Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA WORLD SERIES SESSION I - PANAMA CITY BEACH, FL

FRANK BROWN PARK / PANAMA CITY BEACH, FL
May 29, 2021 through May 30, 2021

**2021 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (PANAMA CITY BEACH, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $375.   MEMORIAL DAY WEEKEND COME JOIN TBUSA WORLD SERIES SESSION I.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.

 

 

CLICK RESULTS FOR SEED #


*LOCATIONS*

FRANK BROWN SPORTS COMPLEX - 16200 PANAMA CITY BEACH PKWY

PCB SPORTS COMPLEX - 50 CHIP SEAL PKWY


7U/8U/9U/10U/11U/12U - FRANK BROWN COMPLEX

13U - PCB SPORTS COMPLEX


PCB SPORTS COMPLEX - SEE COMPLEX RULES 

Complex Rules: 

-NO metal spikes (turf shoes and molded rubber cleats are ok) 

-NO seeds or gum allowed 

-NO bikes, scooters or skateboards are allowed in park 

-NO pets allowed in park

*Full Concessions will be open*

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  May 26, 2021 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
Team Name Age City, State
Okaloosa Razorbacks 7 Niceville, FL
Diamond Athletics 7 Enterprise, AL
Trojans 7 Troy, AL

8U
Team Name Age City, State
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 8 Leesburg, GA
Montgomery Zags 8 MONTGOMERY, AL
LA Sliders 8 Skipperville, AL
Pelicans 8 Panama City, FL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Alabama Firehawks 8 Wetumpka, AL

9U
Team Name Age City, State
Capital City Titans 9 Tallahassee, FL
Gulf Coast Crush 9 Panama City, FL

10U
Team Name Age City, State
Combat 10U 10 Greenville, AL
Rehobeth All Stars 10 Rehobeth, AL
Wiregrass Elite 10 Elba, AL
Emerald Coast Marlins 10 Panama City Beach, FL
Traveling Eagles 10 Niceville, FL
Pines - Taylor 10 Nashville, GA
Klutch Brand 10 Destin, FL
Thomasville Braves 10 ochlocknee, GA
Alabama Firehawks 10 Wetumpka, AL

11U
Team Name Age City, State
Thomasville Braves 11 ochlocknee, GA
South Walton Hawks 12u 11 Destin, FL
IRONMEN 11U 11 Enterprise, AL
NWF Baseball 11 Southport, FL
Adiktiv Elite 11 Vernon, FL

12U
Team Name Age City, State
PCB Braves 12 Panama City Beach, FL
PC Ballers 12 Panama City Beach, FL
12u Generals 12 Loganville, GA
Tallahassee Bombers 12 Tallahassee, FL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Pipeline Prime- Black 12 Pensacola, FL

13U
Team Name Age City, State
PC FALCONS 13 Panama City fl, FL
Grind 13U Thomas 13 Panama city, FL
Grind 13U Rowe 13 Panama city, FL
North Florida Grit 13 Freeport, FL

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

7U
Score
Game Date / Time Location
0
18
Okaloosa Razorbacks
Diamond Athletics
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 4
0
21
Okaloosa Razorbacks
Trojans
-vs- 05/29/2021 - 10:20 AM FIELD 4
14
1
Diamond Athletics
Trojans
-vs- 05/29/2021 - 11:40 AM FIELD 4
17
2
Trojans
Okaloosa Razorbacks
-vs- 05/30/2021 - 9:20 AM FIELD 4 (GM1)
11
6
Diamond Athletics
Trojans
-vs- 05/30/2021 - 10:40 AM FIELD 4 (GM2) CHAMPIONSHIP

