-15 South Alabama Rattlers 1 Avengers 10u 11
5-15 Diamond Athletics 10U 4 Avengers 10u 5
5-15 Hornets 9 Southern Closers 1
5-15 Hornets 19 Diamond Athletics 10U 7
5-16 South Alabama Rattlers 7 Crushers 2
5-16 Southern Closers 2 Diamond Athletics 10U 3
5-16 Avengers 10u 8 South Alabama Rattlers 1
5-16 Hornets 13 Diamond Athletics 10U 3
5-16 Avengers 10u 4 Hornets 8

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Sandlot Legends 4-0-0 13-2-0 1 1
Strikeforce 2-2-1 5-5-1 2 6
Overdrive 3-1-0 18-14-1 3 2
Buckhorn Boys 1-2-1 1-2-1 4 5
Columbus Dream 11U 1-2-0 1-2-0 5 3
Chaos 11-U 1-2-0 11-27-0 6 4
Line Drive 11U Blue 0-3-0 0-3-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Sandlot Legends 13 Strikeforce 3
5-15 Overdrive 8 Columbus Dream 11U 5
5-15 Sandlot Legends 9 Buckhorn Boys 2
5-15 Overdrive 12 Line Drive 11U Blue 6
5-15 Chaos 11-U 9 Columbus Dream 11U 10
5-15 Strikeforce 2 Buckhorn Boys 2
5-15 Line Drive 11U Blue 9 Chaos 11-U 10
5-16 Columbus Dream 11U 8 Strikeforce 10
5-16 Chaos 11-U 0 Buckhorn Boys 12
5-16 Overdrive 5 Line Drive 11U Blue 4
5-16 Sandlot Legends 6 Buckhorn Boys 5
5-16 Overdrive 6 Strikeforce 8
5-16 Sandlot Legends 7 Strikeforce 5

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Prospects Baseball 5-0-0 38-6-0 1 5
Beehive Stars 12u 4-1-0 10-5-0 2 2
Diamond Athletics 3-1-0 13-4-2 3 1
Gulf Coast Avengers 2-1-0 2-1-0 4 4
American Thunder 2-2-0 12-12-0 5 6
Miken Magic 12U 2-1-0 9-6-0 6 3
Powermill 1-2-0 14-19-3 7 7
Storm Baseball 2-2-0 9-22-1 8 9
DKSA ELITE 12U 1-2-0 13-8-0 9 8
Hustle Scott Hemond Baseball 4-1-0 7-2-0 10 11
Daphne Trojans 3-2-0 3-2-0 11 10
Tallahassee Renegades 12U 2-2-0 9-11-0 12 12
Southen Closers 1-3-0 13-15-0 13 14
Camp-84 0-3-0 0-6-0 14 13
Southern Flames 0-3-0 2-14-0 15 15
Capital City Titans 0-3-0 0-18-0 16 16
HK Prime 9 0-3-0 4-15-0 17 17

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Southern Flames 4 Powermill 11
5-15 Camp-84 4 Florida Prospects Baseball 9
5-15 HK Prime 9 5 Tallahassee Renegades 12U 14
5-15 American Thunder 14 Capital City Titans 2
5-15 Southern Flames 2 Miken Magic 12U 11
5-15 DKSA ELITE 12U 5 Florida Prospects Baseball 8
5-15 HK Prime 9 3 Diamond Athletics 14
5-15 American Thunder 0 Beehive Stars 12u 4
5-15 Daphne Trojans 5 Powermill 4
5-15 Camp-84 3 Storm Baseball 7
5-15 Gulf Coast Avengers 7 Southen Closers 2
5-15 Diamond Athletics 14 Tallahassee Renegades 12U 0
5-15 Hustle Scott Hemond Baseball 11 Capital City Titans 6
5-15 Daphne Trojans 5 Miken Magic 12U 9
5-15 Gulf Coast Avengers 9 Storm Baseball 6
5-15 DKSA ELITE 12U 11 Southen Closers 4
5-15 Hustle Scott Hemond Baseball 4 Beehive Stars 12u 12
5-16 Camp-84 5 Southen Closers 9
5-16 Tallahassee Renegades 12U 18 Southern Flames 0
5-16 Daphne Trojans 13 HK Prime 9 0
5-16 Hustle Scott Hemond Baseball 14 Capital City Titans 2
5-16 Southen Closers 2 Daphne Trojans 4
5-16 Tallahassee Renegades 12U 2 Hustle Scott Hemond Baseball 7
5-16 Daphne Trojans 0 Hustle Scott Hemond Baseball 13
5-16 DKSA ELITE 12U 6 Storm Baseball 12
5-16 Gulf Coast Avengers 0 Florida Prospects Baseball 7
5-16 Miken Magic 12U 7 American Thunder 10
5-16 Diamond Athletics 8 Storm Baseball 1
5-16 Beehive Stars 12u 3 Powermill 2
5-16 Florida Prospects Baseball 3 Diamond Athletics 2
5-16 American Thunder 4 Beehive Stars 12u 5
5-16 Florida Prospects Baseball 10 Beehive Stars 12u 0