8U
Score
Game Date / Time Location
3
12
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper
Pelicans
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 1
7
9
Pelicans
LA Sliders
-vs- 05/29/2021 - 10:20 AM FIELD 1
6
14
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper
Alabama Firehawks
-vs- 05/29/2021 - 11:40 AM FIELD 1
9
1
LA Sliders
Montgomery Zags
-vs- 05/29/2021 - 1:00 PM FIELD 1
12
0
Alabama Firehawks
Ozark Express
-vs- 05/29/2021 - 1:00 PM FIELD 4
26
14
Montgomery Zags
Ozark Express
-vs- 05/29/2021 - 2:20 PM FIELD 1
2
9
Montgomery Zags
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
14
4
Pelicans
Ozark Express
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2)
11
12
Alabama Firehawks
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper
-vs- 05/30/2021 - 9:20 AM FIELD 1 (GM3)
8
2
LA Sliders
Pelicans
-vs- 05/30/2021 - 10:40 AM FIELD 1 (GM4)
2
12
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper
LA Sliders
-vs- 05/30/2021 - 12:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
-
-
Capital City Titans
Gulf Coast Crush
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 8
-
-
Gulf Coast Crush
Capital City Titans
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 8
-
-
Seed 1
Seed 2
-vs- 05/29/2021 - 2:00 PM FIELD 8 CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
12
0
Wiregrass Elite
Alabama Firehawks
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 2
5
11
Emerald Coast Marlins
Thomasville Braves
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 3
19
0
Klutch Brand
Traveling Eagles
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 8
12
3
Wiregrass Elite
Combat 10U
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 2
1
10
Emerald Coast Marlins
Rehobeth All Stars
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 3
13
1
Traveling Eagles
Alabama Firehawks
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 2
3
2
Klutch Brand
Pines - Taylor
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 3
0
8
Combat 10U
Rehobeth All Stars
-vs- 05/29/2021 - 2:00 PM FIELD 2
8
4
Pines - Taylor
Thomasville Braves
-vs- 05/29/2021 - 2:00 PM FIELD 3
13
1
Combat 10U
Emerald Coast Marlins
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP B) GM1
6
5
Traveling Eagles
Alabama Firehawks
-vs- 05/30/2021 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP B) GM2
15
1
Combat 10U
Traveling Eagles
-vs- 05/30/2021 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
9
0
Pines - Taylor
Thomasville Braves
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
1
6
Klutch Brand
Wiregrass Elite
-vs- 05/30/2021 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
3
1
Rehobeth All Stars
Pines - Taylor
-vs- 05/30/2021 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
8
0
Wiregrass Elite
Rehobeth All Stars
-vs- 05/30/2021 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
16
0
NWF Baseball
Adiktiv Elite
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 5
10
0
NWF Baseball
Thomasville Braves
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 5
1
9
Adiktiv Elite
IRONMEN 11U
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 5
8
3
South Walton Hawks 12u
Thomasville Braves
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 6
6
1
South Walton Hawks 12u
IRONMEN 11U
-vs- 05/29/2021 - 2:00 PM FIELD 5
9
1
Thomasville Braves
Adiktiv Elite
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
8
11
South Walton Hawks 12u
IRONMEN 11U
-vs- 05/30/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GM2)
9
1
NWF Baseball
Thomasville Braves
-vs- 05/30/2021 - 11:20 AM FIELD 5 (GM3)
4
9
IRONMEN 11U
NWF Baseball
-vs- 05/30/2021 - 1:00 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
11
4
Tallahassee Bombers
PC Ballers
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 6
1
9
Pipeline Prime- Black
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/29/2021 - 9:00 AM FIELD 9
1
11
Tallahassee Bombers
PCB Braves
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 6
3
11
12u Generals
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/29/2021 - 10:40 AM FIELD 9
7
7
Pipeline Prime- Black
PC Ballers
-vs- 05/29/2021 - 12:20 PM FIELD 9
11
2
12u Generals
PCB Braves
-vs- 05/29/2021 - 2:00 PM FIELD 9
5
3
Tallahassee Bombers
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 9 (GM1)
5
1
12u Generals
PC Ballers
-vs- 05/30/2021 - 8:00 AM FIELD 6 (GM2)
4
1
Florida Prospects Baseball
Tallahassee Bombers
-vs- 05/30/2021 - 9:40 AM FIELD 9 (GM3)
2
12
PCB Braves
12u Generals
-vs- 05/30/2021 - 9:40 AM FIELD 6 (GM4)
10
0
Florida Prospects Baseball
12u Generals
-vs- 05/30/2021 - 11:20 AM FIELD 9 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
1
18
PC FALCONS
Grind 13U Rowe
-vs- 05/29/2021 - 10:00 AM FIELD 5
7
8
North Florida Grit
Grind 13U Thomas
-vs- 05/29/2021 - 10:00 AM FIELD 6
5
9
PC FALCONS
Grind 13U Thomas
-vs- 05/29/2021 - 11:40 AM FIELD 5
0
10
North Florida Grit
Grind 13U Rowe
-vs- 05/29/2021 - 11:40 AM FIELD 6
8
4
Grind 13U Thomas
North Florida Grit
-vs- 05/30/2021 - 10:00 AM FIELD 5 (GM1)
11
1
Grind 13U Rowe
PC FALCONS
-vs- 05/30/2021 - 10:00 AM FIELD 6 (GM2)
6
1
Grind 13U Thomas
Grind 13U Rowe
-vs- 05/30/2021 - 11:40 AM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