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics - Chaos 4-0-0 18-4-0 1 1
Dothan Expos 13U 2-1-1 28-11-2 2 2
Grind 13U Rowe 2-1-1 8-4-1 3 3
Back 40 Sliders 2-1-1 2-1-1 4 4
Grind 13U Thomas 1-2-0 9-2-0 5 5
North Florida Grit 1-2-0 3-10-0 6 6
Legends 3-1-1 3-1-1 7 10
NF Warhawks 2-3-0 8-8-1 8 12
Pirates Baseball 1-2-0 11-15-0 9 7
PC FALCONS 1-2-0 1-17-0 10 8
HK Prime 9 0-3-0 7-18-0 11 11
Wiregrass Indians 1-2-0 11-15-0 12 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Diamond Athletics - Chaos 16 Wiregrass Indians 0
5-15 HK Prime 9 5 Pirates Baseball 8
5-15 Diamond Athletics - Chaos 12 NF Warhawks 0
5-15 Dothan Expos 13U 11 Pirates Baseball 2
5-15 Wiregrass Indians 6 North Florida Grit 4
5-15 HK Prime 9 3 Grind 13U Rowe 5
5-15 PC FALCONS 1 NF Warhawks 0
5-15 Legends 4 Dothan Expos 13U 4
5-15 Grind 13U Thomas 4 North Florida Grit 7
5-15 Grind 13U Rowe 3 Back 40 Sliders 3
5-15 PC FALCONS 2 Grind 13U Thomas 18
5-15 Back 40 Sliders 10 Legends 9
5-16 Legends 10 HK Prime 9 1
5-16 Wiregrass Indians 3 NF Warhawks 4
5-16 Pirates Baseball 0 Legends 10
5-16 PC FALCONS 5 NF Warhawks 9
5-16 Legends 10 NF Warhawks 2
5-16 Back 40 Sliders 7 Grind 13U Thomas 4
5-16 Grind 13U Rowe 8 North Florida Grit 0
5-16 Diamond Athletics - Chaos 6 Back 40 Sliders 2
5-16 Dothan Expos 13U 5 Grind 13U Rowe 0
5-16 Diamond Athletics - Chaos 4 Dothan Expos 13U 1

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Canes Southeast Prospects 4-0-0 4-0-0 1 1
DKSA ELITE 13U 3-2-0 3-2-0 2 3
HK Prime 9 2-1-0 9-8-1 3 2
Slammers 13U 2-3-0 4-7-0 4 4
Pandemonium Baseball 0-2-0 0-2-0 5 5
Wiregrass Cardinals 14U 0-3-0 2-10-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Slammers 13U 5 HK Prime 9 8
5-15 Slammers 13U 13 Wiregrass Cardinals 14U 3
5-15 DKSA ELITE 13U 1 HK Prime 9 5
5-15 Wiregrass Cardinals 14U 1 Canes Southeast Prospects 18
5-15 Pandemonium Baseball 5 DKSA ELITE 13U 7
5-15 Pandemonium Baseball 0 Canes Southeast Prospects 4
5-16 Slammers 13U 4 HK Prime 9 3
5-16 DKSA ELITE 13U 15 Wiregrass Cardinals 14U 0
5-16 Canes Southeast Prospects 10 Slammers 13U 0
5-16 Slammers 13U 5 DKSA ELITE 13U 17
5-16 Canes Southeast Prospects 8 DKSA ELITE 13U 0

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Perdido Bay 15U 3-2-0 3-2-0 1 6
Allstar Athletics 3-1-0 16-9-0 2 1
Line Drive 15U Hannah 2-1-0 2-4-0 3 2
EAST COAST SOX FL 15U 1-3-0 3-10-1 4 5
Prime 9 White 1-2-0 7-7-0 5 4
DKSA ELITE 1-2-0 1-2-0 6 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-15 Prime 9 White 4 DKSA ELITE 10
5-15 Prime 9 White 10 Perdido Bay 15U 3
5-15 Line Drive 15U Hannah 5 DKSA ELITE 3
5-15 Perdido Bay 15U 1 Allstar Athletics 12
5-15 Line Drive 15U Hannah 14 EAST COAST SOX FL 15U 3
5-15 EAST COAST SOX FL 15U 2 Allstar Athletics 3
5-16 Prime 9 White 3 EAST COAST SOX FL 15U 9
5-16 DKSA ELITE 4 Perdido Bay 15U 5
5-16 Allstar Athletics 5 EAST COAST SOX FL 15U 1
5-16 Line Drive 15U Hannah 3 Perdido Bay 15U 4
5-16 Allstar Athletics 5 Perdido Bay 15U 6

Event Address: 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER

Visit Dothan