7U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 3-0-0 9-5-0 1 1
Trojans 2-2-0 5-3-0 2 2
Okaloosa Razorbacks 0-3-0 0-9-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 Okaloosa Razorbacks 0 Diamond Athletics 18
5-29 Okaloosa Razorbacks 0 Trojans 21
5-29 Diamond Athletics 14 Trojans 1
5-30 Trojans 17 Okaloosa Razorbacks 2
5-30 Diamond Athletics 11 Trojans 6

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
LA Sliders 4-0-0 26-15-0 1 2
8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 2-3-0 6-6-0 2 5
Pelicans 2-2-0 11-10-0 3 3
Alabama Firehawks 2-1-0 8-3-0 4 1
Montgomery Zags 1-2-0 4-6-0 5 4
Ozark Express 0-3-0 9-51-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 3 Pelicans 12
5-29 Pelicans 7 LA Sliders 9
5-29 8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 6 Alabama Firehawks 14
5-29 LA Sliders 9 Montgomery Zags 1
5-29 Alabama Firehawks 12 Ozark Express 0
5-29 Montgomery Zags 26 Ozark Express 14
5-30 Montgomery Zags 2 8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 9
5-30 Pelicans 14 Ozark Express 4
5-30 Alabama Firehawks 11 8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 12
5-30 LA Sliders 8 Pelicans 2
5-30 8U South GA Mariners, Inc.-Culpepper 2 LA Sliders 12

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Seed 2 0-0-0 0-0-0
Seed 1 0-0-0 0-0-0
Gulf Coast Crush 0-0-0 16-21-0
Capital City Titans 0-0-0 2-23-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 Capital City Titans - Gulf Coast Crush -
5-29 Gulf Coast Crush - Capital City Titans -
5-29 Seed 1 - Seed 2 -

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Wiregrass Elite 4-0-0 7-2-0 1 3
Rehobeth All Stars 3-1-0 3-1-0 2 1
Klutch Brand 2-1-0 10-7-0 3 2
Pines - Taylor 2-2-0 2-2-0 4 4
Thomasville Braves 1-2-0 1-2-0 5 5
Combat 10U 2-2-0 4-3-0 6 7
Traveling Eagles 2-2-0 5-8-0 7 6
Emerald Coast Marlins 0-3-0 1-9-0 8 8
Alabama Firehawks 0-3-0 0-3-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 Wiregrass Elite 12 Alabama Firehawks 0
5-29 Emerald Coast Marlins 5 Thomasville Braves 11
5-29 Klutch Brand 19 Traveling Eagles 0
5-29 Wiregrass Elite 12 Combat 10U 3
5-29 Emerald Coast Marlins 1 Rehobeth All Stars 10
5-29 Traveling Eagles 13 Alabama Firehawks 1
5-29 Klutch Brand 3 Pines - Taylor 2
5-29 Combat 10U 0 Rehobeth All Stars 8
5-29 Pines - Taylor 8 Thomasville Braves 4
5-30 Combat 10U 13 Emerald Coast Marlins 1
5-30 Traveling Eagles 6 Alabama Firehawks 5
5-30 Combat 10U 15 Traveling Eagles 1
5-30 Pines - Taylor 9 Thomasville Braves 0
5-30 Klutch Brand 1 Wiregrass Elite 6
5-30 Rehobeth All Stars 3 Pines - Taylor 1
5-30 Wiregrass Elite 8 Rehobeth All Stars 0

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
NWF Baseball 4-0-0 23-10-1 1 1
IRONMEN 11U 2-2-0 26-15-0 2 3
South Walton Hawks 12u 2-1-0 20-12-0 3 2
Thomasville Braves 1-3-0 2-6-0 4 4
Adiktiv Elite 0-3-0 0-9-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 NWF Baseball 16 Adiktiv Elite 0
5-29 NWF Baseball 10 Thomasville Braves 0
5-29 Adiktiv Elite 1 IRONMEN 11U 9
5-29 South Walton Hawks 12u 8 Thomasville Braves 3
5-29 South Walton Hawks 12u 6 IRONMEN 11U 1
5-30 Thomasville Braves 9 Adiktiv Elite 1
5-30 South Walton Hawks 12u 8 IRONMEN 11U 11
5-30 NWF Baseball 9 Thomasville Braves 1
5-30 IRONMEN 11U 4 NWF Baseball 9

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Prospects Baseball 4-0-0 38-6-0 1 1
12u Generals 3-2-0 3-2-0 2 3
PCB Braves 1-2-0 6-10-1 3 2
Tallahassee Bombers 2-2-0 4-14-1 4 4
Pipeline Prime- Black 0-2-1 0-2-1 5 5
PC Ballers 0-2-1 2-13-1 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 Tallahassee Bombers 11 PC Ballers 4
5-29 Pipeline Prime- Black 1 Florida Prospects Baseball 9
5-29 Tallahassee Bombers 1 PCB Braves 11
5-29 12u Generals 3 Florida Prospects Baseball 11
5-29 Pipeline Prime- Black 7 PC Ballers 7
5-29 12u Generals 11 PCB Braves 2
5-30 Tallahassee Bombers 5 Pipeline Prime- Black 3
5-30 12u Generals 5 PC Ballers 1
5-30 Florida Prospects Baseball 4 Tallahassee Bombers 1
5-30 PCB Braves 2 12u Generals 12
5-30 Florida Prospects Baseball 10 12u Generals 0

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Grind 13U Thomas 4-0-0 9-2-0 1 2
Grind 13U Rowe 3-1-0 8-4-1 2 1
North Florida Grit 0-3-0 3-10-0 3 3
PC FALCONS 0-3-0 1-17-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-29 PC FALCONS 1 Grind 13U Rowe 18
5-29 North Florida Grit 7 Grind 13U Thomas 8
5-29 PC FALCONS 5 Grind 13U Thomas 9
5-29 North Florida Grit 0 Grind 13U Rowe 10
5-30 Grind 13U Thomas 8 North Florida Grit 4
5-30 Grind 13U Rowe 11 PC FALCONS 1
5-30 Grind 13U Thomas 6 Grind 13U Rowe 1

Event Address: 16200 PANAMA CITY BEACH PKWY, PANAMA CITY BEACH, FL 32413

Map and Directions Map and Directions

Weather:

INLET BEACH WEATHER